Slidersection

Slider

Main

Promotions

Mainlive

Main article

Lastetoetuste suurenemine võib kaasa tuua kodukulude hinnatõusu

2014-07-23

Artiklis "Sotsid ja Oravad tõstavad kodukulusid" kirjutab Riigikogu sotsiaalkomisjoni liige Marika Tuus-Laul, et äsja vastu võetud seaduse valguses kerkib gaasiaktsiis kolmel järgmisel aastal 20% aastas. Eesti Gaasi hinnangul mõjutab hinnatõus otseselt sadakonda tuhandet kodutarbijat. Maagaasi hinnatõus mõjutab iga kolmandat soojusetarbijat.*** Veel võttis Reformierakonna ja sotsiaaldemokraatide koalitsioon hiljuti vastu seaduse, mis tõstab olulisel määral kerge kütteõli aktsiisimäära. See omakorda toob paljudele kodudele kaasa toasooja arvete tõusu ligi 38%. Marika Tuus- Laul viitab, et ka õiguskantsler Indrek Teder juhtis tähelepanu, et plaanitav kerge kütteõli aktsiisimäära tõus toob kaasa ebaproportsionaalselt suure toasooja arvete tõusu.*** Tegemist on olukorraga, kus ühest taskust võetakse, et teisi lubadusi täita. Tegelikult perede kulud aga kasvavad- lapsetoetuse õilis lubadus lähebki lõpuks küttekulude katteks.

Livebox

Värskemad lood

Tallinnas Lasnamäel on valmimas Baltimaade kaasaegseim spordikompleks 2014-07-23Tallinn Arena spordihall on praktiliselt valmis. Kõik huvilised saavad seda peatselt ka uudistada. Esimene spordivõistlus saab Tallinn Arenal teoks 4. augustil, mil Eesti korvpallikoondis võõrustab Austria koondist.*** Uus kaasaegne ja rahvusvaheliste spordivõistluste vääriline spordikompleks kuulub Tallinna Spordi-ja Noorsooameti haldusalasse. See võimaldab pidada nii korvpalli-, uisutamise- kui jäähokivõistlusi. Lisaks on areen sobilik ka suurte kontsertide läbiviimiseks. Mitmed oma ala asjatundjad on juba tunnistanud, et tegemist on siin suurepärase spordihalliga.
Südamekese lasteaia hoovi paigutati kahekordne moodulhoone 2014-07-23Mullu Tallinnas kasutusele võetud moodullasteaiad pakuvad isegi mugavamaid tingimusi kui statsionaarsed majad.*** Pärnu maanteel asuva Südamekese lasteaia hoovi paigutati kahekordne moodulhoone, kuhu augusti alguses kolib 26. lasteaia kaks rühma, samasugune on tänavu paigutatud ka Liivamäe lasteaia hoovi.*** Linn on võtnud teisaldatavad hooned Cramolt rendile viieks aastaks – moodulrajatised paigutatakse lasteaia hoovi, ühendatakse peamaja kanalisatsiooni ja elektrivõrguga, mööbel on hoonetes kaasas rendileandja poolt.
Maarjamäe loss ootab taastamist 2014-07-23Eesti ajaloomuuseum kuulutas välja Maarjamäe lossi rekonstrueerimise arhitektuurivõistluse. Ideelahenduste puhul hinnatakse muu hulgas terviklahenduse selgust, loodava ruumi inimsõbralikkust ja arusaadavust külastajale. Žürii võtab arvesse ka majanduslikult otstarbeka ehitamise, energiatõhususe, edasise ülalpidamise kulude ja muude praktiliste eesmärkide arvestamist. Kavandite esitamise tähtaeg on 24. september.
Riigikogus vaieldi Rail Balticu trassi üle Harjumaal 2014-07-23Riigikogu Rail Balticu toetusrühm kuulas täna ettekandeid kiirraudtee projektiga seotud arengutest ja arutas uusi trassialternatiive Harjumaal.*** Vaidlused kohalike elanikega ja valdadega on olnud kirglikud ning toonud esile pinged nii keskkonna-kaitsealade kui ka eravalduste läbimise tõttu. Inimesed on mures, sest trassi kulgemisest antakse ajakirjanduses alatasa vastukäivaid andmeid ja tutvustatud on paarikümmet erinevat marsruuti. Iga võimalik marsruut läbib kellegi aeda või ähvardab lammutada elumaja.
Kinnisvaraarendajad ihuvad Kadrioru pargi alale hammast 2014-07-22Täna 296. sünnipäeva tähistava Kadrioru pargi juhataja Ain Järve tunnistas, et kinnisvaraarendajad ihuvad magusa maatüki peale hammast. Õnneks on Tallinna linn suutnud rahamaiate ärimeeste huvidele vastu seista.*** Kadrioru park on Eestis ainulaadne sellepoolest, et lühikese jalutuskäigu ajal saab ülevaate neljast sajandist ehk barokiajastust tänapäevani.*** Järve kinnitusel algavad lähiajal Kadrioru pargis ettevalmistustööd nelja aasta pärast toimuva 300. sünnipäeva vääriliseks tähistamiseks.

Savisaar: Balti kett väärib meenutamist 2014-07-22

Viljandis avati Balti keti 25. aastapäeva rändnäitus "Kes on Su kõrval?". Sakala keskuses toimunud näituse pidulikul avamisel rõhutas Balti keti idee üks autoreid, praegu Tallinna linnapea ametit pidav Edgar Savisaar, et ajalooline tegu väärib meenutamist.*** Väljapanek annab võimaluse meenutada 25 aasta taguseid sündmusi, vaadata muuhulgas fotosid, Balti keti korraldamise käsikirjalisi materjale, sümboolikat ja filmi. Näitus jääb avatuks kuni 14. augustini.

Iisraelis, Gaza sektrori ümbruses on terrorioht 2014-07-22Eesti Välisministeerium teatas, et soovitab tungivalt vältida Iisraelis Gaza sektorist 40 kilomeetri raadiuses paiknevate asulate külastamist. Terrorismioht Iisraelis on jätkuvalt kõrge. Iisraelis on hukkunud 30 inimest, Palestiina araablastega asustatud Gaza sektoris on loetud erinevatel andmetel 300 kuni 500 surmasaanut.*** Raketirünnakute ulatus on viimastel päevadel veelgi suurenenud, hõlmates juba kogu Iisraeli territooriumi, sealhulgas Tel Avivi, Jeruusalemma, Eilati ja ka Põhja-Iisraeli alasid.
USA riigisekretär kritiseeris Iisraeli tegevust Gaza sektoris 2014-07-22Tehniline apsakas paljastas, et USA riigisekretär John Kerry suhtub äärmiselt kriitiliselt Iisraeli rünnakutesse Gaza sektoris, mille käigus on hukkunud sadu tsiviilelanikke.*** Äsja muutus ülipopulaarseks USA riigisekretär John Kerry, kes arvas mikrofonid FOX News-ile antud intervjuus väljalülitatud olevaks ja end lõdvaks laskis. Tuleb välja, et Kerry pole sugugi rahul Israeli nn täppislöökidega, mille käigus hukkuvad tsiviilisikud ja toetust sellele on maailmas üsna raske seletada. Ametlikult teatatakse loomulikult piiritust poolehoiust Israelile, ükskõik mida see ka ette ei võtaks.
Kalamaja Kalmistupark tähistab taasavamise aastapäeva 2014-07-21Täna viie aasta eest sai Kalamaja kalmistupark uue ilme. Kuuekümnendatel nõukogude võimu poolt täielikult hävitatud surnuaed on tänaseks põhjatallinlaste armastatuim jalutuskoht.*** Täna tähistab Kalamaja Kalmistupark oma taasavamist. Enne rekonstrueerimist oli see Põhja-Tallinna mahajäetud ja unustatud piirkond, mis taastamistööde käigus kauniks pargiks kujundati.*** Pargis on rekonstrueeritud vana kellatorn, mille all asuvalt digitaalselt ekraanilt ning vähestest säilinud hauakivide fragmentidest saavad huvilised teavet pargi ajaloo ja muutuste kohta.
Jüri Ratas: järgmine president olgu naine! 2014-07-21Riigikogu aseesimees Jüri Ratas käis Delfis avaldatud arvamusloos välja seisukoha, mille kohaselt peaks järgmine Eesti president olema naine. Ratas lisas, et kindlasti leiaksime ka sobivaid meeskandidaate, kuid on viimane aeg Eesti naisi senisest väärikamalt tunnustada. Ratas märkis, et ta ei tea, kas Siiri Oviiril, Marju Lauristinil või Ene Ergmal on reaalset huvi presidendiks pürgida, kuid kahtlemata oleksid nad väga tugevad kandidaadid.
Toomas Alatalu: Gaza sektoris toimuv on seotud Venemaa agressiooniga Ukrainas 2014-07-21Iisraeli ja Palestiina konfliktis on Gaza terviseministeeriumi andmetel hukkunud juba üle 500 palestiinlase, kellest suurem osa on tsiviilelanikud. Iisrael on sõjategevuse käigus kaotanud 20 inimest, kellest 18 on sõdurid.*** 13 päeva tagasi alanud pommitamiste käigus kujunes kõige ohvriterohkemaks päevaks pühapäev, kui surma sai 20 iisraellast ja 100 palestiinlast. ÜRO Julgeolekunõukogu on palunud osapooltel kehtestada koheselt relvarahu. Välispoliitikaekspert Toomas Alatalu sõnul on Gaza sektoris toimuv otseselt seotud sündmustega Ukrainas.
Ukraina valitsusvägedest leiab ka Rootsi snaipri 2014-07-21Ukraina valitsusvägedes ei teeni leiba ainult oma riigi sõdurid ja patrioodid, vaid koosseisust leiab ka professionaale teistest Euroopa riikidest.*** Süüria ja teiste Lähis-Ida kriiside puhul pole palgasõdurite kohalolekust mingit numbrit tehtud, see on otsekui loomulik, Ukraina puhul on see tabuteema. Suurt osa maailma kriisidest ei korraldagi ametlikud armeed või väiksemad üksused, sageli lastakse töö ära teha eraettevõtjatel- endistel eriüksuslastel. Neist tuntuim on ehk Blackwater, nüüdse nimetusega Academy. Ka Venemaal on analoogiline struktuur täiesti olemas ja see võimaldab ametlikel võimudel alati väita, et nemad ju ei osale ja eraettevõtjad teevad ikka seda, mida paremaks peavad – palk tuleb tihti aga just valitsuse kassast.*** Igasuguste konfliktide esmaseks ohvriks on tavaliselt tõde ja seetõttu võime asjade olemusele ja tegelikele niiditõmbajatele alles hiljem pihta saada.*** Rootsi snaiper ütleb otse, et ÜRO missioonid teda ei huvita, tema lähtub natsionalismist.

Erakondade rahastamise järelevalve komisjon teatas menetlusvigadest 2014-07-21

Erakondade rahastamise järelevalve komisjon võib menetlusvigade tõttu tühistada Tallinna linnajuhtidele tehtud ettekirjutused, mis kohustavad neid sügiseste valimisreklaamide kulusid linnakassasse tagastama ning kavatseb alustada seejärel uut menetlust.*** Erakondade rahastamise järelevalve komisjon teatas menetlusvigadest Tallinna linnajuhtide süüdistamisel selles, et 2013. aasta sügisel, kohalike omavalitsuste valimise eel, pandi Nõmmel ja mitmel pool Tallinnas üles plakateid, mis kutsusid rahvast osalema linna üritustel ja mida Erakondade rahastamise järelvalve komisjon käsitles hiljem kui valimisplakateid, nõudes reklaamikulude tagastamist linnakassasse. Kui kohtus avastatakse menetlusviga, siis reeglina tähendab see protsessi tühistamist ja süüdistatavate õigeksmõistmist.

Aasia turistide arv on Eestis hüppeliselt tõusnud 2014-07-20Sel aastal on Eestis hüppeliselt tõusnud Aasia turistide arv. Võib tunduda uskumatuna, kuid üheks paremaks müügiartikliks on meie puhas õhk.*** Välisturism Tallinnas on juba kolmandat aastat tõusuteel. Juba ainuüksi kruiisilaevad toovad pealinna tänavu ligi pool miljonit võõramaalast. Tallinn on kõige populaarsemaks sihtpunktiks eelkõige naabrriikidest pärit külastajate seas, kuid märgatav on ka Jaapani ja Hiina turistide arvu kasv.
Eesti elanikkonna väljarände peatamiseks pole tõhusaid meetmeid leitud 2014-07-19Elanikkonna väljaränne ja rahvastiku vähenemine Eestis on poliitikute kõneaineks olnud pikka aega. Paraku mingeid tõhusaid meetmeid negatiivsete rahvastikuprotsesside peatamiseks pole leitud.*** Hiljuti avaldas Põhjamaade Ministrite Nõukogu andmed Balti mere regiooni rahvastikumuudatuste kohta viimase paarikümne aasta jooksul. Eesti koht avaldatud tabelites on üks kehvemaid.*** Rahvaarvu vähenemisel on kindlasti mõju ka Eesti majandusele. Riiki juhtivad poliitikud peaks tahtmise korral nägema rahvastiku vähenemise mõju maksutulude laekumisele. Kohalikud omavalitsused on elanike arvu pärast omavahel juba konkureerimas. Valitsusel puudub aga demograafilise kriisi lahendamiseks programm.
Ukraina ajakirjandus: separatistid korraldasid Luganskis tapatalgud 2014-07-19Ukraina ajakirjanduse andmetel korraldasid Kremli-meelsed separatistid Luganskis reedel tapatalgud, avades linnas suurtükitule. Venemaa meedia süüdistab veresaunas aga ukrainlasi.*** Ukraina väljaanded kirjutavad, et inimeste pihta avati tuli, kui nad soovisid linnast lahkuda. Hukkus 44 ja viga sai ligi 150 inimest.*** Ukraina armee alustas reede hommikul Luganskis uue hooga pealetungi, et võtta see separatistidelt taas enda valdusesse. Linn on nii kohaliku kui ka Venemaa meedia informatsiooni kohaselt jäänud vee ja elektrita. Üks peamisi naftatöötlemistehaseid oli reedel aga leekides.
Merepäevad kutsuvad öölaulupeole ja suurejoonelisele valgusshowle 2014-07-19Seitsmendat korda toimuvad Tallinna Merepäevad on kohale toonud tuhandeid inimesi. Huvilised saavad külastada Rootsist tulnud laeva Tre Kronor ning tutvuda Eesti alustega Kindral Kurvits ja Merilõvi. Korraldatakse laevasõite Noblessneri sadamasse ja ekskursioone Patarei vanglasse. Lastele on hullamiseks välja pandud mitmeid atraktsioone.*** Täna õhtul toimub Lennusadama laval tasuta öölaulupidu, kus astuvad teiste seas üles Kukerpillid, Nele-Liis Vaiksoo, Uku Suviste ja Artjom Savitski.
Ida-Ukrainas alla kukkunud reisilennuki mustad kastid on kadunud 2014-07-19Kui reedel levis ajakirjanduses uudis, et Ida-Ukrainas alla kukkunud Malaysian Airlines-i reisilennuki mustad kastid viiakse uurimiseks Moskvasse, siis praeguseks on olukord muutunud.*** Neljapäeva õhtul esimeste seas sündmuskohale jõudnud separatistide liider Aleksandr Borodai ütles täna peetud pressikonverentsil, et mustad kastid on õhku haihtunud.*** Uudisteagentuuri AP ajakirjanik teatas sündmuskohalt, et piirkond on niinimetatud kohalike ekspertide poolt raketijäänustest puhastatud. Lennundus- või militaarekspertidest ei ole märkugi.*** OSCE vaatlusrühm jõudis reedel allakukkumispaika, kuid vaatlusmissioni esindaja sõnul kohtasid nad Kremli-meelsete separatistide poolt vaenulikku vastuvõttu ning olid sunnitud sealt lahkuma.

Jaak Uibu: Ansip ja Rõivas on Eesti rahvastikukriisi kohta vaid hämanud 2014-07-19

Eesti rahvastiku vähenemise pärast südant valutav rahvastikuteadlane Jaak Uibu on pidanud väsimatut, kuid paraku ühepoolset kirjavahetust koalitsioonierakondadega. Sisulisi vastuseid pole ta siiani saanud.*** Jaak Uibu ütleb, et põhiseaduse preambula kõlbab küll peokõnedeks, aga igapäevase tegevusjuhendina sel jõudu ei ole. Rahvastikukriisist ülesaamiseks vajaliku seadusloome puudumine on tema hinnangul seadusandlik tegematajätmine riigikogu poolt. "Peaministrid Andrus Ansip ja Taavi Rõivas on Eesti demograafilist kriisi puudutavatele küsimustele vastates vaid hämanud," süüdistab Uibu.

Väävlidirketiiv tõstab laevapiletite hinda 2014-07-18Uuest aastast Euroopa Liidus kehtima hakkav väävlidirektiiv toob kaasa puhtama keskkonna Soome Lahes, aga ka laevapiletite hinna tõusu nii reisijatele kui kaupadele. Hinnatõus võib küündida paarikümne protsendini, rääkis Tallink Grupi finantsdirektor Janek Stalmeister.*** „Tõepoolest, uued reeglid toovad kaasa laevafirmade jaoks suuremad kulud, kuna peame hakkama kasutama madalama väävlisisaldusega kallimat kütust. Selle katmiseks peame müügitulu suurendama,“ selgitas Stalmeister.*** Kui praegu on laevakorstnast väljuva suitsu väävlisisaldus üks protsent, siis alates uuest aastast peab see vähenema 0,1 protsendini. Väävlisisalduse vähendamiseks on kolm varianti - kasutusele tuleb võtta diiselkütus, mis on kallim; paigaldada laevadele filtrid või leiutada uus kütus. Selleks võiks tulevikus olla gaas, rääkis Euroopa Komisjoni asepeasekretär Henrik Hololei.
Vale rahaülekande tagasinõudmine maksab hingehinda 2014-07-18SEB pangast ekslikult teise panka tehtud rahaülekande tagasinõudmine maksab 45 eurot.*** Aasta alguses rahvusvahelisele kontonumbrile IBAN üleminek on toonud kaasa mõningast segadust ülekannete osas. Nimelt kuna rahvusvahelist kontonumbrit peetakse väga turvaliseks, lähtutakse ülekannete puhul pankades vaid IBAN numbrist, mitte kontoomaniku nime ja kontonumbri ühtimisest. Kui ülekande tegija kontonumbris kogemata mõne numbri valesti paneb ning selle eksliku numbriga kontoomanik tõepoolest olemas on, kantakse raha valele saajale. Valesti kantud summat on aga tagasi nõuda päris keeruline ja kulukas. Seetõttu soovitavad pangad väga täpselt jälgida ülekannete tarvis andmeid sisestades saaja nime ja kontonumbri vastavust.
Erukindral Teo Krüüner: musta kasti võltsimine on võimalik 2014-07-18Ida-Ukraina kohal kukkus eile alla Malaisia reisilennuk. Moskva võimud süüdistavad selles ukrainlasi ja Kiievi võimud omakorda vene separatiste Ida-Ukrainas ja Venemaal. Liikvel on palju spekulatsioone. Selge on see, et 298 lennureisija tapmine ei saa jääda tagajärgedeta.*** Ukraina pool on pärast lennukiõnnetust väitnud, et Malaisia reisilennuk võidi alla tulistada õhutõrje raketikompleksiga Buk. Need raketikompleksid on nii Venemaa kui ka Ukraina relvastuses ja hiljuti sattusid nad Ukraina väeosa vallutamise järel ka Donbassis tegutsevate separatistide kätte. Venemaalt saadetakse aga Ida-Ukrainaase vajadusel spetsialiste, kes keeruliste relvasüsteemidega töötada oskavad ja terroristide tegevuse Moskva soovidega kooskõlastavad.*** Malaisia reisilennuki mustad kastid olevat Donbassi mässuliste poolt leitud ja need tahetakse üle anda Venemaale. Kas mustade kastide infot on võimalik võltsida?
IRL otsib madalseisust väljapääsu 2014-07-17Parlamendierakondadest kõige väiksema toetusega Isamaa ja Res Publica Liitu peab oma suvepäevi mitte vabas õhus ja looduskaunis kohas, vaid Tallinna lauluväljaku klaassaalis.*** Samas on IRL-il põhjust siseruumides kinniste uste taga pidu pidada, sest enne lõbusamat osa arutatakse Delfi andmetel tõsiselt selle üle, kellest võiks saada partei uus esinumber. Erakonna niiditõmbajad ei usu, et praegune liider Urmas Reinsalu neid rahuldava häältesaagi kogub.*** IRL-il on praegu äärmiselt keerulised ajad, sest lisaks madalale toetusele langeti Riigikogus opositsiooni ning mitmeid juhtivpoliitikuid seostatakse korruptsioonijuhtumitega.

Toobal: Keskerakonna annetustega on kõik kõige paremas korras 2014-07-17

Erakondade rahastamise järelevalve komisjon uurib aastate eest Keskerakonnale tehtud annetusi ning pöördub prokuratuuri poole, et otsustada, kas 2010. aastal Keskerakonnale tehtud annetused kuuluvad keelatute hulka. Seejärel kavatseb komisjon nõuda raha kandmist riigieelarvesse. Jutt käib 252 000 Eesti kroonist ehk üle 16 000 eurost.*** Erakondade rahastamise järelevalve komisjon uurib, kas Keskerakonna peasekretär Priit Toobal on kasutanud erakonna majandustegevuses tuvastamata päritoluga sularaha ja kuidas see väidetavalt päritoluta raha erakonna kassasse sattus. Käesoleva aasta 1. juulil tunnistasid kaks Keskerakonna liiget Harju maakohtus, et nemad pole tegelikult erakonnale raha andnud, kuigi nende nimel on annetusi tehtud.

Savisaar: Junckeri valimine on demokraatia pretsedent 2014-07-17Tallinna linnapea ja Keskerakonna esimees Edgar Savisaar peab Jean-Claude Junckeri valimist Euroopa Komisjoni presidendiks demokraatia pretsedendiks.*** Põhjuseid Junckeri valikuga rahuloluks on mitmeid. Esiteks on Juncker hea valik, sest ta on tugeva Euroopa Liidu poolt. Teiseks on tore, et Komisjoni juhib väikeriigi poliitik. Kolmandaks on õige Junckeri liin, et Euroopa Liit peaks enne edasist laienemist end vähemalt järgmised viis aastat sisemiselt tugevdama.
Kross üritas koostöös aseritega Eestisse odavat kütust importida 2014-07-16Äripäev on võtnud pihtide vahele Isamaa ja Res Publica Liidu ühe juhtivpoliitiku Eerik-Niiles Krossi. Nimelt on väljaandeni jõudnud Krossi ja pankrotistunud Q Vara eksomanikuna tuntust kogunud Jürgen Järviku kirjavahetus aseritega. Seltskond soovis 2012. aastal hakata Eestisse kütust importima. Jutt käis 5000 tonnist kütusest kuus ja ostukohaks lepiti kokku Valgevene-Läti piir. Üllatav on, et aserite vahendatud kütus olnuks maailmaturu hinnast märgatavalt soodsam. Võimalik, et soodsa hinna taga peitus kas maksu- või muu pettus.**** Meenutame, et IRL-i poliitkud on viimase aasta jooksul korduvalt korruptsiooniga seostatud. Selle taustal kõlab IRL-i lubadus korruptsiooni vastu võidelda halenaljakana.
Venemaa ja lääne vahel on maad võtmas suuremahuline infosõda 2014-07-16Ukraina kriisi raames käib riikide vahel ka suuremahuline infosõda, mis kahandab uudiste udaldusväärsust. Riigikogus oma riikide olukorrast rääkimas käinud Ukraina ja Moldova suursaadikud tõid Tallinna Televisiooni palvel välja mõned markantsemad näited.*** Venemaa suhtumine Euroopa Liidu laienemise suhtes Ukrainasse, Moldovasse ja Gruusiasse on olnud püsivalt negatiivne. Kuigi erinevate propagandamaterjalide tulva võib Eestis märgata peamiselt Ukraina-Venemaa teemal, pole sellest siiski ka Gruusia ja Moldova eemale jäänud.*** Victor Guzun ütles küll, et on kursis ka Eestis toimunud debattidega, kasvõi Steven Seagali ümber toimuvaga, aga diplomaadina ei pea siiski võimalikuks oma arvamust avaldada. Ukraina suursaadik kõneles komisjoni istungil, et Ukraina-Vene piiri kindlustamisega läheb veel kuni paar nädalat aega. Infosõda käib aga edasi.
Toivo Tootsen: kas Abdul Turayl on silmad selja taga? 2014-07-16Tallinna linnavolikogu liige, sotisaaldemokraat Abdul Turay kritiseerib tänases Postimehes volikogu tööd. Samas on mehel endal suuri raskusi eestikeelsetest küsimustest arusaamisega. See omakorda tekitab küsimuse, kui hästi tegelikult saab Turay aru volikogus toimuvast ja kui efektiivselt suudab ta oma valijaid esindada.*** Võttes luubi alla keskerakondlastest volikogu saadikud kurdab Turay, et koalitsiooni partei esindajad mängivad istungite ajal mobiilimänge ning osad neist vestlevad omavahel vene keeles. Tallinna Linnavolikogu töökord näeb ette, et asjaajamiskeel volikogus on eesti keel – istungid toimuvad eesti keeles, samuti esitatakse eelnõud, arupärimised ja muud dokumendid eesti keeles. See, mis keeles inimesed omavahel istungite saalis vestlema peavad, ei ole sedausega määratletud. Küllaga peaksid volikogu liikmed mõistma ning rääkima volikogu asjaajamiskeelt. Turay vajas aga intervjuu küsimuse mõistmiseks kõrvalseisja abi.*** Veel märkis Turay oma arvamuses, et Linnavolikogu istungite saali on halb ligipääs erivajadustega inimestel. "See on tõepoolest tõsi, rääkis Tallinna Linnavolikogu aseesimees Toivo Tootsen, kuid vastavalt hoonele seatud muinsuskaitse tingimustele pole võimalik olukorda muuta."
Augustibluusi korraldaja: Steven Seagal ei tule Eestisse poliitikat tegema 2014-07-16Märulikangelase Steven Seagali kutsumine festivalile Augustibluus on tekitanud vastakaid arvamusi. Mõned leiavad, et venemeelse artisti esinema kutsumine on provokatsioon. Ürituse korraldaja Indrek Ditmann kinnitab, et tuntud näitlejal ei ole kavas poliitiliste avaldustega esineda.*** Eile levis kulutulena uudis, et Haapsalus Augustibluusil esinema tulev Steven Seagal on muusik Tõnis Mägile niivõrd vastuvõetamatu, et Mägi kutsub üles teda boikoteerima. Seagal on nimelt seoses Ukraina kriisiga avaldanud toetust Putinile ja Venemaa okupatsioonile Krimmis. Ürituse korraldaja Indrek Ditmann leiab, et boikoteerima sellist suurüritust nagu seda on Augustibluus, ei peaks.

Pärnus toimus Balti keti meenutusüritus 2014-07-16

Pärnus toimus meenutusüritus, mis oli pühendatud 25 aasta möödumisele ühise Balti keti korraldamise otsusest.*** Meenutusüritus toimus paigas, kus veerand sajandi eest langetati otsus viia läbi solidaarsusüritus kolme liiduvabariigi vabanemise nimel.*** Meenutusüritusel kõlas Baltimaade ühislaul «Ärgake, Baltimaad! Atmostas Baltija! Bunda jau Baltija!» Paljude arvates just laul oligi see, mis 25 aastat tagasi meile vabaduse tõi.

Keskkonnaminister süüdistab linna reostuse likvideerimata jätmises alusetult 2014-07-15Keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus süüdistab alusetult Tallinna linna selles, et viimane pole aastaid tegelenud haisuprobleemi lahendamisega Tallinna lahes. Pealinn on pöördunud oma ettepanekutega ebameeldiva lõhna tekkepõhjuste likvideerimiseks korduvalt keskkonnaministeeriumi poole, kuid Pentus-Rosimannus pole koostööks huvi üles näidanud.*** Meretuulega ja eriti sooja ilmaga on tunda Pirita teel merelt tulevat ebameeldivat haisu, mille põhjustaks on kuivanud vetikad, rahvakeeli adru. Eile rääkis keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus, et lõpuks on võtnud ministeerium enda kanda pealinna vastutusalas oleva rannaala puhastamise ning päästab linlased haisu käest. Siiski tuleb siinkohal meenutada, et omavalitsuse vastutada on vaid mereääre korrashoid, mis lõpeb veepiiriga. Mere reostuse likvideerimine ei ole ainuüksi omavalitsuse, vaid peamiselt ikka riigi kanda, rääkis Tallinna Keskkonnaameti keskkonnahoiu osakonna veekaitse juhtivspetsialist Silver Riige.
Mailis Reps: ministeeriumi värske teade õpetajate keskmisest palgast on eksitav 2014-07-15Endise haridusministri ja praeguse riigikogu liikme Mailis Repsi sõnul on haridus- ja teadusministeeriumi tänane teade, et mai seisuga on õpetajate keskmine palk 966 eurot, eksitav.*** Mailis Reps selgitas portaalile pealinn.ee, et endised lisatasud on nüüd arvestatud kõik selle miinimumpalga ehk 800 euro sisse. See aga tähendab hoopis reaalpalga langust, mitte kasvu. Reps rõhutas, et tähtis pole mitte keskmine palk, vaid see raha, mille õpetajad oma töö eest kätte saavad.
Moskvas juhtus viimaste aastate rängim metrooõnnetus 2014-07-15Moskva metroo sinisel liinil sõitis täna järsu pidurdamise tõttu rööbastelt maha kolm metroovagunit. Päästeteenistuse teatel sai hommikuse tipptunni ajal Slavjanski bulvari jaama lähedal juhtunud õnnetuses surma vähemalt 20 inimest ja vigastada üle 100 inimese.*** Vene riigitelevisiooni teatel valitses ülerahvastatud metroos kaos. Tegemist on viimaste aastate tõsiseima metrooõnnetusega Moskvas. Vene eriolukordade ministeeriumi esindaja teatel põhjustas õnnetuse valehäire, mille tõttu rongijuht vajutas järsult pidurile.
Lvivi linnavalitsuse juhid tutvusid Tallinna ühistranspordiga 2014-07-15Tallinna linnatranspordi aktsiaseltsi tulid täna külla Lvivi linnavalitsuse juhid. Eelkõige huvitas neid, kuidas on Eesti tulnud toime oma kommunaalmajanduse ja ühistranspordi uuendamisega Euroopa tasemele ja nõuetele vastavaks.*** Lviv on juba praegu saanud Euroopast tuge. Üks suurim projekt, mida ühistranspordi heaks tehakse, on 200 tuhande elanikuga linnaosast kesklinna kaasaegse trammitee rajamine.
Pärnus meenutati Balti keti korraldamise ajaloolist otsust 2014-07-15Pärnus toimus meenutusüritus, mis on pühendatud 25 aasta möödumisele ühise Balti keti korraldamise otsusest.*** 25 aastat tagasi, kui Balti Assamblee järel moodustati 15-liikmeline kolmepoolne komisjon, toimus selle esimene koosolek 15. juulil 1989. aastal Pärnus Aisa tänav 39 asunud Eesti Külaehituse pansionaadis. Täna 25 aastat hiljem kohtuti samas kohas, et sündmusi meenutada.
Euroopa Komisjoni uueks presidendiks valiti Jean-Claude Juncker 2014-07-15Euroopa Parlament valis Luksemburgi ekspeaministri Jean-Claude Juncker järgmiseks viieks aastaks Euroopa Komisjoni presidendiks hoolimata Ungari ja Suurbritannia vastuseisust. Junckerit toetas europarlamendis 422 ja vastu oli 250 saadikut. 47 saadikut ei võtnud hääletusest osa ja kümme hääletussedelit oli rikutud, vahendas BNS.*** Järgmiseks viieks aastaks liidu laienemine peatatakse, Juncker on lubanud oma ametiaega kasutada majanduskasvu edendamiseks ja tööpuuduse vähendamiseks. Jean-Claude Juncker võtab praegu Euroopa Liidu täitevorganit juhtivalt Jose Manuel Barrosolt ameti üle novembris.
Praxise uuringud: töövõimereformi fookus on valesti seatud 2014-07-14Poliitikauuringute Keskuse Praxis poolt tehtud uuringud näitavad, et riigikogus arutlusel oleva töövõimereformi fookus on valesti seatud ja seaduse eelnõu väärib põhjalikku ümbertöötamist. Riigikogu sotsiaalkomisjonis toimus töövõime teemal pikk arutelu, kus kõneldi nii Praxise uuringutest kui ka erinevate huvigruppide ettepanekutest.*** Kiiret lahendust ei julge töövõimereformile keegi ennustada. Ka Heljo Pikhof tõdeb, et seaduseelnõu kohendamine võib võtta aega kuni talveni.
Tallinna ülikooli rahvusvaheline suvekool toob pealinna enam kui 50 riigi õppurid 2014-07-14Tallinna Ülikool korraldab üheksandat korda rahvusvahelise suvekooli, kus pakutakse mitmeid erinevaid kursusi. Kõige menukamad on olnud just keelekursused. Ühtekokku toob suvekool pealinna üle 350 inimese enam kui 50-st riigist.*** Tänavu on Tallinna Ülikooli suvekooli tulnud tudengid Lõuna-Aafrika Vabariigist, Indoneesiast, aga ka Ameerika Ühendriikidest. Suur osa üliõpilasi tuleb siiski Euroopast. Eesti keele ja kultuuri kursus on kõige menukam ja sel kursusel saavad 31 inimest ka stipendiumi.*** Suvekooli tänavune peaesineja on Zimbabwe kirjanik ja filmitegija Tsitsi Dangarembga, kelle romaan "Nervous Conditions" kuulub Aafrika 20. sajandi kümne tähtsaima teose hulka.
Venemaa valmistub erivägede saatmiseks Ukrainasse 2014-07-14Ukraina sõjalis-poliitiliste uuringute keskuse juht Dmõtro Tõmtšuk teatas, et tema andmetel kavatseb Venemaa saata Rostovi oblastist Ukrainasse eriväed. Venemaa hakkavat sõjalisi jõude nimetama rahuvalvajateks.*** Venemaa suurendas oma sõjalist valmisolekut pärast seda, kui väidetavalt Ukraina sõjaväelaste poolt lastud mürsk tabas Venemaa Rostovi oblastis Donetski linnas elumaja. Hukkus üks elanik ja üks naine sai haavata.*** Ukraina president Petro Porošenko teatas aga, et Ukraina sõdurite vastu tegutsevad riigi idaosas Vene ohvitserid ja kasutatakse Vene relvi. Porošenko peab vajalikuks teha muudatusi terrorismivastase operatsiooni läbiviimise taktikas, mis võimaldaks kitsendada terrorismivastase operatsiooni läbiviimise tsooni, tugevdada piiride kaitset ja teha kõik rahumeelse elanikkonna kaitseks.
Saksamaa võitis esimese Euroopa riigina jalgpalli MM-tiitli Lõuna-Ameerikas 2014-07-14Jalgpalli maailmameistrivõistlused on selleks korraks läbi, kuid turniir pakub veel pikaks ajaks jutuainet.*** Brasiilias peeti maha jalgpalli MMi finaalkohtumine, kus Saksamaa oli lisaaja järel 1:0 üle Argentina koondisest. Normaalajal kumbki meeskond väravani ei jõudnud ning otsustavaks sai vahetusmehe Mario Götze tabamus 113. minutil.*** Saksamaast sai esimene Euroopa riik, kes suutnud võita MM-tiitli Ameerika pinnal. Saksamaa jaoks on tegemist neljanda MM-tiitliga - varem on ihaldatud karikas võidetud 1954., 1974. ja 1990. aastal.
Digilevi Tasuta TV toob jalgpalli MM-i Vabaduse väljaku 46 m2 suurusele ekraanile 2014-07-13Täna õhtul on kõik jalgpallifännid oodatud pealinna keskväljakule üheskoos jalgpalli MM-i finaali vaatama, sest Digilevi Tasuta TV toob jalgpalli MM-i Vabaduse väljaku 46 m2 suurusele ekraanile.*** Tänane õhtu Vabaduse väljakul tõotab tulla erakordselt meeleolukas, vähemalt nii julgevad ennustada Digilevi Tasuta TV jalgpalli ülekannete korraldajad ise, sest nii poolfinaalid kui eilne pronksimäng tõid külg külje kõrvale jalgpallilahinguid vaatama ligi tuhatkond vutisõpra.***
Võimuvõitlus Viimsis kergitab katet mitmetelt vallas aset leidnud tehingutelt 2014-07-12Viimsi vald on paljudele Tallinnas tööl käijatele kodukoht. Ehkki suhted on kahel omavalitsusel olnud head, kostub viimasel ajal Viimsi poolt valla juhtimise koha pealt üpris ebameeldivaid signaale.*** Viimastel kohalikel omavalitsuste valimistel said lüüa pikalt võimul olnud IRLi esindajad ja koalitsiooni Viimsis moodustasid Reformierakond, Sotsiaaldemokraatlik Erakond ja Keskerakond. Aga see olukord on praeguseks ajaks muutunud ning võimul on IRL tänu kahele valimisliidu esindajale. Kired möllavad aga vallas nn JOKK-tehingute tõttu.

Ökotelgi töötoad Sinilipu randades õpetavad keskkonnasäästlikult käituma 2014-07-12

Vaatamata mitte kõige paremale rannailmale käis sinilipulises Pikakari rannas avatud Ökotelgis päris palju huvilisi. Õpetati säästlikku ja keskkonnasõbralikku käitumist ning samas sai ka oma kätega valmis teha tuulelohe, sokist nuku ja muudki põnevat.*** Pikakari rannas Katariina kail sai Ökotelgis osaleda uskumkatult paljudes töötubades ja oma ala spetsialistid aitasid huvilistel tutvust teha nii Eestis kasvavate puuliikidega kui muu harivaga.

IRL-i reklaamikulud olid teises kvartalis erakondadest suurimad 2014-07-12Tänavu teises kvartalis, kui toimusid ka europarlamendi valimised, olid suurimad reklaamikulud Isamaa ja Res Publica Liidul, kõige kasinam oli suurtest erakondadest aga Keskerakond.*** IRL-il kulus reklaamile teises kvartalis kokku 337 979,73 eurot, järgnes Reformierakond 352 741.52 euroga, Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) 216 233,52 euroga ning Keskerakond 204 342,16 euroga.
Õllesummeril tabati kolme päeva jooksul viis joobes alaealist 2014-07-12Õllesummeri festival on politsei jaoks möödunud seni rahulikult ja suuremaid vahejuhtumeid pole olnud. "Kolme päeva jooksul oleme teinud kindlaks viis alkoholi tarbinud alaealist, samuti neli last, kes suitsetasid või omasid sigarette. Ühe inimese viis politsei kainenema ning karistas kahte liiklusrikkujat. Lisaks on politseile teatatud kahest vargusest ning politseinikele üle antud paar leitud rahakotti," rääkis Põhja prefektuuri korrakaitsebüroo juht Valdo Põder BNS-ile.*** Politsei pöörab Õllesummeri jooksul tähelepanu nii müügikohtadele kui ka võimalikele olukordadele, kus täiskasvanud ostavad alaealistele alkoholi. Loomulikult pöörab politsei kõrgendatud tähelepanu liiklusele, eelkõige võimalike joobes juhtide väljaselgitamisele.
Justiitsminister selgitab omavalitsustele alkoholi tarbimispiirangute norme 2014-07-11Ilusate ilmadega on pealinna haljasalad ja kaunid nurgatagused linlasi ja linna külalisi täis ning üldse mitte eesmärgiga napsitada. Vastjõustunud seadusemuudatus ongi vähegi asjaga kursis olevad inimesed kahte leeri jaganud.*** Eilsetes uudistes arvas Tallinna abilinnapea kalle Klandorf, et Pärnu eeskujul linna erinevaid avalikke kohti eraldi alkoholivabaks teha on üpris kummaline. Ja täna saatiski justiitsminister valla- ja linnavolikogude esimeestele kirja, milles selgitatakse, mida peaks kohalikul tasandil avalikus kohas alkoholi tarbimise piirangute kehtestamisel jälgima.
Tallinna noorsootöötajad tegutsevad juulikuus linnaruumis 2014-07-11Suvi on käes ja Tallinna noorsootöötajad on tegevad programmiga "Noorsootöötajad keset linna". Alustati Põhja-Tallinnas, edasi minnakse teistesse linnaosadesse, pakkudes noortele erinevaid tegevusi suvises linnas.*** Sel nädalal ollakse Põhja-Tallinnas ja noored saavad näiteks Stroomi rannas nii näo- kui käemaalinguid teha.*** Programmi raames pakutakse noortele tegevusi kunstis, spordis ja muudes põnevates ning harivates töötubades. Päevad on täis selliseid tegevusi, mis tavaliselt leiavad aset noortekeskuste siseruumides. Nendeks on näiteks erinevad arendavad mängud, võistlused, noortegruppide esinemised, käelised tegevused, töötoad, näidistreeningud ja loengud harivatel teemadel ning palju muud.
Tallinna Botaanikaaia rosaarium tähistas 50. sünnipäeva 2014-07-11Täna tähistas Tallinna Botaanikaaia rosaarium oma suurt juubelit - 50 aastat tagasi istutati esimesed roosid tollal vastvalminud rosaariumi ja samal aastal sai ka esimeste roosiõite ilu nähtavaks juba ka külastajatele.*** Roosihuvilistele toimuvad rosaariumis tasuta ekskursioonid giidi saatel, mis viivad külastajad tutvuma roosimaailma vanade ja uute moevoolude, värvide, lõhnade ning vanade ja uute sortidega. Kõigil on võimalus osta roosiistikuid.
Pressinõukogu: Postimees rikkus head ajakirjandustava 2014-07-11Pressinõukogu arutas Varro Vooglaiu kaebust Postimehes 21. aprillil ilmunud artikli „Vassimisest ja valetamisest“ peale ja otsustas, et leht rikkus head ajakirjandustava. Pressinõukogu leidis, et Postimees rikkus Vooglaiu artiklit autori nõusolekuta muutes head ajakirjandustava.*** Artiklis avaldab Varro Vooglaid oma arvamust kooseluseaduse kohta. Artikkel ilmus nii paberlehes kui ka veebis.*** Pressinõukogu hinnangul rikkus Postimees ajakirjanduseetika koodeksi punkti, mis näeb ette, et välisautori poolt loodud ajakirjandusliku materjali sisu, konteksti ja avaldamisaega ei ole hea muuta ilma autori teadmise ja nõusolekuta.

Rongisõit kogub rahva seas populaarsust 2014-07-11

Reisirongiliiklust korraldava Elroni rongidega tehti esimesel poolaastal ligi 2,7 miljonit sõitu, eelmise aasta sama perioodiga võrreldes kasvas rongidega tehtud sõitude arv 40 protsenti.*** "Esimese poolaasta tulemused on väga head – kasvanud on nii reisijate arv kui ka piletitulu," ütles Elroni müügijuht Norbert Kaareste ettevõtte teates. "Juunikuus kasvas läänesuunal sõitjate arv ligi 129 protsenti – kindlasti on antud kasv tekkinud tänu uutele rongidele, ent oluline roll on ka uuenenud raudteel ja Tallinna linna antavatel soodustustel tallinlastele."

Kross teeb koostööd arvatavate maksupetturitega 2014-07-11Agaralt korruptsiooni vastu võitleva IRLi poliitiku Eerik-Niiles Krossi ärihuvid põimuvad arvatavate maksupetturite tegevusega.*** Alles paar aastat tagasi aitas Kross oma Aserbaidžaani kontaktide abil kahtlast, ent suurejoonelist kütuseäri kavandada kurikuulsatel skeemimeistritel, kelle punutud ärivõrgustikust osa on viimasel paaril aastal olnud kriminaaluurimise all, kirjutab Äripäev.*** Kross osales 2012. aasta suvel äriskeemi planeerimisel, et hakata Aserbaidžaanist siinse turu hulgihindadega võrreldes märgatavalt soodsamat ehk arvatavalt mõne välisriigi maksudest puhtaks pestud diislikütust tarnima.
Klitško nõuab Maidani protestilaagri likvideerimist 2014-07-11Kiievi kesklinnas Isesisvuse väljakul endiselt tegutsev Maidan peab linnapea Vitali Klitško sõnul laiali minema, sest see ei seostu enam kuidagi vabadusiha ja euroopalike väärtuste, vaid lihtsalt laaberdavate eluheidikutega. «Maidan peab end ümber mõttestama ja elu Kiievis peab naasma tavapärasesse rütmi. Pealinn ona alati olnud olulistes protsessides suunanäitajaks,» rääkis Klitško täna Ukraina Interfaxile antud intervjuus. Linnapea sõnul ei ole Maidan enam sugigi see, mis ta oli talvel, seostudes sooviga elada vabas ja demokraatlikus ühiskonnas. «On veider kuulda Maidanilt laske, seal kakeldakse, seal on palju purjus inimesi. Me nimetasime seda Euromaidaniks, ent seal toimuv on kaugel euroopalikest standarditest,» rääkis Klitško.
Mitmed omavalitsused tahavad piirata alkoholi tarbimist avalikes kohtades 2014-07-10Esimesest juulist jõustus korrakaitseseaduse säte, mis lubab alkoholi avalikus kohas tarbida, seda küll mõningate mööndustega. Osad Eesti omavalitsused on aga leidnud, et võiks siiski piirata alkoholi tarbimist rannas või parkides ning mitmed omavalitsused on piirangud juba ka kehtestanud.*** Uus seadusemuudatus ei määra kindlaks alkoholi kangust, mida võib alates esimesest juulist ühes või teises kohas tarvitada. Tuleb loota, et seadusemuudatus ei innusta noori rohkem alkoholi tarbima, olgu see siis lahja või kange.
Eesti läheb Kalandusfondi toetuste peatamise tõttu Euroopa Komisjoni vastu kohtusse 2014-07-10Eesti kaebab Euroopa Komisjoni otsuse Euroopa Kalandusfondi toetuste vahemaksete peatamise kohta Euroopa Liidu kohtusse. Programmperioodi 2007–2013 raames saab Eesti Kalandusfondist 112,8 miljonit eurot toetusi. 14. mail võttis aga Euroopa Komisjon vastu otsuse 4 protsenti makseid peatada, sest Eesti esitatud kulud sisaldasid muu hulgas ka toetuskõlbmatuid summasid.*** Eesti ei nõustu Euroopa komisjoni otsusega Kalandusfondi toetuste vahemaksete peatamise kohta ja peab vajalikuks esitada komisjoni otsuse tühistamiseks hagi Euroopa Liidu Kohtusse. Neli protsenti Eesti põllumajandusministeeriumi poolt deklareeritud kalandustoetuste kuludest on ca 425 000 eurot.*** 14. mail käesoleval aastal leidis Euroopa komisjon, et Eesti juhtimis- ja kontrollisüsteemis on tõsiseid puudusi. Otsuses kohustatakse Eestit võtma ette parandusmeetmeid.

Prügivedaja hoolimatus pani Tallinna kesklinna elanike kannatuse proovile 2014-07-09

Prügiteema puudutab meist igaüht. Väidetavalt toodab Eesti inimene keskmiselt umbes 450 kg olmejäätmeid aastas. Sellest 140 kilogrammi moodustavad kasutatud pakendid. Kui prügivedu laabub tõrgeteta, ei pane me seda tähelegi, aga kui mingil põhjusel jääb konteiner tühjendamata, on häda käes. Ja ära vedamata prügihunnikud tekitavad elanikes rahulolematust.*** Tavaliselt räägitakse prügiveo puhul hinnast ja vajadusest seda langetada. Näitena toodud 30 korteriga kesklinna korteriühistu maksab Ragn-Sellsile kaheksa korra segaolmejäätmete konteineri tühjendamise eest 41 eurot ja 52 senti kuus. Aga probleemiks pole mitte see summa, vaid teenindamata kordade puhul tekkiv prügiuputus.***

Aasta esimesel poolel taotles Tallinnalt eluruumi üürimist 3399 inimest 2014-07-09Tallinna linnalt taotles aasta algusest kuni 1. juunini eluruumi üürimist 3399 isikut, kellest 1361 soovis üürida munitsipaaleluruumi ning 503 sotsiaaleluruumi.*** Tallinna linnavalitsuse teatel taotles Tallinna teise elamuehitusprogrammi raames eluruumi üürimist 1535 isikut, sealhulgas 1283 noort peret ning 252 linnale vajalikku töötajat.*** Tallinna teise elamuehitusprogrammi eesmärk on linnavalitsuse hinnangul aidata lahendada eluasemeprobleeme noortel peredel ning nendel töötajatel ja sihtrühmadel, kes on vajalikud linna jätkusuutlikuks toimimiseks, kuid kelle varaline seis ja sissetulekud ei võimalda turult eluaset soetada või üürida.
Eesti põhikooliõpilastel on väga head finantsalased oskused 2014-07-09Eesti 15-aastastel põhikooliõpilastel on teiste riikide eakaaslastega võrreldes väga head finantsalased oskused. See selgub värskelt avaldatud PISA 2012 finantskirjaoskuse testi tulemustest. Samas paljastas test taas eestikeelsete ja venekeelsete üldhariduskoolide tasemete vahe. PISA test viidi läbi 2012. aastal ja selles osales 18 riiki.*** Finantsalase kirjaoskuse PISA testi tulemused lubasid uurida, kuidas noored mõistavad rahandusalaseid küsimusi ning oskavad oma teadmisi kasutada. Testi läbinud Eesti noorte puhul täheldati ainsana seda, et õpilaste sotsiaalmajanduslik taust ei mõjutanud märkimisväärselt finantskirjaoskuse taset ning ka erinevus linna- ja maakoolide õpilaste tulemuste vahel oli tunduvalt väiksem kui enamikes teistes riikides. Samas, haridusministeeriumis leitakse, et tähelepanu tuleb pöörata eesti- ja vene õppekeelega koolide õpilaste rahandusalaste oskuste suhteliselt suurele erinevusele. Vene õppekeelega koolide sama vanade õpilaste oskused on umbes ühe õppeaasta võrra nõrgemad kui eestikeelsete koolide õpilastel.*** PISA finantskirjaoskuse testis kontrolliti õpilaste teadmisi nii reisieelarve koostamise, arvetest arusaamise, palgatšeki lugemise ja raha kulutamise erinevatest valikutset arusaamise osas. Eesti teismeliste puhul selgus ka tõsiasi, et mida rohkem oli õpilase kodus raamatuid, seda parem oli ka tema finantsalane kirjaoskus. Eestis on ka rohkem õpilasi, kes omavad isiklikku pangaarvet või deebetkaarti kui teistes riikides. Uuringus tuleb ka selgelt välja, et lastega tuleb rahaasjadest kodus rääkida. Peredes, kus finantsasju ka lastega arutatakse, on lapsed tunduvalt teadlikumad.***
Delfi ja Eesti riik vaidlesid Euroopa inimõiguste kohtus sõnavabaduse üle 2014-07-09Täna hommikul kuulas Euroopa Inimõiguste Kohtu Suurkoda üle Eesti riigi ja Delfi seisukohad netikommentaaridega seotud pooltevahelise vaidluse osas.*** Kohtuvaidlus peab välja selgitama, kas meediaväljaanne on kohustatud iga kommentaari avaldamiskõlblikkust kontrollima või mitte. Delfi ja EPL peatoimetaja Urmo Soonvald ütles, et nemad võitlevad sõnavabaduse eest ning lisas, et tänu anonüümsetele kommentaaridele on nende toimetuseni jõudnud vihjeid, mis on paljastanud niimõnegi korruptsiooni juhtumi. Soonvald leiab, et on keeruline leida isikut või organisatsiooni, kes oleks pädev otsustama kommentaaride avaldamiskõlblikkuse üle.*** Infotehnoloog Linnar Viik rääkis, et netikommentaatori isik on üpris kergesti tuvastatav, kui just viimane teadlikult seda varjata ei püüa.*** Delfi on esimene Eestist pärit menetluse osaline, kes on jõudnud oma sihikindlusega Euroopa Inimõiguste Kohtu suurkotta. Pärast tänast istungit läks kohus otsust tegema. Otsus kuulutatakse välja järgmisel aastal.
Eesti majandusseisund halvenes sellel kvartalil veelgi 2014-07-08Eksperdid hindavad praegust majanduskliimat Eestis halvemaks kui möödunud kvartalil. Eesti üks peamisi kaubandus- ja majanduspartnereid Soome on oma majanduse hindamisel Eesti omast veelgi pessimistlikum. Ainuke positiivsem noot kuue järgneva kuu prognoosis on see, et tarbijate kindlustunne on jätkuvalt suur. Ometi pole see aidanud majandust kuigivõrd ülespoole upitada.*** I kvartalis hindasid eksperdid 9 punkti süsteemis Eesti majanduskliimat 6,6-ga, nüüd aga 6,4-ga. Üldjoontes loodetakse siiski, et poole aasta pärast on olukord parem kui praegu. Seda hinnangut aga ei toeta meie peamise majanduspartneri Soome olukord.
Laulupeol osalejad jäid ööbussidega rahule 2014-07-08Laupäeva öösel pärast laulupeo lõppu viisid kuus ajutist, spetsiaalselt üheks ööks käima pandud ööbussiliini tallinnlased peolt koju ja lauljad ööbimispaikadesse. Laulupeolisi sõidutati tasuta. Bussiliiklus oli nii hästi korraldatud, et ühtegi kaebust ei tulnud ei linnavalitsuse ega Tallinna Linnatranspordi AS aadressil.*** Tallinna linnatranspordi AS juhatuse esimees Enno Tamm ütles meie uudistele, et tavalistel päevadel saab ta linnaelanikelt ikka mõned kaebused. Mõned on vanad tuttavad, kes rahuldavad sedasi ilmselt oma suhtlemisvaegust, enamus aga esitavad pretensioone tõepoolest asja pärast ja neid püüavad pealinna bussi ja trammiliikluse juhid ka jooksvalt lahendada. Peale laulupidu ei saanud aga Tallinna Linnatransport ühtegi kaebekirja, mis tähendab, et mitmekümne tuhande öise pidulise kojujõudmise heaks antud energia läks asja ette.
Trollid 6 ja 7 asendatakse nädalavahetusel bussiliinidega 2014-07-08Seoses Sinilille ühistranspordipeatuste piirkonnas toimuvate Õismäe tee asfalteerimistöödega asendatakse 12. ja 13. ning 19. ja 20. juulil trollibusside number 6 ja 7 liinidel liiklus autobussidega.*** 6. ja 7. liini trollibusse asendavatele autobussidele tehakse kesklinna suunal ja autobussiliinidele number 4 Tiskre suunal ning number 21A Kakumäe suunal ajutine Sinilille peatus Paldiski maanteel pärast Õismäe tee ja Paldiski maantee ühendustee ristmikku.

Tänavused merepäevad kutsuvad põnevale rännakule merendusajaloos 2014-07-08

Tänavu 18.-20. juulini toimuvad Tallinna Merepäevad kutsuvad põnevale rännakule merendusajaloos purjekatest aurikuteni. Merepäevade külalisteks on sel suvel uhked purjelaevad Tre Kronor Rootsist, Libava Lätist ning ka põnevad aurulaevad Turso ja Lalli Soomest.*** Tallinna Merepäevad jätkavad tänavu laienemist ja pakuvad mere ääres rohkem ajaviidet kui kunagi varem. Nii saavad pealtvaatajad laupäeval, 17. juulil, nautida merepromenaadil suurt ujumisvõistlust ning nii laupäeval kui ka pühapäeval, 18. juulil, jälgida olümpiapurjekate 49erite regatti. Lisaks on võimalik külastada erinevid õpitubasid.

President Ilvese viimaste nädalate ütlemised on äratanud avalikkuse ja meedia tähelepanu 2014-07-07President Toomas-Hendrik Ilvese viimaste nädalate ütlemised ja säutsumised on taas äratanud avalikkuse ja meedia tähelepanu. Läti ajakirjanikule öeldud: „teie valmistute valimisteks, aga mina valmistun sõjaks“, on saanud juba omamoodi klassikaks.*** Rahvusvaheline hea tava on, et tipp-poliitikud peavad vastutama oma avalikult öeldud sõnade eest. Avalikult öeldu tähendab nii kõnepultidest kui ka meediale intervjuudes öeldut. Kinnises ringis tehtud sõnavõtte reeglina meedias ei kommenteerita, kuid Wikileaksi skandaalsed paljastused on ka siin mängureegleid muutnud.
Tänavune laulu- ja tantsupidu oli kõigi aegade osalejaterohkeim 2014-07-07Eile lõppenud laulu- ja tantsupidu oli läbi aegade osalejaterohkeim. Piletilevi esialgsetel andmetel külastas laulu- ja tantsupidu kolmel päeval üle 153 000 pileti ostnud inimese, enim väljastati pileteid ja kutseid pühapäevasele laulupeo kontserdile “Puudutuse aeg”, mida jälgis lauluväljakul 67 000 inimest.*** Laulu-ja tantsupidu "Puudutuse aeg. Aja puudutus" puudutas viimasel kontserdipäeval sadade tuhandete eestlaste hinge, kui peo kunstilisele juhile Hirvo Survale andis maestro Klas üle Gustav Ernesaksa taktikepi.
Pealinna suvised teetööd toovad kaasa täiendavaid liikluspiiranguid 2014-07-07Laulu- ja tantsupidu on selleks korraks taas möödas, nüüd algab Tallinnas taas aga nn teetööpidu. Pärnu maantee trammitee ehitus on jõudnud Pärnu maantee ja Liivalaia ristmikuni ning see toob alates tänasest kaasa täiendavaid liikluspiiranguid. Tänavapilt näitab, et autojuhtidel võtab uue piiranguga harjumine aega.*** Suvel on teisigi teetöid, mis liiklust piiravad. 10. juuli ööl remonditakse Tammsaare tee Pärnu maantee viadukti alust teed. 4. augustist aga jõuab trammitee remont Vabaduse väljakuni ja toob omakorda kaasa suuremaid piiranguid. Talvo Rüütelmaa sõnul on ummikute tekkimine liikluskorralduse muutmise päeval tavapärane.
Tallinna Ettevõtlusamet kutsub osalema konkursil "Tallinna ettevõtlusauhinnad 2014" 2014-07-07Tallinna linn tunnustab traditsiooniliselt sügiseti toimuva Tallinna Ettevõtluspäeva raames kohalikke ettevõtjaid ja ettevõtluse arendajaid. Kandideerida on võimalik 10. septembrini 2014 kodulehe http://ettevotluspaev.tallinn.ee/konkursid kaudu. Oma kandidatuuri on võimalik üles seada mitmes kategoorias. Võitjad kuulutatakse välja pidulikul vastuvõtul, mis toimub 2. oktoobril 2014.*** Linn tunnustab parimat ettevõtlust või turismi soosivat kinnisvaraalast arendusprojekti, ettevõtjate ning teadus- ja arendusasutuste vahelist koostööprojekti, alustavat ettevõtet, turismitegu, töökohtade loojat ning vastutustundlikku ettevõtjat. Vastutustundliku ettevõtja konkursi raames antakse välja ökouuenduse eriauhind, mis põhineb ettevõtete keskkonnasäästlikel tegevustel. Lisaks kuuele põhikategooriale antakse ettevõtluspäeval traditsiooniliselt üle eriauhinnad aasta parimatele rakenduslikele teadustöödele Eesti Kunstiakadeemias, Tallinna Tehnikaülikoolis ja Tallinna Ülikoolis.
Tallinna linnapea tervitas Raekojas laulu- ja tantsupeo väliskülalisi 2014-07-05Linnapea Edgar Savisaar tervitas täna Tallinna Raekojas 16. laulupeo ja 14. tantsupeo Tallinna partnerlinnade delegatsioonide liikmeid. Pidulikule linnapea vastuvõtule oli kutsutud delegatsioonid Hiinast, Ugandast, Suurbritanniast, Saksamaalt, Ungarist, Belgiast, Austriast, Venemaalt, Slovakkiast, Ukrainast, Lätist ja Leedust. Savisaar märkis, et eestlastele on need peod erilise tähendusega.*** "Tallinn on alati olnud avatud sõpradele lähedalt ja kaugelt, olete alati teretulnud Tallinna – avatud südamega linna." Linnapea kinkis igale külalisdelegatsioonile pildi Tallinna vanalinnast ning delegatsioonide esindajad tegid sissekande Tallinna külalisteraamatusse.
Laulu- ja tantsupeolisi hakkavad teenindama eribussid 2014-07-05 Tallinna Linnatranspordi AS paneb ööl vastu pühapäeva kella 00.30-02.00 laulu- ja tantsupeoliste vedamiseks tööle kuus eribussiliini, mis hakkavad liikuma Lasnamäe, Pirita, Mustamäe, Väike-Õismäe ning Pelguranna ja Pääsküla suundadel. Lasnamäe suuna bussid väljuvad Smuuli teel asuvast Liikuri peatusest, Pirita suuna bussid väljuvad Pirita teel asuvast Lillepi peatusest, Mustamäe ja Väike-Õismäe bussid väljuvad Viru bussiterminali kõrvalt Laikmaa peatusest ning Pelguranna ja Pääsküla bussid väljuvad endise Postimaja kõrvalt Hobujaama peatusest, teatas transpordifirma BNS-ile.*** Transpordifirma palub piduliste suure hulga tõttu arvestada sellega, et liine teenindavad liigendbussid ei suuda kõiki inimesi ära vedada. Eribussid hakkavad tööle suure ülekoormusega ning eelmiselt ringilt tulevate busside ootamine tekitab mõningase ooteaja.*** Kogu teave Tallinna ühissõidukite liikluskorralduse, liinimuudatuste, ümbersuunamiste, Lauluväljakule viivate bussiliinide ja sõitma hakkavate täiendavate eribussiliinide kohta on koos liiklusskeemidega aadressil www.tallinnlt.ee/uudised.

Laulu- ja tantsupeotuli jõudis Tallinna Raekoja platsile 2014-07-04

Laulupeo tuli, mis täna hommikul Viimsist kell 9.25 liikuma hakkas, jõudis südapäevaks Tallinna Raekoja platsile. Kohale oli tulnud palju laulu-ja tantsupeo austajaid, teiste seas Tallinna meer Edgar Savisaar.*** Tallinnas Vabaduse väljakult stardib homme pärastlõunal laulu- ja tantsupeo rongkäik, mis koosneb 15 maakonna, kolme linna ja väliskülaliste kolonnidest. Rongkäigus osaleb rohkem kui 42 000 peolist. Kell 14 liikvele mineva rongkäigu eesotsas liiguvad peo üldjuhid, dirigendid ning ka peo tuli, mida saadavad ka kaks hobukaarikut. ***

Karilaid: kuhu läheb 16 miljonit eurot praamiraha? 2014-07-04Eesti Linnade Liidu juhatuse liikme ja Keskerakonna Saaremaa piirkonna esimehe Jaanus Karilaidi sõnul peab majandusminister Urve Palo avalikkusele detailselt lahti seletama, kuidas kulutatakse praamiliiklusele riigieelarvest eraldatav 16 miljonit eurot ning pakkuma välja lahendusi, et saarte püsielanikele tagataks tasuta parvlaevasõit.*** Karilaidi hinnangul peaks Palo tutvustama ka täiendavaid meetmeid, kuidas tagada saarlastele ja hiidlastele tasuta parvlaevasõit. „Saartel elamist ei tohi valitsus karistada, seda enam, et paljud tervishoiuteenused on koondunud Tallinna, mis tähendab vastava piirkonna elanikele omakorda suuremaid kulusid. Elanikke koheldakse ebavõrdselt just teenuste kättesaadavuse kaudu.“
TTV sai pressinõukoguga liitudes loa osaleda valitsuse pressikonverentsidel 2014-07-04Riigikantselei teatel on Tallinna TV tulenevalt liitumisest pressinõukoguga jälle oodatud valitsuse pressikonverentsidele.*** Tallinna TV tunneb heameelt, et valitsuse pressibüroo on võtnud kuulda Eesti ajakirjandusavalikkuse nõuannet tühistada TTV sissepääsukeeld valitsuse pressikonverentsidele.*** Valitsusepoolne soov siduda loa andmine TTV astumisega Pressinõukokku on aga peaministri hilinenud katse õigustada oma varasemaid ebademokraatlikke seisukohti.*** Tallinna TV on alati täitnud ajakirjanduseetika koodeksit, mida näitab juba seegi, et Tallinna TV tegevuse vastu ei ole laekunud ühtki kaebust. Tallinna TV tänab Ajakirjanike Liitu, ERR nõunikku Tarmu Tammerki, kõiki poliitikuid ja ajakirjandustegelasi, kes koos Tallinna TV-ga mõistavad ühtmoodi ajakirjandus- ja mõttevabadust. Pressinõukogu ja Tallinna Televisioon sõlmisid täna lepingu, mille kohaselt sai Tallinna TV-st Pressinõukogu liige.
Liivalaia – Suur-Ameerika tänava ja Pärnu maantee ristmikul piiratakse liiklust 2014-07-04Lisaks osaliselt suletud Pärnu maanteele ja Tondi tänavale jääb alates esmaspäevast, 7. juulist Liivalaia – Suur-Ameerika tänaval Pärnu maantee ristmikul kummaski suunas alles üks sõidurada. See tähendab, et Suur-Ameerika tänava kesklinnast väljuval suunal saab endist viisi sõita kahes reas, aga sinna pääsemiseks tuleb läbida ristmikule tekkiv pudelikael.*** Samuti suletakse Vineeri tänav, ümbersõit toimub Veerenni ja Tehnika tänava kaudu. Veel viiakse Pärnu maantee viaduktil kogu liiklus linnast väljuvale suunale ning kummaski suunas jääb alles üks sõidurada. Samal ajal käib viadukti remont ja ka viadukti all on piiranguid.
Pirita soovib keelata alkoholi tarbimise rannas 2014-07-04Tallinna Pirita linnaosa valitsus teeb linnavalitsusele ettepaneku kasutada uues korrakaitseseaduses erandi võimalust ning keelata alkoholi tarbimine Pirita rannas. Pirita linnaosa vanema Tõnis Mölderi sõnul lubab korrakaitseseadus kohalikul omavalitsusel määrata kindlaks kohad, kus alkoholi tarbimist avalikus kohas võib keelata ning seda kavatseb linnaosavalitsus ka teha. „Ujumine ja alkohol ei käi kokku,“ ütles Mölder põhjenduseks, miks linnaosavalitsus soovib keelata alkoholi tarbimise Pirita rannas.
Peaminister kohtus TTV keelu küsimuses Ajakirjanike Liidu ja Ajalehtede Liidu esindajatega 2014-07-03Täna kohtus peaminister Taavi Rõivas Eesti Ajakirjanike Liidu ja Eesti Ajalehtede Liidu esindajatega, et arutada peaministri poolt kehtestatud keeldu Tallinna Televisiooni osalemiseks iganeljapäevastel valitsuse pressikonverentsidel Stenbocki majas. Peaminister Rõivase skandaalne keeld on äratanud aina laiemat tähelepanu ja võib mõjutada ka Eesti pressivabaduse indeksit.*** Peaminister Taavi Rõivase keeld Tallinna Televisiooni osalemise tõkestamiseks valitsuse pressikonverentsidel on otsus tervele Eesti pressivabadusele. Eriti absurdseks kisub olukord seetõttu, et ringhäälingukanalina tegutseb Tallinna Televisioon Eesti riigi tegevusloa alusel. Tänast kohtumist Ajakirjanike Liidu juhatuse esindajategagi üritas peaminister hakata kohe mõjutama ja manipuleerima ning kõik juhatuse liikmed sellel osaleda ei saanudki.*** Demokraatlikes riikides ei kasuta ametivõimud meediakriitika tegemiseks ametlikule infojagamisele juurdepääsu takistamist. Ehk teisisõnu, Reformierakonna valitsus on võtnud nõuks hakata nendesse kriitiliselt suhtuvaid kanaleid „karistama" infost ilmajätmisega. Kuidas see mõjutaks aga Eesti pressivabaduse indeksit ja sealtkaudu teisi meie riigi demokraatia mõõdikuid?
Pealinna tervishoiutöötajatele antakse üürile Akadeemia tee 48 eluruumid 2014-07-03Tallinna abilinnapead Merike Martinson ja Eha Võrk külastasid täna arstide ja õdede maja, tutvumaks ehituse käiguga. Seni on kulgenud kõik plaanipäraselt. Uus arstide ja õdede maja avatakse järgmise aasta kevadel.*** Akadeemia tee 48 eluruumid antakse pärast elamu rekonstrueerimist üürile Tallinna linna tervishoiuasutuses töötavatele arstidele, hambaarstidele, õdedele ja ämmaemandatele.*** Akadeemia tee 48 hoone rekonstrueerib Tallinna Linnavaraameti tellimusel arstide ja õdede majaks Ramm Ehitus OÜ. Rajatavasse hoonesse saab soodsa üüripinna 97 meditsiinitöötajat. Hoone on valmis üürnikke vastu võtma juba järgmise kevade hakul.

Kalevi staadionil ja Lauluväljakul valmistutakse homme algavaks laulu- ja tantsupeoks 2014-07-03

Tantsupeolised on harjutusväljakutelt Kalevi staadionile jõudnud ja laulupeolised on Lauluväljakul kohad sisse võtnud. Samas käib usin tegevus väljaku ümber asuvate alade sisustamisel ja ka peoliste toitlustamine toimib nagu kellavärk.*** Esimene tantsupeo etendus on juba reedel Kalevi staadionil. Praegu harjutatakse, et vajalikud mustrid ja joonised peopaigas kinnistuksid. Lauluväljakul on aga lisaks kooriproovidele erinevate peoalade kordaseadmisega tegemist.

ITK taastusravikliinikus avati kaasaegne amputatsioonijärgse taastusravi keskus 2014-07-02Ida-Tallinna Keskhaigla Taastusravikliiniku Amputatsioonijärgne Taastusravi Keskus on avatud. Seal saavad nüüdsest parimat taastusravi mitte ainult välismissioonidel vigastatud Eesti sõdurid, vaid ka kõik teised taolist ravi vajavad inimesed. Samas hakkab tööle ka uus proteesikeskus.*** Ida-Tallinna Taastusravikliinikus käib aastas ligi 1200 patsienti, nende seas amputatsiooni vajavad inimesed. Eestis tehakse igal aastal ligi 500 jäseme amputatsiooni, millele järgneb pikk ja tõsine taastusravi, kuhu on kaasatud erinevate erialade spetsialistid. Uues taastusravi keskuses asub proteesikeskus, kus valmivad taastusraviga paralleelselt edasiseks eluks vajalikud käe- ja jalaproteesid.*** Täna avatud Ida-Tallinna Keskhaigla Taastusravikliiniku Amputatsioonijärgse Taastusravi Keskuse renoveerimistööd teostati Ameerika Ühendriikide ja Eesti Vabariigi koostöös ning Ameerika Ühendriikide Euroopa Väekoondise, Ameerika Ühendriikide Tallinna Suursaatkonna kaitsekoostöö osakonna ja Eesti Vabariigi Valitsuse kaasabil. Seepärast oli ka suur hulk USA sõjaväelasi keskuse pidulikul avamisel, kus lindilõikamise asemel istutati haigla hoovi tammepuu.
Kristiines lõppesid suuremahulised teeremonditööd 2014-07-02Täna lõppesid Tallinnas Kristiine linnaosas suuremahulised teeremonditööd, mille tulemusena sai uue kuue Kuldnoka tänava, Mooni tänava ja Tedre tänava vahele jäävad sisehoovid. Samuti tehti Tedre tänava ja Mustamäe tee vahelise sissesõidutee remonditöid, sealhulgas asfalteerimist.*** Kõige suuremad töömahud olid Kuldnoka 17, Mooni 60 ja Tedre 77 vahele jäävas sisehoovis. Tänase seisuga on teetööd lõppenud. Keskpäeval passitasid töömehed veel kaevuluuke ja Kristiine linnaosa vanem sai objekti vastu võtta.
Algas annetuskampaania Vabadussõjalaste auks 2014-07-02Eestis algas annetuskampaania Vabadussõjalaste auks. Haapsalu kultuurikeskuses tahetakse septembrikuu alguses korraldada näitust pealkirjaga „Vabadussõjalaste märk Eesti poliitikas“.*** Vabadussõjalaste näituse ja annetuskampaania korraldajad ütlevad, et Eestis peaks vabadussõdalasi rohkem teadvustatama kui Eesti ajaloo suurimat rahvaliikumist. Saada oma põhiseaduse eelnõule üle 416 000 allkirja ilma kaasaja sidevahenditeta on fenomenaalne saavutus. Toonane võimuklikk hilisema presidendi Konstantin Pätsi juhtimisel aga likvideerisid jõhkralt eesti rahva tahteavalduse ning kaitsesid oma võimu meeleheitlikult.*** Haapsalu volikogu esimehe Jaanus Karilaidi sõnul tuleb näitus Haapsalus eelkõige sellepärast, et Haapsalu inimesed olid Vabadussõjalaste Keskliidu asutajaliikmed.*** Näituse korraldajad ütlevad, et eesmärgiks on õppida meie ajaloo vigadest ja teha vastavaid järeldusi. Kui vigu ei tunnistata, siis on võimalik ka tänapäeval rahva tahtest üle tallata ja poliitika hakkabki toimima ainult kitsa grupi võimu nimel. Ajalooliste paralleelide tõmbamine tänapäeva ühiskonnaga aitavad meil ehitada ausamat tulevikku.
Tallinnas registreeriti juunis 452 sündi 2014-07-02Tallinna Perekonnaseisuamet registreeris juunis 452 sündi ja 369 surma, maikuuga võrreldes 48 sündi rohkem ja 20 surma vähem. Selle aasta kuue kuuga registreeriti kokku 2436 sündi ja 2401 surma.*** Eelmise aasta jooksul registreeriti pealinnas kokku 4937 sündi ja 4554 surma, seega oli aasta kokkuvõttes loomulik iive pealinnas jätkuvalt positiivne. Riigis tervikuna oli aga loomulik iive negatiivne – kogu Eestis registreeriti eelmisel aastal 13 854 sündi ning 15 478 surma.*** Rahvastikuregistri andmeil elas 1. juuli seisuga Tallinnas 431 521 inimest, juunis kasvas elanike arv 182 inimese võrra.

Toobali ja Laasi kohtuasja arutamine jätkub juuli lõpus 2014-07-02

Harju Maakohus otsustas teha pausi 30. juunil alguse saanud kohtuprotsessis Riigikogu liikmete Priit Toobali ja Lauri Laasi üle, et Priit Toobal saaks minna operatsioonile.*** Riigiprokuratuur süüdistab Toobalit ja Laasit eraviisilisele jälitustegevusele ja sõnumisaladuse rikkumisele kihutamises ning Toobalit veel ka dokumendi võltsimises. Mehed end süüdi ei tunnista ning leiavad, et tegemist on riigi raha ja aja raiskamisega.*** Kohtuistungid jätkuvad 28. juulil.

Tallinna Loomaaia keskkonnahariduse keskus avas uksed 2014-07-01Täna avati pidulikult Tallinna Loomaaia uus keskkonnahariduse keskus, mis võimaldab kaasaegselt loodusharidust omandada igal inimesel olenemata vanusest.*** Linnapea Edgar Savisaar märkis avakõnes, et on hea meel avada loomaaia 75. juubeli eel uus ja kaasaegne õppekeskuse hoone. „Linnavolikogu otsuse kohaselt kandideerib Tallinna linn 2018. aastal Euroopa rohelise pealinna tiitlile ja täna avatud keskkonnahariduskeskust võib pidada üheks oluliseks verstapostiks sellel teel."*** Maja ehitamine ja sisustamine läks kokku maksma 4,7 miljonit eurot, millest 3,8 miljonit eurot tuli SA Keskkonnainvesteeringute Keskuse vahendusel Euroopa Regionaalarengu Fondist ning ülejäänu Tallinna linnalt. Kohalolijate sõnul tasub taoline projekt juba tänasest ära.*** Äsja valminud keskkonnahariduskeskuses on eluslooduse ja loovtöö klassid, näituste ruum, laboratoorium ja 149-kohaline auditoorium. Mitmesugused loodusringid pakuvad tegevust algklassidest kuni gümnaasiumi õpilasteni välja ning koostöös loomaaia spetsialistidega saab läbi viia põnevaid praktikume.
Eksperdid: Eesti peaks Norra eeskujul lõpetama e-hääletamise 2014-07-01Mõned päevad tagasi tegi Norra valitsus avalduse, et lõpetab hääletajate vähese huvi ja nende turvalisust puudutavate hirmude tõttu kohalikel ning parlamendivalimistel e-hääletamise. Selle uudise valguses on sõltumatud eksperdid, kes korduvalt hoiatanud ka Eestit e-hääletamisel tekkivate turvariskide eest, taas päevakorda tõstnud küsimuse, kas ka Eesti ei peaks Norra eeskuju järgima.*** Enne 2013. aasta valimisi lahvatas Norras skandaal, kuna tarkvaraeksperdid seadsid kahtluse alla e-hääletussüsteemi turvalisuse, nõudes selle ümberehitamist. Samuti õnnestus toona osadel inimestel hääletada kaks korda, kõigepealt internetis ning seejärel traditsioonilisel viisil valimisjaoskonnas. Kõige selle tagajärjel on valitsus jõudnud seisukohale, et targem oleks e-hääletuse võimalus valimistelt eemaldada, kuna internetikeskkond ei ole kunagi piisavalt turvaline, et mõningaid toiminguid sinna viia.
Haaberstis peeti lastekodulaste peremajade sarikapidu 2014-07-01Lastekodulastele suunatud projekti „Lastele perelähedane elukeskkond“ viimased peremajad pidasid täna sarikapidu. Haabersti linnaosas Veerise tänaval käib hoogne ehitustöö ja ehitaja on tehtuga pigem graafikust ees - seega pole kahtlustki, et neli hoonet õigeaegselt valmis saavad.*** Tallinna plaan kaotada harjumuspärased lastekodud ja jõuda selleni, et lapsed elaksid nagu suurpered kuue kuni kaheksa kaupa väikemajades toimib ja viimased neli peremaja, mille autoriteks on arhitektid Anne Kose, Kristiina Hussar ja Kristiina Aasvee pidasid sarikapidu. Valmis on sellised peremajad Pihlaka teel, Purde tänaval Veerennis ja Hooldekodu teel.*** Projekti „Lastele perelähedane elukeskkond” rahastatakse ligi 2,4 miljoni euro ulatuses Euroopa Liidu struktuurivahenditest, Tallinn panustab projekti üle 1,4 miljoni euro. Veerise tänava nelja peremaja ehitab Nordin Ehitus.
Majanduskriis on muutnud kodulaenuvõtjad ettevaatlikumaks 2014-07-01Kodulaenuvõtjad on majanduskriisi järel laenu võttes ettevaatlikumad ning ootavad ka pangalt soovitusi kinnisvara valimisel. Buumiaegne lõhki laenamine pole enam populaarne.*** SEB kodulaenu klientide seas läbi viidud uuringust selgub, et laenuvõtjate arv ei ole viimaste aastate jooksul muutunud, küll aga on buumi järel muutunud laenajad kaalutlevamaks, rääkis SEB Eesti eraisikute suuna arendusjuht Triin Messimas.*** Suurem osa kodulaenuvõtjaid on need kliendid, kes ei soovi enam korterit üürida, kinnisvara investeerimise eesmärgil laenuvõtjaid on vähe. Kodulaenu võttes on klientide suurim hirm töökaotus.
Linn paneb laulupeo õhtuse kontserdi järel sõitma ööbussid 2014-07-01Laupäeva õhtuse laulupeo kontserdi järel paneb linn sõitma ööliinide bussid, mis pidulised Tallinnas kuute eri suunda viivad. Korraldajad soovitavad linlastel jätta auto koju ning tulla peole jala või rattaga.*** Nädalavahetusel toimuv laulu- ja tantsupidu toob pealinna suured rahvamassid ning peokülastajatel tuleks erilist tähelepanu pöörata oma teekonna planeerimisele. Eriti tuleks läbi mõelda koju naasmine laupäevaõhtuselt kontserdilt, mille lõpp on planeeritud alles südaööks. Linn paneb rahva jalavaeva vähendamiseks käiku 30 lõõtsbussi kuuel marsruudil, mis väljuvad peatustest ajavahemikus 00:30-02:00. Ööliinide marsruutide ja peatustega saab tutvuda Tallinna Transpordiameti kodulehel www.tallinn.ee/est/transpordiamet.*** Laulu-ja tantsupeo korraldajad soovitavad linlastel tulla peole jala või jalgrattaga. Selle soodustamiseks on avatud peokohtade läheduses valvega jalgrattaparklad.

Keskfraktsioon esitas riigikogule TTV keelu kohta uue arupärimise 2014-06-30

Keskfraktsioon esitas täna Riigikogule järjekordse arupärimise seoses peaministri seisukohavõtuga Tallinna Televisiooni osas. Kahe nädala eest esitatud arupärimine peaministrini ei jõudnudki. Täna esitatud arupärimises küsib keskfraktsioon peaministrilt, millist varju heidab Taavi Rõivase käitumine mitte lubada Tallinna Televisiooni ajakirjanikke valitsuse pressi­konverentsidele Eesti pressivabaduse mainele ning kas mitte seeläbi pole peaminister sekkunud vabameedia tegevusse.*** Üks peaministri süüdistus Tallinna Televisioonile oli, et viimane on riigivaenulik, kuna kanal käsitles Euroopa Parlamendi valimisete eel e-valimiste ebaturvalisuse teemat. Samas teatas täna ka näiteks Norra valitsus, et lõpetab hääletajate vähese huvi ja nende turvalisust puudutavate hirmude tõttu kohalikel ja parlamendivalimistel e-hääletamise testimise.

Tuhande pealinna noore kauaoodatud töösuvi sai alguse 2014-06-30Täna keskpäeval avati Eesti õpilasmaleva töösuvi. SA Õpilasmalev pakub tööd tuhandele 13-18-aastasele noorele. Õpilasmaleva eesmärk on töökasvatus ja sotsiaalse kompetentsi kujundamine.*** Tallinna Õpilasmaleva tegevust kureerib Tallinna Linnavolikogu loodud Sihtasutus Õpilasmalev, mille suurimad toetajad on Tallinna linn ja Eesti Noorsootöö Keskus.*** Malevasuvi lõpetatakse üleriigilise kokkutulekuga augusti keskel Raplamaal Toosikannu Puhkekeskuses, kus üks töörühm saab endale malevasuve parima rühma tiitli.
Tantsupeolised alustasid pealinna staadionidel proovidega 2014-06-30Laulu- ja tantsupeo osad esinejad on juba pealinnas kohal ning harjutusväljakutel antakse viimast lihvi õpitule. Öömajad Tallinna ja Viimsi koolides on tuttavaks saanud ning kõik operatiivteenistused hooned ohutuks tunnistanud.*** Tallinnasse saabub 40 000 laulu- ja tantsupeol esinejat, lisaks veel paar tuhat taustajõudu. 10 000 tantsijat on juba platsis ja üheksal harjutusväljakul käib kibe töö, et Kalevi staadioni etendustel kõik sujuks nagu kord ja kohus.***
Tallinnas muutuvad kuue bussiliini sõiduplaanid 2014-06-30Tallinnas muutuvad teisipäevast kuue bussiliini sõiduplaanid. Sõiduplaanide muudatus puudutab ekspressliine number 9, 11, 46, 53 ja 56. Tavaliinidest muutub bussiliini number 4 sõiduplaan. Kõigi kuue liini sõidugraafik teisipäevast hõreneb, mis tähendab pikemaid intervalle väljumiste vahel. Üldine üleminek suvisele sõiduplaanile toimus Tallinna ühistranspordis 1. juunist, mil muutusid enamiku bussiliinide ning kõigi trammi- ja trolliliinide sõiduplaanid.
Mere puiestee Viru ringil käivitati jalakäijate foor 2014-06-30Tallinnas Mere puiestee ja Viru ringristmiku ristumiskohas alustasid tänasest tööd jalakäijate valgusfoorid. Paigaldatud fooridega soovitakse parandada antud piirkonna liiklusohutust.*** Mere puiestee ja Viru ringristmiku piirkonna puhul on tegu kohaga, kus liigub pidevalt palju jalakäijaid, ühistransporti ja ka muid sõidukeid. Sellest lähtuvalt otsustati jalakäijate ja sõidukite liikluse läbilaskvuse ja liiklusohutuse parandamiseks paigaldada sinna foor. Vastavatud foori juurde jäävad esimesteks päevadeks tööle ka liiklusreguleerijad. Tallinna Transpordiamet palub liiklejatel uues kohas olla tähelepanelik ja pöörata tähelepanu muutunud liikluskorraldusele.
Tallinn Star Weekend tõi pealinna muusikatähtede paraadi 2014-06-29Käesolev nädalalõpp tõi teist aastat toimuva Tallinn Star Weekendi raames Tallinnasse tõelise staaride paraadi. Kahepäevase festivali esimene õhtu oli mõeldud eeskätt rokispradele ning lavale astusid Soome heavy-metal bänd Lordi, Horvaatia noormuusikud ansambliga 2 Cellos ning legendaarne USA punk-rokk grupp The Offspring. Teisel päeval said klassikalise muusika austajad nautida Itaalia ooperilaulja Andrea Bocelli esinemist.*** Eile lõppenud suurejooneline festival Tallinn Star Weekend tõestas taaskord, et nad on oma nime väärilised, tuues Eesti lavalaudadele maailmaklassi staarid. Festivali suurejooneliseks lõppakordiks oli itaalia ooperilaulja Andrea Bocelli esinemine. Kontserdi eel tervitas maailmakuulsat itaalia tenorit ka Tallinna linnapea. Bocelliga koos astus laval erikülalisena üles Eesti armastatud poplaulja Tatjana Mihhailova.*** Kontserdi korraldajad tunnistasid festivali eel, et Bocellit, kes tänasel päeval annab aastas üldse vaid mõne kontserdi, oli festivalil üles astunud staaridest keerulisim siia esinema saada*** Tallinn Star Weekendi avapäev tõi lauluväljakule aga erinäolisi rokitähti. Esimesena astus üles Soome heavy-metal bänd Lordi, kellele olid kaasa elama tulnud mitte ainult siinne austajaskond, vaid ka truud fännid üle lahe. Lordi järel tegid etteaste Horvaatia tõusvad talendid - ansambel 2 Cellos.
Tallinna Raekojas toimus pidulik vastuvõtt rahvatantsupeo juhtidele 2014-06-29Täna korraldas Tallinna volikogu esimees Toomas Vitsut Raekojas vastuvõtu rahvatantsupeo juhtidele. Piduliku sündmuse südamlikuimaks hetkeks kujunes Tallinna aukodanikust pikaaegse rahvatantsujuhi Ilma Adamsoni 80. sünnipäeva tähistamine.*** Raekojas ei ole rahvatantsijad mitte igapäevased külalised, aga erandlik ei olnud tänane koosviibimine ka mitte. Tantsutaat Ullo Toomi stipendiumid antakse just siin, linna esindushoones, kõige väärikamatele üle. Täna oli linnavolikogu esimees Toomas Vitsut kutsunud Raekotta XIX tantsupeo korraldajad, liigijuhid ja rahvatantsujuhid, et üheskoos enne suurt pidu tähistada üldtantsupidude alguse 80. aastapäeva ning teeneka tantsujuhi ja Tallinna aukodaniku Ilma Adamsoni 80. juubelit.

Kopli prügila hais häirib kohalikke elanikke 2014-06-28

Tallinnas Kopli poolsaarel tekitab diskussiooni antud piirkonnas asuv Kopli prügila. Sealsed elanikud pole rahul leviva haisu ja lendprahiga. Samas leiavad prügila operaator ja ametnikud, et märkimisväärseid probleeme olla ei tohiks.*** Kopli poolsaarel paikneva prügila ajalugu ulatub kahekümne aasta taha. Tegu on kunagise Tallinna Keraamikatehase savikarjääriga.*** Vastavalt plaanidele peaks prügila lähiaastatel tegevuse lõpetama. Mis saab antud piirkonnast edaspidi, selgub linna poolt algatatud detailplaneeringu käigus.

OSCE vaatleja Tõnis Asson jõudis tagasi Eestisse 2014-06-28Ida-Ukrainas 26. mail kinni peetud ja eile varahommikul Donetskis vabastatud OSCE missiooni vaatleja Tõnis Asson jõudis täna tagasi Eestisse. Lennujaamas tõdes Asson, et pantvangidraama oli vaatlejatele prognoositav sündmus. „Põhimõtteliselt me arvasime, et see meie tööga kaasneb – mõned märgid näitasid, et OSCE vaatlejaid võidakse kinni pidada, kuivõrd see võib olla osa suuremast plaanist,“ ütles Asson ajakirjanikele. Kui tema grupi liikmed vabastati, siis neli teise OSCE vaatlejate grupi liiget on siiani kinni peetud. Vabastatud OSCE vaatleja Tõnis Assoni hinnangul hoiti vangistatuid heades tingimustes ja neisse suhtuti hästi. Esimesed emotsioonid kindlasti ei olnud väga positiivsed, aga üldiselt me suutsime oma kinnihoidjatega luua hea kontakti, rääkides nendele pidevalt, mida OSCE teeb, mida on vaja, et rahu saavutada ja konflikti reguleerida. Assoni sõnul on ta endiselt OSCE vaatlusmissiooni liige ja läheb tööle tagasi.
Tallinna parkides toimuvad nädalavahetustel tasuta lasteetendused 2014-06-28Kristiine linnaosas Löwenruh’ pargis on suvisel ajal pühapäevad laste päralt. Sealsed lastehommikud ja etendused on endale juba püsipubliku leidnud, aga laste rõõmuks toimub ka teistes linnaosades tasuta etendusi. Piip ja Tuut kutsuvad Uue Maailma Koidu parki ja Kassisaba Falgi parki oma etendustest osa saama.*** Kristiine linnaosa on nii mõnegi algatusega teistele eeskujuks olnud. Teist aastat on Löwenruh’ pargis suvehooajaks suisa programm välja töötatud. Pühapäevaste lastehommikute osana on kord kuus tasuta lasteteatrite etendused.*** Piip ja Tuut on täna-homme kahes väikeses pargis lapsi lõbustamas. Aga augustikuus võtavad nad ette kõige kuulsama Eestimaa pargi.
Tallinna linnajuhid pöördusid oma õiguste kaitseks kohtusse 2014-06-27Tallinna linnajuhid vaidlustasid kohtus erakondade rahastamise järelevalve komisjoni ettekirjutuse, mille kohaselt peavad nad sügisel tehtud linna teavituskampaania kulud tagastama. Üheks põhjuseks kohtusse pöördumisel on tõsiasi, et antud komisjonil ei ole õigust selliseid ettekirjutusi teha.*** Kohtusse pöördusid Tallinna linnapea Edgar Savisaar, abilinnapea Arvo Sarapuu, Põhja-Tallinna linnaosa vanem Karin Tammemägi, Põhja-Tallinna linnaosa vanema asetäitja Priit Kutser ja Jaanus Mutli.
Uued eurosaadikud andsid ülevaate oma esimestest tööpäevadest Brüsselis 2014-06-27Viis kuuest Eestist valitud europarlamendi saadikust rääkisid Euroopa Liidu Majas nii oma senisest tööst fraktsioonide koosolekutel kui ka sellest, kuidas oma valijate soove kõige paremini ellu viia. Töö fraktsioonides käib alates 3. juunist ja selle ajaga on nii mõnedki asjad ka selgemaks saanud.*** Euroopa Parlamendi uus koosseis astub ametisse 1. juulil. Saadikud on aga pea kuu aega teinud tööd fraktsioonides. On vaja arutada, kes on parim kandidaat Euroopa Komisjoni presidendi kohale. Ka muud kohad vajavad täitmist.
Donetski separatistid vabastasid eestlasest OSCE vaatleja 2014-06-27Ööl vastu tänast teatati, et Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) missioonil vaatlejana osalev ja mai lõpus kinni peetud Eesti kodanik on vabastatud. Samuti vabastati ka kõik teised 26. mai õhtul Ida-Ukrainas röövitud OSCE vaatlejad. Eestlasest vaatleja nime oli seni saladuses hoitud eelkõige julgeoleku kaalutlustel. Kuu aega vangistuses viibinud Eesti kodanik on enine NATO kõrge ametnik, kaitseväe kolonelleitnant Tõnis Asson.*** Välisministeeriumi teatel korraldatakse koostöös OSCE-ga Assoni kojujõudmist. Täpne Eestisse jõudmise aeg ei ole veel selge.
Autorollo pankrotitoimkonna hagi Keit Pentus-Rosimannuse vastu jäi rahuldamata 2014-06-27Harju Maakohus ei rahuldanud Autorollo asjus nõuet Keit Pentus-Rosimannuse vastu. Samas mõistis kohus kostjatelt, sealhulgas Rain Rosimannuselt hageja esimese nõude osaliseks rahuldamiseks hageja kasuks solidaarselt välja 135 657,98 eurot. Hageja teine nõue 220 889,65 euro ja viivise väljamõistmiseks jättis maakohus kõigi kostjate suhtes täielikult rahuldamata.*** Autorollo pankrot kuulutati välja 2011 aastal. 2012. aastal esitas pankrotitoimkonna kontrolli alla liikunud Autorollo ligi 580 000-eurose tsiviilhagi Keit Pentus-Rosimannuse, Rain Rosimannuse ja advokaat Siim Roode ning Roode osalusega ettevõtete Roode & Partnerid ning MAQS Law Firm Advokaadibüroo vastu. Hageja näeb neil süüd Autorollo võlausaldajate kahjustamises ja ettevõttest vara väljaviimises. Kohus vabastas hagist eraisiku pankroti läbimise tõttu ministri isa Väino Pentuse, kellele Autorollo kuulus.
Soome välisminister kritiseeris president Ilvese seisukohta Ukrainas toimuva kohta 2014-06-26Soome välisminister Erkki Tuomioja kritiseeris ajalehe Kauppalehti veergudel Eesti Vabariigi president Toomas Hendrik Ilvese seisukohta, et hetkel Ukraina idaosas toimuv ei ole põrmugi erinev sellest, mis leidis Eestis aset 1919. ning 1940. aastal. Ilves ütles Võidupüha paraadil peetud kõnes, et see, mida näeme tänapäeval Ida-Ukrainas, nägi Eesti rahvas ise 1940. ja 1919. aastal. Tuomioja andis aga usutluses Kauppalehtile märku, et Ilvese seisukohaga ei nõustu. “Ilvese maailmavaade on kujunenud Münchenis ning Ühendriikides, samal ajal kui teised on elanud ja hakkama saanud siin,” ütles ta lühidalt.
Hotell Palace avas taas uksed 2014-06-26Renoveeritud äriklassihotell Palace avas keskpäeval ametlikult uksed esimesele kliendile, kelleks osutus tuntud maratoonar Jane Salumäe. Tallinna esimese spetsiaalselt hotelliks ehitatud hoone arhitekt on Elmar Lohk ja tänapäevase sisekujunduse inspiratsiooni allikaks on ühe Eesti kuulsama maalikunstniku Konrad Mäe tööd.*** Renoveeritud hotelli arhitektiks on Reet Valk Arhitektuuribüroo ning sisearhitektiks Vaikla Disain. Tubades ja hotellis on viiteid Konrad Mäe maalidele ja nende fragmendid täiendavad enamuses Eesti disainiga täidetud ruume kaunite värviaktsentidega. Tube on Palace’s 79 ja lisaks veel Presidendisviit, mis arvestab ka kõige karmimate turvanõuetega.*** Kunagise omaniku Mühlbergi nimeline konverentsisaal võib vajadusel olla ka banketisaal ja hotellis on ka oma väike bassein koos kõige sinna juurde kuuluvaga. Restoran Konrad avatakse küll alles 20. augustil, kuid peakokk Rene Uusmees pakub juba praegu hotelli söögikohtades eesti köögi parimaid palasid kerge vene aktsendiga.
Eesti õpetajad ei ole rahul oma staatusega ühiskonnas 2014-06-26Õpetajaamet ei ole Eestis au sees. Õpetamise ja õppimise uuringust selgub, et kuigi üldiselt on Eestis õpetajad oma töö ja kooliga rahul, jätab soovida nende elukutse staatus ühiskonnas. Haridustöötajate hinnangul on selle põhjuseks väike palk ja vähene tunnustus. Merivälja Kooli direktori Kaja Laanemäe sõnul on lapsevanemates välja kujunenud arusaam, et õpetaja on klienditeenindaja ning tänu vanemate suhtumisele on tihtipeale kaotanud õpetaja laste silmis lugupidamise. Endine haridusminister Mailis Reps rääkis, et kindlasti teeb õpetajaameti ebapopulaarseks väike palk, aga ka viimase aja heitlik hariduspoliitika.
Haapsalu piiskopilinnus avab külastajaile salapärase muinasjutumaailma 2014-06-26Laupäeval toimub Haapsalu Piiskopilinnuses muinasjututeemaline festival “Elas kord....”, kuhu saab minna lõbusalt aega veetma koos oma pere või sõpradega. Festivali alale sisenedes satuvad osalejad muinasjutumaailma. Festival toimub lauamängu stiilis, kus iga osaleja või perekond on justkui lauamängu nupp, kes läbib teekonna etteantud suunas. Haapsalu noorte omaalgatuslik festival on osalejatele tasuta, perepäeva tulu annetatakse Haapsalu Neuroloogilise Rehabilitatsioonikeskusele funktsionaalse elektrostimulaatori ostuks.
Parteikaaslased kritiseerivad Rõivase otsust mitte lubada TTV-d valitsuse pressikonverentsidele 2014-06-25Erakonnakaaslaste hinnangul pole peaminister Taavi Rõivase otsus mitte lubada Tallinna Televisiooni valitsuse pressikonverentsidele õige, kuna on vastuolus euroopalike põhimõtetega ning tegemist on ajakirjandusvabaduse piiramisega.*** Kui peaminister keelab opositsioonipartei vaateid esindaval meediakanalil ligipääsu valitsuse tegevust puudutavale infole, ei lähe tema teguviis vastuollu mitte üksnes meediavabaduse, vaid ka ratsionaalse arutelu põhimõtetega, kirjutab tänases Postimehes arvamustoimetaja Priit Pullerits. Riigikoguliige, Rõivase erakonnakaaslane Igor Gräzin rääkis Tallinna Televisiooni uudistele, et peaminstri käitumist seletab tema vähene kogemus ning noor peaminister peaks lihtsalt tunnistama, et eksis. Ka endine riigikohtu esimees ja Euroopa Inimõiguste Kohtu kohtunikuna töötanud Rait Maruste leiab, et isikliku meeldimise põhjal ei tohiks peaminister taolist otsust ainuisikuliselt teha. Ent vaatamata kriitikale on Taavi Rõivas otsustanud jääda oma otsuse juurde Talinna Televisiooniga mitte koostööd teha, vahendab tänane Postimees.
Tallinn kaalub konkureerimist Euroopa Rohelise Pealinna tiitlile 2014-06-25Kopenhaagenis toimunud auhinnatseremoonial kuulutati 2016. aasta Euroopa Rohelise Pealinna tiitli omanikuks Sloveenia pealinn Ljubljana. Tallinnas Rohelise Pealinna ideed toetavad inimesed leiavad, et ka Eesti pealinnal on potentsiaali antud tiitlile kandideerida.*** Rohelise Pealinna idee sai alguse Tallinnast, mil 2006. aasta 15. mail kirjutati Tallinnas alla vastav memorandum.*** Esimese linnana võitis selle tiitli aastal 2010 Stockholm. Tänavu on selleks linnaks Kopenhaagen. Selleks, et tiitlit võita, peab linn vastama 12 kriteeriumile.*** Tiitli võitmiseks tuleb esitada vastav avaldus. Pärast seda hindab rahvusvaheline töörühm linna vastavust mainitud kriteeriumitele. Jüri Ratase hinnangul võiks Tallinn kaaluda kandideerimist näiteks 2018. aasta Rohelise Pealinna tiitlile. Akadeemik Anto Raukas leiab, et Tallinna on juba praegu roheline linn. Samas on akadeemik seisukohal, et on asju, mida tuleks veel parandada.

Eesti elanikud peavad pagulaste sisserännet probleemiks 2014-06-25

Siseministeeriumis täna esitletud varjupaiga-teemalise uuringu tulemustest selgus, et Eesti elanike arvates mõjutab pagulaste sisseränne Eestit negatiivselt ning siinne varjupaiga- ja pagulaspoliitika peaks olema pigem karm. Valdav osa elanikest ehk 55 protsenti arvab, et pagulaste sisseränne mõjutab Eesti olukorda pigem negatiivselt, positiivselt hindajaid on ainult kaheksa protsenti. Võrreldes 2010. aastal läbi viidud sarnase uuringuga on suhtumine pagulastesse jäänud üldiselt samaks. Kõige rohkem ehk 79 protsenti Eesti inimestest kardavad koormust sotsiaalsüsteemile, 64 protsenti tööpuuduse suurenemist ja 60 protsenti konfliktide ohtu.

TTÜ ja Tehnikakõrgkool alustavad sisseastumisavalduste vastuvõttu 2014-06-25Tallinna Tehnikaülikool alustab homme, 26. juunil sisseastumisavalduste vastuvõttu. Tudengikandidaatide avalduste vastuvõtt kestab 4. juulini bakalaureuse- ja magistriõppes, integreeritud bakalaureuse- ja magistriõppes ning rakenduskõrgharidusõppes. Tallinna Tehnikakõrgkoolis algas täna avalduste vastuvõtt õppekohtadele, millel nelja aastaga saab rakenduskõrghariduse tehnikavaldkonnas. Tehnikakõrgkoolis saab õppida nii päeva- kui kaugõppes ja viies teaduskonnas saab valida 13 õppekava vahel vastavalt oma huvidele, eeldustele ja soovidele.
Ida-Tallinna keskhaigla taastusravikliinik sai heategevuskampaania abiga kõnniabiseadme 2014-06-25Heategevuskampaania „Anname au!“ käigus müüdud sinilille märgid ja muud annetused kogusid kokku ligi 68 000 eurot, mille eest ostetud kõnniabiseade anti täna üle Ida-Tallinna Keskhaigla taastusravikliinikule. Eesti Vigastatud Võitlejate Ühing tänab kõiki, kes soetasid sinilille märgi.*** Kõnniabiseade Ida-Tallinna keskhaiglas ei ole mõeldud mitte ainult vigastatud võitlejatele, vaid tegelikult paljudele taastusravikliiniku patsientidele. Selle konkreetse aparaadi soetamine sai teoks tänu heategevuskampaaniale „Anname au!“, mille käigus müüsid käsitsi valmistatud sinilille märke kõik Selveri poed, Kaitseliidu malevad ja Naiskodukaitse vabatahtlikud üle Eesti.*** Taoline kõnniabiseade on Eestis teine omataoline. Taastusravikliinikul on juba uued plaanid soetada järgmisi taastusraviseadmeid, mis oleks abiks kõigile kliiniku patsientidele.
Võidu tänaval alustati teeremonti 2014-06-22Tallinna Kommunaalameti tellimusel alustas osaühing Viamer Grupp remonti Võidu tänaval Pihlaka tänava ja Valdeku tänava vahelisel lõigul. Tööde koosseisus saavad uue katte sõidutee ja kõnniteed, asendatakse amortiseerunud äärekivid, korrastatakse haljastus ja uuendatakse teekattemärgistus. Töömaa pikkus on 230 meetrit ja ehitustööde maksumus 120 000 eurot. Tööde lõpptähtaeg on 19. august. Liiklemiseks on võimalused paralleeltänavatel. Ehitaja peab tagama jalakäijate, kohalike elanike ning kaupluse Maxima teenindavale transpordile läbipääsu kogu ehitustööde ajal.
Lasnamäe avaliku sauna krundil algasid lammutustööd 2014-06-22Lasnamäelased saavad tuleva aasta algusest saunarõõme nautida aadressil Pae tänav 19, kus lammutati vana katlamaja. Uues valmivas 500-ruutmeetrises hoones saab olema avalik saunakompleks.*** 60-kohaline pesemisvõimalus on planeeritud neid paneelmaja elanikke silmas pidades, kel näiteks raske vanni astuda. Kogu ehitise puhul on silmas peetud ka erivajadustega inimesi.*** Hetkel on rajatis eelprojekti järgus, ehitustöödega loodetakse algust teha augusti lõpus. Lasnamäe saun valmib plaanikohaselt tuleva aasta veebruaris.
Pärnust sai suvepealinn 2014-06-21Täna algas Eestis ametlikult suvi. Ja nagu sel puhul tavaks, andsid Tallinna esindajad Pärnule üle suvepealinna tiitli.*** Tallinna abilinnapea Eha Võrk ja linnasekretär Toomas Sepp usaldasid Pärnu Kontserdimaja rõdul toimunud piduliku tseremoonia käigu suvepealinna tiitli Pärnu linnapeale Toomas Kivimäele. Pärnu saab kuurortlinnale omast tiitlit kanda 23. septembrini. Kuigi viimase aja ilmad pole olnud kuigi suvised, usub Kivimägi, et Pärnu võõrustab ka tänavu 300 - 400 000 turisti. Pärnul on külastajatele üllatusi varuks.

7. juulist muutub liikluskorraldus mitmel pool Tallinnas 2014-06-21

Alates 7. juulist muutub Tallinnas liikluskorraldus mitmes kohas. Seoses trammitee ehitusega suletakse Vineeri tänav Pärnu maantee ristmikul ja selle piirkonnas. Ümbersõit toimub Tehnika ja Veerenni tänavate kaudu. Ühtlasi viiakse kogu liiklus Pärnu maantee viaduktil linnast väljuvale suunale, kus jääb kummaski suunas 1+1 sõidurada.*** Liivalaia ja Suur-Ameerika tänaval jääb kummaski suunas avatuks 1+1 sõidurada, liiklusruum viiakse Tõnismäe tänava poolsele küljele. Liivalaiast jääb võimalus vasakpöördeks Pärnu maanteele linnast väljuvale suunale. Suur-Ameerikast jääb võimalus parempöördeks Pärnu maanteelt suunaga linnast väljuvale suunale. Jalakäijate ületus jääb Väike-Ameerika tänava poolsele küljele.*** 7. juulil algavad Narva maanteel kõrgepingekaablite paigaldused ning alates Metodisti kirikust kuni Russalka ristmikuni jääb avatuks 1+1 sõidurada kummaski suunas.

Barroso Venemaa mõjutamise kohta kindlat seisukohta ei väljendanud 2014-06-21Eestis visiidil viibinud Euroopa Komisjoni president Jose Manuel Barroso ütles, et Venemaale sanktsioonide kehtestamine ei kuulu tema pädevusse. Konkreetsetes piirangutes peavad Euroopa Liidu valitsuste esindajad ise kokkuleppele jõudma.*** Jose Manuel Barroso ja kohtumisel osalenud Balti riikide peaministrid väljendasid tõsist muret, et Venemaa ei ole astunud samme olukorra deeskaleerimiseks Ukrainas. Üheskoos leiti, et tuleb viivitamatult arutada uute sanktsioonide kehtestamist Venemaa suhtes hoolimata sellest, et euroliidu liikmesriigid tajuvad kriisi erinevalt. Samas nentis Barroso, et sanktsioonide kehtestamine ei ole otseselt tema pädevuses ja seetõttu ta antud küsimuses konkreetset seisukohta ei võtnud.
SDE esimees Sven Mikser toetas Tallinna TV-d 2014-06-21Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Sven Mikser ei pea õigeks peaminister Taavi Rõivase survel kehtestatud otsust, millega keelati Tallinna Televisiooni ajakirjanikel osaleda valitsuse pressikonverentsidel. "Kui jätame mõne meediakanali infosulgu, siis tegelikult me ei karista mitte niivõrd seda kanalit või tema omanikke, vaid eelkõige jätame infost ilma inimesed, kes kanalit jälgivad," selgitas Mikser. Mikseri seisukohta jagasid ka raadiosaadete Keskpäevatund ja Rahva teenrid osalejad.*** Vikerraadio saates Rahva teenrid märkis Postimehe arvamustoimetuse juhataja Neeme Korv, et meediakanalile keelu kehtestamine oli antud olukorras kõige halvem lahendus. Sulev Vedler Eesti Ekspressist lisas, et avalikku raha kulutav peaminister ei tohi pressikonverentside puhul meediakanalite seast valikut teha.
Tallinna TV pöördub peaminister Rõivase vastu kohtusse 2014-06-20 Tänane Eesti Päevalehe juhtkiri mõistab hukka peaminister Taavi Rõivase keelu mitte lubada Tallinna Televisiooni ajakirjanikke valitsuse pressikonverentsile. Seal seisab, et kui valitsusjuht loodab ebamugavatest ajakirjanikest pääseda sel teel, et neid lihtsalt endale ligi ei lase, ei näita ta üksnes isiklikku nõrkust, vaid ründab otseselt Eesti demokraatiat. Juhtkiri lõpeb lausega: peaminister peab oma keelu kohe tühistama! Tallinna Televisioon pöördub olukorra lahendamiseks kohtusse ja palkas enda kaitseks advokaadibüroo. Toome teieni Tallinna Televisiooni ametliku avalduse.*** Kuna Tallinna TV ei saa täita talle riigi poolt antud kohustusi, mis on kirjas TJA poolt 17. aprillil 2014 väljastatud üleriigilises ringhäälinguloas, siis oleme pöördunud advokaadibüroo Lawin poole, kes kohtuvaidluses esindab Tallinna Televisiooni.
Selgusid riigieksamite tulemused 2014-06-20Sihtasutuse Innove andmetel sooritas tänavu riigieksameid 9654 eksaminanti. Hindajad pidid kahe kuu jooksul läbi vaatama üle 24 000 eksamitöö. Kuigi põhjalikum eksamitulemuste analüüs seisab veel ees, võib asjaosaliste hinnangul öelda, et uuendatud süsteem on ennast õigustanud.*** Gümnaasiumi lõpetamisel pidid õpilased sel aastal esimest korda sooritama kolm kohustuslikku riigieksamit. Need olid matemaatika, võõrkeel ning eesti keel või eesti keel teise keelena. Võõrkeeltest sai õpilane valida inglise, saksa, prantsuse või vene keele vahel. Õpilastest valdav enamus valis inglise keele. Võõrkeele eksamite puhul esitatakse tulemused nüüd uuendusena tasemetena.*** Lisaks oli eksami sooritamiseks võimalus esitada tunnistus Haridus- ja Teadusministeeriumi poolt tunnustatud rahvusvahelise keeleeksami sooritamise kohta vähemalt tasemele B1. Riigieksamite lõplikud tulemused ja analüüs peaks valmima sügisel.
Pärnust saab homme suvepealinn 2014-06-20Täna keskpäeval hakkas Tallinna linnavalitsuse maja eest Pärnu poole suunduma suvetuli. Homme kuulutatakse Pärnu ka ametlikult suvepealinnaks.*** Abilinnapea Eha Võrk ja Tallinna linnasekretär Toomas Sepp võtsid täna keskpäeval enda kätte hoiule laulupeo tulest süüdatud laterna, mis viiakse suvepealinna Pärnusse.*** Veel täna õhtul jõuab suvetuli Pärnusse Vallikääru akvatooriumi juurde Tallinna väravate kõrval, kus toimub rahvusvaheliste veespordi festivali WATERGAMES avamine ja suvetule süütamine.*** Astronoomilise suve alguses, laupäeval 21. juunil kell 13.51 antakse Tallinna linna poolt Pärnule suvepealinna võimusau ja sümboolne pealinna tiitel. Tseremoonia algab kell 13.40 kontserdimaja rõdul. Lisaks Tallinnale ja Pärnule on kohal ka kevadpealinn Türi.

Eesti tuleviku pärast muretsevad inimesed lubavad Eesti-Vene piirilepingu ratifitseerimise vastu lõpuni võidelda 2014-06-20

Eesti Rahva Muuseumi arhiivile anti üle ligi 13 000 allkirjaga kaustad, mis koguti 2005. aastal Eesti-Vene piirileppe sõlmimise vastu. Vaprad härrad, kellele läheb korda Eesti riigi tulevik, lubavad piirileppe ratifitseerimise vastu võidelda lõpuni.*** Kuus köidet pea 13 000 allkirjaga. Just niivõrd mahukas materjal anti Eesti Rahva Muuseumi headesse kätesse, et säilitada aastal 2005 kogutud Eesti-Vene piirileppe vastased allkirjad. Ürituse üks eestvedaja Ilmar Vananurm leiab, et Eesti-Vene piirileppe ratifitseerimine ei ole õige tegu ning võitlust selle peatamiseks tuleb pidada lõpuni.*** Põhiseaduse kohaselt on Eesti maismaapiir määratud 1920. aasta 2. veebruari Tartu rahulepinguga ja teiste riikidevaheliste piirilepingutega. Eesti-Vene piirileppe ratifitseerimisega muutub Tartu rahu lepinguga määratud riigipiir.

Vineeri tänaval muutub liikluskorraldus 2014-06-19Seoses Pärnu maantee trammitee ehitusega suletakse alates 7. juulist Vineeri tänava Pärnu maanteele suunduv lõik.*** Eelmisel nädalal suleti Tallinnas jalakäijatele liikluseks Pärnu maantee viadukti linnast väljuv suund ning alates selle nädala esmaspäevast suleti kõnnitee ka linna siseneva sõidusuuna poolsel küljel.*** Uue kuu kümnendal kuupäeval algavad Tammsaare teel Pärnu maantee viadukti all remonttööd öösiti. Kuna aga Tallinnas on palju teede sulgemisi, siis lükatakse selle lõigu kapitaalremont edasi 2015. aastasse.
Peaminister Rõivase absurdne keeld tuleb riigikogus arutusele 2014-06-19Peaminister Taavi Rõivas on ületanud igasuguse piiri, nimetades Tallinna Televisiooni Eesti huve kahjustavaks telekanaliks ning keelates sihtasutuse ajakirjanikel valitsuse pressikonverentsidel osaleda. Teema tuleb arutlusele ka riigikogus, sest Keskerakonna fraktsiooni liige Heimar Lenk andis üle vastavasisulise arupärimise.*** Peaminister Taavi Rõivase absurdsed süüdistused ja kummaline otsus on tekitanud hämmastust ka mitmetes lugupeetud meediaasjatundjates. Eesti Rahvusringhäälingu eetikanõunik Tarmu Tammerk võrdles Rõivast koguni endise Nõukogude Liidu Kesk-Aasia vabariikide totalitaarsete päikesekuningatega, kes suhtlevad ajakirjandusega ainult valikuliselt ja ignoreerivad teadlikult teatud meediakanaleid.
Metropoliit Kornelius tähistas 90. sünnipäeva 2014-06-19Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku Tallinna ja kogu Eesti metropoliit Kornelius tähistas täna oma 90. sünnipäeva. Intervjuus Tallinna Televisioonile tunnistas tähtpäevaline, et on palju oma elus näinud ja läbi elanud.*** Alates 6. novembrist 2000 kannab valitseja Kornelius Tallinna ja kogu Eesti metropoliidi tiitlit. Kulus veel paar aastat, ja tema juhitud kiriklik struktuur registreeriti ametlikult Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku nime all.
Kesklinna vanem Mihhail Korb asub tööle riigikogus 2014-06-19Tallinn saab õige pea uue Kesklinna vanema, sest praegu seda ametit pidav Mihhail Korb otsustas vastu võtta pakkumise asuda Vilja Savisaar-Toomasti asendusliikmena tööle riigikogus.*** Kaks ja pool aastat Kesklinna vanema ametit pidanud Mihhail Korb kinnitas, et kavatseb ka Toompeal seista kesklinlaste huvide eest.*** Aktiivse linnaosa vanemana tuntust kogunud Korb on lõpule viinud ja algatanud mitmeid suurejoonelisi projekte. Hoopis laiem tööpõld ootab teda ees riigikogus, kus ta ilmselt juulis ametivande annab. Kesklinna arenguga on ta aga rahul.

Tallinna spordikooli juhiks sai Maksim Butšenkov 2014-06-18

Tallinna linnavalitsus kinnitas sügisel tööd alustava spordikooli direktoriks Maksim Butšenkovi. Komisjoni poolt algselt võitjaks tunnistatud Tallinna Südalinna kooli direktor Veiko Rohunurm loobus ametikohale asumast.*** Tallinna Spordikool asutati aprillikuus ja tegevus noorte spordihuviliste kasvatamisel algab 1. septembril. Uus direktor on sedasorti tööd enne teinud Kunda Spordikeskuses ja sealt saadud kogemused olid määravaks uue ameti saamisel.*** Spordikoolis saavad tulevikus Tallinnas elavad lapsed end arendada 14 spordialal. Võrkpalliga tegelenud uus direktor on veendunud, et tulevikus võistlevad selle kooli kasvandikud ka varsti avatavas Tondiraba Spordikompleksis.

VEB fondi lõpparuanne: Vene firma sai raha Eesti Panga ja Põhja-Eesti Panga juhtide kaasabil 2014-06-18Riigikogu VEB Fondi uurimiskomisjon esitles oma lõpparuannet. Selles leitakse, et Venemaa Vnešekonombankis külmutatud kontodelt sai Venemaa residendist TSL International raha kätte tollase Eesti Panga ja Põhja-Eesti panga juhtide kaasabil.*** Riigikogu VEB Fondi uurimiskomisjon tuvastas enam kui aasta kestnud töö käigus dokumentide ja ütluste põhjal, et antud juhtumi puhul oli tegemist ettekavatsetud ja planeeritud tegevusega. Komisjon tuvastas, et selles osalesid tollased Eesti Panga, Põhja-Eesti Panga ja TSL Internationali võtmeisikud.*** Uuriva ajakirjaniku Toomas Kümmeli sõnul on kogu loo puhul tähtis, millise hinnangu annab kogu juhtumile ühiskond.
Peaminister ei luba TTV-d valitsuse pressikonverentsile 2014-06-18Valitsuse pressibüroo teatas kuu alguses, et Tallinna Televisioonile ei anta akrediteeringut osaleda valitsuse pressikonverentsidel. Põhjusena toodi välja peaminister Taavi Rõivase isiklikud ja ebamäärased seisukohad. Ajakirjandusvabaduselt kõrgel kohal asuvas demokraatlikus Eestis tundub antud olukord halenaljakas. Rõivase tegutsemist kritiseerisid ka tunnustatud ajakirjanduse asjatundjad.*** Peaminister Taavi Rõivas on asunud avalikult ründama Tallinna Televisiooni. Viimaseks piisaks karikas on teade, et Tallinna Televisioonile ei anta akrediteeringut osalemaks vabariigi valitsuse pressikonverentsil, kuigi teised väljaanded ja kanalid tohivad jätkuvalt pressikonverentsidest osa võtta. Tallinna Ülikooli ajakirjandusõppejõud Mart Raudsaar sõnab, et ta küll saab aru, miks on valitsuse reaktsioon selline nagu ta on, kuid samas tunnistab, et demokraatlikus riigis antud moel käituda ei tohiks.*** Valitsuse pressibüroo argumendiks, miks Tallinna Televisiooni valitsuse pressikonverentsile ei lubata, toodi välja Taavi Rõivase isiklik seisukoht, kus väidetakse, et Tallinna TV ei ole Eesti avalikkuse huvides töötav ja objektiivne kanal ning kahjustab Eesti huve. Õppejõu Mart Raudsaare sõnul ei saa selliseid süüdistusi loopida, kui pole juurde anda faktilisi tõestusi.*** Ärgem unustagem sealjuures fakti, et Tallinna TV-le on Tehnilise Järelevalve Ameti poolt välja antud ametlik ringhäälinguluba, mis on väljastatud kõigi Eesti Vabariigi seaduste kohaselt. Kahtlemata on peaministril antud teema kohta sõnaõigus, kuid õhku jääb siiski rippuma küsimus: Kas ühe inimese isiklik arvamus annab õiguse kujundada ametlikku seisukohta ning kas antud juhul ei ole tegu juba ränga ajakirjandusvabaduse rikkumisega?
Savisaare umbusaldamine kukkus läbi 2014-06-17Selle aasta jooksul on Tallinna volikogu opositsioon algatanud neli korda Tallinna linnapea Edgar Savisaare umbusaldamise. Kõik neli üritust, kaasa arvatud tänasel erakorralisel istungil toimunud katse, ebaõnnestusid. Edgar Savisaar jätkab Tallinna linnapeana.*** 24 allkirjaga umbusaldusavaldus Tallinna linnapeale anti sisse möödunud neljapäevasel linnavolikogu istungil. Täna kella kaheksaks hommikul kokku kutsutud Tallinna linnavolikogu 79-st liikmest tuli kohale 25. Millegipärast sattus erilise tähelepanu alla Jüri Ennet, kes oli ainus kohalolev Keskerakonna volikogu liige.***
Puuetega inimesed piketeerisid kavandatava töövõimereformi vastu 2014-06-17Eesti Liikumispuudega Inimeste Liitu kuuluvad inimesed avaldasid Toompeal meelt kavandatava töövõimereformi vastu. Riigikokku jõudnud seaduse eelnõu on nende hinnangul vigane ning vajab põhjalikku ülevaatamist. Lisaks pole reformi arutellu piisavalt kaasatud puudega inimesi.*** Tänasel piketil Toompeal toimus puuetega inimeste, omastehooldajate ja nende esindusorganisatsioonide pikett töövõimereformi teemal.*** Tööturule on puuetega inimestel tihti keeruline pääseda ka seetõttu, et puudub vajalik erialane haridus. Selle puudumine on sotsiaalsüsteemi üldisem puudujääk, sest tihti ei pääse erivajadustega inimesed isegi kodust mugavalt liikuma. Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liikme Marika Tuus-Lauli sõnul on töövõimetoetuse seaduse eelnõu praak ning Keskfraktsioon seda toetada ei saa.*** Piketil kuulutati, et töövõimereformi näol on tegemist taas "näilise" tegevusega, mis raiskab küll suures koguses raha, nuumab meie "õhukest riiki", kuid ei aita eriti sihtgruppi. Ministrid tulevad ja lähevad ning aparaat "täidab käsku". Nii lihtne see ongi. Kuigi tegelikult on ju teada, mida ja kuidas tuleks teha, et elu edasi viia. Valitsuse algatatud töövõimetoetuse seaduse eelnõu pidi täna olema Riigikogus esimesel lugemisel, kuid tiheda päevakorra tõttu selleni ei jõutud.
Saksa välisminister: Ukrainas toimuv on suurim kriis Euroopas viimase veerandsaja vältel 2014-06-17Eestis visiidil viibinud Saksa välisminister Frank-Walter Steinmeier ütles, et Ukrainas toimuv on suurim kriis Euroopas viimase 25 aasta vältel. Mõjukas poliitik unustas ära Jugoslaavia lagunemisega seotud sajad tuhanded ohvrid.*** Paeti sõnul olid välisministrite kohtumise põhiteemadeks regionaalse julgeoleku küsimused eelseisva NATO tippkohtumise kontekstis. Tema hinnangul on NATO ja liitlased suutnud tagada arvestatava heidutuse ja kaitse Euroopa julgeolekukeskkonna muutumisel.*** Palju on räägitud ja lihtsalt spekuleeritud Eesti ja samas kontekstis ka Läti ja Leedu iseseisva välispoliitika puudumisest ja nimetatud riikide rollist kui vaid suuremate tegijate plaanide heakskiitjatest. Ka tänasel pressikonverentsil oli ajakirjanikel küsida vaid saksa välisministri arvamust, mis jäi dipolmaatilise viisakuse ja sellega kaasneva mittemidagiütlemise piiridesse. Siiski - rääkides Ukrainast, mainis Steinmeyer, et tegemist on suurima kriisiga Euroopas viimase 25 aasta vältel.*** Kas oli see nüüd apsakas või arvas minister tõesti nii, et endise Jugoslaavia murendamisega kaasnenud sajad tuhanded ohvrid on kuidagi väiksema kaaluga? Koos loodetakse siiski diplomaatilise lahenduse võimalikkust Ukrainas, peatähelepanu ja energia on koondatud aga eelseisvale NATO tippkohtumisele.

Linnapood hakkab loosima kotitäisi nõutumate kaupadega 2014-06-17

Tallinna linnapood Lipo hakkab tänasest kuni 14. augustini välja loosima kotitäie enimnõutud kaupu. Lipo ostjatelt uuritakse ka, kuidas nad linnapoega rahul on ja kas on midagi, mida võiks veelgi paremini teha.*** Kui kuu aega tagasi linnapood oma uksed avas, olid paljud skeptilised. Tänaseks võib aga julgelt öelda, et kauplus on korralikult tuule tiibadesse saanud, kus kõige parematel päevadel kaugelt üle 1000 kliendi käib.*** Alates eilsest kuni augusti keskpaigani saab iga ostja oma ostuga kaasa loosikupongi, mille täitjate vahel loositakse igal neljapäeval üks kopsakas toidukorv välja.*** Linnapood on avatud iga päev kell 9-19. Kohale saab sõita bussidega 19, 35, 44, 50, 54, 55, 58 ja 65.

Tallinn suunab EL-i raha linna taristu ja teede olukorra parendamisesse 2014-06-16Tallinna linnavolikogu poolt vastu võetud pealinna nelja järgmise aasta eelarvestrateegia panustab stabiilsusele. Iga aastaga suurenev eelarve annab julgust panustada suurtele projektidele.*** Tallinna linna järgneva nelja aasta eelarvestrateegia panustab stabiilsusele. Näiteks eeldatakse, et sel perioodil on Eesti majanduskasv stabiilne ning sellest lähtuvalt suureneb nii tööhõive kui ka keskmine palk. Strateegias on ära määratud Tallinna järgnevate aastate eelarve prioriteedid. Lisaks on selles ära määratud projektid, mis on kavas ellu viia Euroopa Liidu kaasfinantseeringu abil.*** Lisaeelarve koostamine sai Taavi Aasa sõnul võimalikuks tänu konservatiivsele eelarvepoliitikale. Aasa hinnangul võib sügisel suure tõenäosusega päevakorrale tulla veel üks lisaeelarve.
Tallinna lasteaiad saavad linnalt võrdselt toetust 2014-06-16Tallinna linn on viimastel aastatel eraldanud märkimisväärseid summasid lasteaedadele. Jätkuvalt on Tallinn üks väheseid omavalitsusi, kus munitsipaal- ja eralasteaiad saavad linnalt võrdselt toetust.*** Sihtotstarbelist toetust antakse eralasteaedadele, kus käivad pooleteise- kuni seitsmeaastased Tallinnas elavad lapsed. Muudatused puudutavad muuhulgas aruandlust ja järelvalvet.***
Priimägi: president peab vastutustundetu Taavi Rõivase korrale kutsuma 2014-06-16Peaminister Taavi Rõivase korralduse alusel ei pääse Tallinna Televisiooni ajakirjanikud valitsuse pressikonverentsidele. Meediaekspert ja Tallinna Ülikooli õppejõud Linnar Priimägi nimetab sellist käitumist poisikesele omaseks.*** Priimägi viitab TTV juhatuse liikme Toomas Lepa Delfis ilmunud kirjutisele, milles Rõivasele tuletatakse meelde, et viimane on siiski kogu rahva peaminister.*** Eesti Vabariigi põhiseaduses nimetatakse eraldi inimeste õigust teabele, seda enam avalikule, ja avalikku võimu peaminisiter päris kindlasti ka esindab. See aga, mil viisil keeld on kehtestatud, meenutab küll kahjuks veel mitte unustatud ja valitsusjuhi käitumisjoones edasi elavat nõukogude võimu ja vaimu.
Ajaleht Pealinn: Eestis valitseb röövkapitalism 2014-06-16Täna ilmunud tasuta ajaleht Pealinn kirjutab, et Eestis valitseb röövkapitalism. Arvutus näitab, et tänu maksusoodustustele on firmaomanikel ja -juhtidel Eestis kuni kaks ja pool korda odavam paljusid hüvesid nautida kui väikesepalgalistel töölistel. Kui Soome majandus on suunatud võrdsustamisele, siis Eestis vastupidi – rikkamate kapitali kasvule. Eesti ühiskonnas kehtib põhimõte: sa oled see, mida sa omad. Majandusteadlase Ivar Soone sõnul ei jätku suurel osal eestlastest palgast palju rohkemaks kui elementaarseks äraelamiseks – eluasemeks, toiduks ja riieteks. Vaadates, kui suure osa võtavad kulutused vaesemate Eesti inimeste palgast ja kui suure osa rikkamate inimeste sissetulekutest, siis vahe on kolossaalne. Ettevõtjad saavad aga firma kuludesse kanda telefoni-, auto- ja isegi puhkusereisiga seotud kulud. See asjaolu süvendab ebavõrdsust veelgi.
Pärnu maantee viadukti kõnniteed suleti 2014-06-16Trammitee remont Pärnu maanteel on täies hoos. Alates tänasest suleti viadukti kõnnitee linna siseneva sõidusuuna poolsel küljel. Eelmisel nädalal suleti jalakäijatele liikluseks viadukti linnast väljuv suund. Jalakäijatele on tagatud läbipääs viadukti alt Kitseküla raudtee ületuskoha kaudu. Remonditööde käigus teostatakse viadukti kandetalade remont, deformatsioonivuukide vahetus, kaldasammaste tugiosade vahetamine, piirete remont, treppide marsside ja panduste remont. Lisaks paigaldatakse gabariitväravad Koidu tänavale, et ära hoida mittegabariitsetest vedudest tekitatavaid võimalikke kahjusid viadukti kandesammastele. Ehitustööde maksumus on 1 miljon 30 tuhat miljonit eurot. Tööde lõpptähtaeg on 15. september.
Tanel Ots: Rail Balticu planeerimine Harjumaal on selgelt ebaõnnestunud 2014-06-16Valitsus ei arvesta Rail Balticu trassi rajamisel piisavalt selle läheduses elavate inimeste heaoluga, leiab Saku vallavolikogu esimees Tanel Ots. Ta püstitas küsimuse, kas raudtee kõrval oleks nõus elama ka peaminister Taavi Rõivas?*** Olles vallajuhtidega nõu pidanud koosolekutel, tõi Tanel Ots esile küsimuse seoses raudteetrassi valikuga, ehk millisest külast oleks tulevikus Rail Balticuga valutum läbi sõita ja kus peaks see kindlasti välistatud olema.*** "Rail Balticu planeerijad on vähemasti Harjumaal selgelt ebaõnnestunud. Kui juhtunut parandada ei saa, võiks see edaspidi olla meile oluliseks õppetunniks," lausus Ots.

Vene Muuseum toetab näitusega Tallinna Kaasani kiriku restaureerimist 2014-06-16

Tallinna vanim puidust pühamu – Kaasani kirik – vajab hädasti restaureerimist, sest seinamaalingud selles on väga kehvas seisus. Täna avatud näituse raames kogutakse selle tarbeks raha.*** Tallinna Vene Muuseumi uue näituse „Kaasani kirik. Säilitame meie reliikviad“ avamisest võttis osa ka Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu kiriku metropoliit Kornelius, põhjuseks Jumalaema Sündimise pühakuju õigeusu kiriku ehk Kaasani kiriku, ja eelkõige selle vanima Tallinna puitpühamu seinamaalide restaureerimisvajadus.*** Jumalaema Sündimise pühakuju kirikule pandi nurgakivi ja ehitati üles Põhjasõja lõpu puhul 1721. aastal. Tallinna Vene Muuseumi näitusel saab näha sõna otseses mõttes reliikviaid, nii teenistusel kasutatavaid tekstiile kui ka ajalooürikuid Kaasani kiriku, Aleksander Nevski katedraali ja Tallinna Linaarhiivi kogudest.*** Vabatahtlikke annetusi Kaasani kiriku restaureerimiseks saab teha Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku arveldusarvele. Näitus jääb avatuks kuni 19. oktoobrini.

Savisaar: Riigikogu valimiste põhiküsimuseks saavad võrdsed palgad ning inimeste toimetulek 2014-06-15Keskerakonna esimees Edgar Savisaar ütles tänasel Keskerakonna volikogu istungil, et järgmise aasta Riigikogu valimiste põhiküsimuseks saavad võrdsed palgad ja ning inimeste toimetulek. "Võrdsed palgad meeste ja naiste, keskuste ja ääremaa ning Eesti ja Euroopa vahel peab olema Eesti eesmärgiks, sest just palgaerinevused on väljarände taga," rääkis Savisaar. "Kõige hullem kõigest sellest, mida parempoolsed on meie riigiga teinud, on väljarände väiksemaks valetamine, varjamine ja eitamine, selle asemel, et probleemidega tegeleda."*** Savisaar ütles, et Keskerakond ei võitnud ega kaotanud Euroopa Parlamendi valimisi. Ta rõhutas, et Keskerakond on jätkuvalt Eesti poliitika liidrite seas ning leidis, et Yana Toom on tõhus esindaja Euroopas kogu Eestile.
Telliskivi Loomelinnakus toimub esimene Tallinna Tänavatoidufestival 2014-06-14Homme algusega kell 11 korraldab Telliskivi Loomelinnak esimese Tallinna Tänavatoidufestivali, kus süüa-juua pakuvad enam kui 40 söögikohta. Festivalil saab maitsta ligi 20 erineva rahvusköögi roogasid, tutvuda EXPO Eesti tänavatoidu konkursi finaaltoitudega ning osaleda tänavatoiduseminaril "Tänavatoidust inspireeritud". Festivalil on avatud kaks lasteala, loomelinnaku õue tänavalaval saab kuulata muusikalisi etteasteid ning terve päeva mängivad tipp DJd erinevat muusikat. Vihmase ilma korral festival ära ei jää, sest külastajatel on toidu nautimiseks avatud suur telk ning Punane saal toidukohtade vahetus läheduses.*** Sissepääs festivali alale maksab 1 euro, alla 10-aastastle lastele on üritus tasuta.
Heategevuslikul perepäeval toodi loomade varjupaigad inimestele lähemale 2014-06-14Laupäeval leidis Järve keskuse parklas aset heategevuslik perepäev "Lemmikule kodu", kus Eesti Loomakaitse Seltsi ja mitmete teiste loomasõbralike organisatsioonide eestvedamisel toodi loomade varjupaigad inimestele lähemale.*** Ürituse peamiseks eesmärgiks oli tuua loomade varjupaigad ja kodu otsivad lemmikud inimestele lähemale, leida varjupaikade elanikele head kodud ning selgitada seda, mis seotud looma varjupaigast võtmisega. Lisaks teaviti neid, kellel lemmikut võtta pole võimalik, võimalustest hüljatud loomi toetada neile elamisväärsete elamistingimuste loomisega varjupaikades.
Täna mälestati juuniküüditamise ohvreid 2014-06-1473 aasta eest, 14. juunil 1941 küüditas totalitaarne võõrvõim Eestist üle 10 000 inimese, lahutades tuhandeid perekondi oma lähedastest ja kodumaast. Neist 10 000-st äraviidust ei tulnud Eestisse peaaegu kaks kolmandikku enam kunagi tagasi. Küüditamine oli katse hävitada rahva elujõud. Võtta temalt ära juhid, likvideerida ettevõtlikumad ja haritumad inimesed ning välistada igaveseks lootus Eesti taasiseseisvumiseks. Tegemist oli genotsiidiga.*** Täna mälestati Tallinnas, Lindamäel küüditatuid leinaseisaku ja ühispalvega. Terves Eestis olid lipud pooles mastis või seotud mustade leinalintidega.
Kalaranna tänava ehitustöödega alustatakse augusti alguses 2014-06-13Kaua oodatud Kalaranna tänava ehitustöödega plaanitakse algust teha juba augusti alguses. Linnahallist Tööstuse tänavani kulgeva sõidutee abil suunatakse sadamast tulevad veokid vaiksest elurajoonist kõrvale ning lisaks saab tänu uuele teele esinduslikuma ligipääsu Lennusadam.*** Tallinna kommunaalamet on välja kuulutanud rajamishanke Kalaranna tänava ehitaja otsimiseks. Ehitustöö peab sisaldama teedeehituslikke töid, viadukti rekonstrueerimist, veevarustuse ja kanalisatsiooni välisvõrkude, tänavavalgustuse, sidekanalisatsiooni, elektrikaabelliinide, soojustorustiku ja gaasivarustuse rajamist ning haljastus- ja liikluskorraldustöid. Pakkumisi oodatakse juuni lõpuks, tänava ehitustööd algavad plaani kohaselt augusti alguses, rääkis Talinna Kommunaalameti juhataja Ain Valdmann. Linnahallist Tööstuse tänavani kulgeva sõidutee abil suunatakse sadamast tulevad veokid vaiksest elurajoonist kõrvale ning samuti saab tänu uuele teele esinduslikuma ligipääsu Lennusadam. Kalaranna tänava ehitustöödega on plaanis alustada Kalasadama tänava poolsest otsast ning autojuhid saavad sõita uuel teel juba talvel.

Tallinnas kavandatavad suvised teetööd toovad muudatusi liikluses 2014-06-13

Tallinnas on eeloleval suvel kavas mitmed erinevad teetööd ja üritused, mis toovad kaasa muudatusi linna liikluses. Seoses sellega tuleks Tallinna liiklejatel olla kannatlik ja jälgida infot, mida liikluskorralduste muudatuste kohta edastatakse.*** Neljapäeval alustati Tallinnas Pärnu maantee viadukti remonditöid seoses uute trammide liinile tulekuga.*** Mainitud tööde maksumuseks on 1 miljon 30 tuhat eurot ja nende lõpptähtajaks on 15. september. Töid teostab aktsiaselts Teede REV-2.*** Lisaks praegu toimuvatele teetöödele on suvel ning pärast laulu- ja tantsupidi kavas veel mitmeid teetöid, mis toovad kaasa muudatusi liikluskorralduses.

Valitsuse pressiosakond ignoreerib TTV akrediteeringuid 2014-06-13Tallinna Televisiooni uudistetoimetus palus eile Eesti Ajakirjanike Liidu poolset kommentaari olukorrale, kus valitsuse pressiosakond on võtnud nõuks ignoreerida Tallinna Televisiooni akrediteeringuid ning seetõttu keelustas TTV sissepääsu avalikele valitsuse pressikonverentsidele. Ajakirjanike Liidu jaoks on tegemist juhtumiga, millega puututakse kokku esmakordselt. Ajakirjanike Liidu poolt eile Tallinna TV-le saadetud vastus kõlas järgmiselt: "Eesti Ajakirjanike Liidu juhatus arutas teie esitatud Tallinna TV juhtumit oma tänasel koosolekul. Kuna ka meie puutume sellise olukorraga kokku esmakordselt, siis otsustas juhatus, et võtab seisukoha pärast seda, kui on ära kuulanud ka teised osapooled. Selleks pöördume järelpärimisega valitsuse pressiosakonna, peaministri ja ka riigikantselei poole." Tallinna Televisioon ei ole tänase päeva seisuga jätkuvalt saanud vastust peatoimetaja Mart Ummelase esmaspäeval, 9.juunil valitsuse pressiosakonnale tehtud akrediteeringuavaldusele.
Toobal: kahtluseid riigi raha väärkasutamise osas ei vaevuta isegi uurida 2014-06-13Keskerakonna peasekretär Priit Toobal leiab, et Riigiprokuratuuri tänane otsus mitte alustada kriminaalmenetlust Keskerakonna esitatud avalduse alusel riigi raha väärkasutamise suhtes, on taaskord näide prokuratuuri valikulisest tööst. „On väga kahju, et selle otsusega antakse selgelt mõista, et kahtluseid riigi raha kasutamise osas poliitiliseks reklaamiks isegi ei vaevuta uurida,“ ütles Keskerakonna peasekretär, „arvestades prokuratuuri innukust Tallinna linnaga seonduvate asjade uurimisel, tuleb tõdeda, et kiputakse menetlusi alustama poliitiliste valikute alusel.“ Toobal lisas, et vaatamata prokuratuuri huvipuudusele Reformierakonna ja IRL-iga seonduvaid kahtluseid uurida, jätkab Keskerakond nende avalikkuse ette toomist.
Simson: valijad näevad Keskerakonda opositsiooni põhijõuna 2014-06-13Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimehe Kadri Simsoni sõnul näitavad Emori viimased reitingud seda, et Keskerakonna tegevus õiglasema maksupoliitika, tõhusama töökohtade loomise ja ühtlasema regionaalarengu eest kõnetab stabiilselt neljandikku valijaskonnast. „Nii nagu kohalike valimiste võit kergitas möödunud sügisel Keskerakonna toetuse 32 protsendile, tõstis ka kahe eurosaadiku valimine Reformierakonna reitingu 31 protsendi peale,“ selgitas Kadri Simson. Simson ütles, et Reformierakond on viimase 15 aasta jooksul välja töötanud sujuva mehhanismi, kuidas valitsuspartnerit vahetades jätta kõik negatiivne hüljatule ja seeläbi enda toetust kergitada. Parlamendiparteidest väiksema toetusega on Isamaa ja Res Publica Liit 14 protsendise toetusega.
Tallinna linnavolikogu võttis vastu linna 2014. aasta esimese lisaeelarve 2014-06-12Tallinna volikogu tänasel istungil esitas opositsioon taas linnajuhtidele umbusaldusavalduse, kuigi tegelikkuses teavad kõik, et selline umbusaldusavaldus ei saa volikogus toetust leida. Keskerakondlasest Tallinna volikogu juht Toomas Vitsut ütles, et valimistel suure häältesaagi kogunud linnapea Edgar Savisaar pole midagi valesti teinud ja opositsiooni umbusaldusavaldus on pelgalt parlamendivalimiste eelkampaania.*** Samas oli linnapea Edgar Savisaar volikogu ees täna pikalt selgitusi jagamas istungi ühel olulisemal teemal- linna lisaeelarve kolmanda lugemisega seonduvalt. Kümneid ja kümneid küsimusi esitati eelkõige opositsiooni poolt, ikka kaheldes, kas lisaeelarve vahendeid kasutatakse seaduspäraselt.
Valitsus suukorvistab meediat 2014-06-12Tänasel valitsuse pressikonverentsil võttis peaministri Taavi Rõivase subjektiivne sallimatus Tallinna televisiooni vastu uued mõõtmed, kui Rõivas kutsus kõiki üles Tallinna Televisiooniga mitte suhtlema. Valitsus on takistanud ka Tallinna Televisiooni sissepääsu valitsuse pressikonverentsile.*** Stenbocki majas on võetud kindel seisukoht, et Tallinna Televisiooni võttemeeskond ei ole avalikele valitsuse pressikonverentsidele oodatud. Tuletame meelde, et Tallinna Televisioon on üks Eesti viiest vabalevi telekanalist ning seesugune otsus tundub pehmeltöeldes kummaline. Kui valitsuse pressiosakond varjus seni põhjenduse taha, et Tallinna Televisioonil puudub vajalik akrediteering, et pressikonverentsist osa võtta, siis selle väite lükkame koheselt ümber. Käesoleva nädala esmaspäeval, ehk 9.juunil saatis Tallinna Televisiooni peatoimetaja Mart Ummelas valitsuse pressiosakonnale digiallkirjastatud dokumendi TTV võttegrupi akrediteeringuks. Saabus küll kinnitus, et kiri on kätte saadud, kuid vastust kirjale või kinnitust, et luba pressikonverentsile minna on olemas, ei tulnudki. Samuti on teised telekanalid andnud Tallinna Televisioonile infot, et neilt ei ole vastavat akrediteeringut nõutud. Vähemalt ei ole soovitud, et akrediteeringut igal aastal uuendataks ning veelgi enam, et seda tehtaks enne iganädalast pressikonverentsi. Kui seni on valitsuse pressiosakond jätnud mulje, et Tallinna Televisiooni blokeerimise näol on tegemist puuduliku paberimajandusega, siis peaminister Taavi Rõivas näitas tänasel pressikonverentsil üles täielikku nulltolerantsi Tallinna Televisiooni vastu.*** Eetikanõunik Tarmu Tammerk ei olnud valmis sedavõrd kummalist teadaannet koheselt ka kaamerate ees kommenteerima. Ka Rahvusvaheline Ajakirjanike Föderatsioon tunnistas, et nemad kuulevad seesugusest juhtumist esmakordselt.
Eksperdid peavad alkoholi kuritarvitamist märkimisväärseks probleemiks 2014-06-12Samal ajal kui valitsus viib ellu seadusemuudatust, mis lubab alates tulevast kuust avalikus kohas juua ükskõik kui kangeid alkohoolseid jooke, tõdesid alkoholisõltuvuse eksperdid, et Eestis on alkoholi kuritarvitamine märkimisväärne probleem.*** Eestis on hinnanguliselt 60 000 alkoholisõltuvusprobleemiga inimest, kellest valdav enamik ei ole diagnoositud ega saa ravi, samas pole meil adekvaatset süsteemi alkoholisõltlaste ravimiseks ja napib ka selle valdkonnaga tegelevaid spetsialiste, rääkis Põhja-Eesti Regionaalhaigla psühhiaatriakliiniku juhataja Kaire Aadamsoo. Tihtipeale sõltuvuse küüsi sattunu ise probleemi ei tunnista, seepärast soovitab Aadamsoo lähedastel märgata süvenevat liigtarbimist ning probleemiga õigeaegselt tegelema hakata. Pärnu Haigla psühhiaatriakliiniku juhataja Ants Puusilla sõnul on alkoholisõltuvus ajuhaigus ning mitmetahuline probleem. Selle ravimiseks ei piisa vaid meditsiiniliset sekkumisest. On vaja tegeleda hoiakute ja suhetega. Kõige olulisem on aga Puusilla hinnangul inimese enda soov abi saada. Vaatamata alkoholitarbimise kurvale statistikale, muudab valitsus suhtumist alkoholi tarbimisse veelgi liberaalsemaks. Tulevast kuust jõustuv seadus, mis lubab alkoholi tarbida avalikus kohas, ohustab just noori, sest nemad saavad võimaluse juua alkoholi vanemate silma alt ära olles. Riigikogu liige Viktor Vassiljev ütles, et taolise muutuse taga on ilmselt kellegi majanduslikud huvid, kuna alkoholi müük toob tublisti sisse.
Tallinn nõuab erakoolide tegevuskulude rahastamisel õigusselgust 2014-06-12Tallinna abilinnapea Mihhail Kõlvarti sõnul on linna erakoolide tegevuskulude rahastamise kohustuse vaidlustamise eesmärk luua õigusselgust, kas erakoolide ülalpidamine ja tasulise erahariduse tagamine on kohaliku omavalitsuse ülesanne või riiklik kohustus. Kuigi Riigikohus on 2010. aasta kohtuotsusega kohustanud riiki eristama kohaliku omavalitsuse ülesanded riiklikest, ei ole riik seni Riigikohtu otsust täitnud. Taotlus ei ole esitatud erakoolide vastu ega nende tegevuse lõpetamiseks. Taotleme seda, et kohtud tuvastaks, millised on riigi ja kohaliku omavalitsuse kohustused hariduse valdkonnas,“ selgitab Kõlvart.
Alustati Pärnu maantee viadukti remonti 2014-06-12Täna alustati Pärnu maantee viadukti remonti. Tööde kooseisus teostatakse viadukti kandetalade remont, vahetatakse välja deformatsioonivuugid ja kaldasammastele pannakse uued tugiosad. Lisaks vahetatakse remondi käigus viadukti piirded, trepid ja pandused. Koidu tänavale paigaldatakse gabariitväravad, mis aiatavad ennetada mittegabariitsetest vedudest tekitatavaid võimalikke kahjusid viadukti kandesammastele. Viadukti asfaltkatteid täies ulatuses ei asendata. Ehitustööde maksumus on 1 miljon 30 tuhat eurot. Tööde lõpptähtaeg on 15. september.
Tallinnas alustasid regulaarseid sõite gaasibussid 2014-06-12Tallinnas alustasid MRP Linnaliinide Aktsiaseltsi teenindavatel liinidel 13 ja 49 regulaarseid sõite seitse uut madalapõhjalist gaasikütusel töötavat liigendbussi. Gaasibusside kasutuselevõtt on osa pealinna ühistranspordi kaasajastamisest ja keskkonnasõbralikumaks muutmisest. Uued MAN bussid on vastupidavad, säästlikud ja loodushoidlikud ning hakkavad sõitma Õismäe-Lasnamäe ja Lasnamäe-Merivälja vahelistel liinidel. 18-meetrised liigendbussid kasutavad kütusena autogaasi ning nende poolt loodusesse paisatavad heitmed on minimaalsed.
Tallinn omandas AS-i Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskus 2014-06-11Tallinna linn omandas täna 100-protsendiliselt Aktsiaseltsi Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskus. Linnapea Edgar Savisaar nimetas seda otsust Eesti munitsipaaltasandil revolutsiooniliseks.*** Täna kell kolm päeval allkirjastasid Tallinna Raekojas linnapea Edgar Savisaar ja Veolia Umweltservice Beteiligungsverwaltungs Gmb esindaja Robin William Karl Pattison AS Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskuse aktsiate ostu-müügilepingu, millega pealinn suurendas oma osalust prügikäitlusfirmas 35%-lt 100%-ni. Tehingu hinnaks on 1,6 miljonit eurot.*** Edgar Savisaare sõnul annab prügila ostmine Tallinna inimestele kvaliteetsema ja odavama teenuse ning näitab, et prügilat on võimalik odavamalt majandada. Savisaar ei välista võimalust, et tulevikus võib prügivedu muutuda tallinnlastele täiest tasuta teenuseks, nagu on juba ka pealinna ühistransport.
Tondiraba Spordikeskuse direktoriks nimetati Jelena Glebova 2014-06-11Tondiraba Spordikeskus sai endale direktori. Peatselt valmiva keskuse tööd juhib kõigile tuntud iluuisutaja Jelena Glebova. Tallinna Spordi- ja Noorsooameti hallatav asutus ei hakka aga tegelema ainult uisutamisega, vaid ka teiste spordialadega ning seal saab edaspidi korraldada nii kontserte kui ka muid kultuuriüritusi.*** Lasnamäel Varraku tänaval käib kibekiire ehitustöö, sest Tondiraba Spordikeskus peab valmis saama järgmisel kuul. Ja juba 30. juulil - 10. augustil toimuvad seal tütarlaste U-16 Euroopa Meistrivõistlused korvpallis.*** Jäähalli ehitamine on Tondiraba spordikeskuse rajamise esimene etapp. Siis alustatakse ujulakompleksi ja hosteli projekteerimisega ning viimases etapis valmib võimlemishall. Tondiraba spordikompleksi lähedale rajatakse aga koostöös Eesti Golfi Liiduga 9 rajaga golfiväljak.
Eesti Pank langetas 2014. aasta majandusprognoosi 0,7 protsendile 2014-06-11Täna korrigeerisid Eesti Pank ja Nordea Pank oma seni avaldatud Eesti käesoleva aasta majandusprognoose. Kuna tänavu aasta riigieelarve on tehtud olukorras, kus majandusprognoosid olid praegusest paremad, tekib küsimus, kas ja mismoodi uues olukorras käituda.*** Eesti Pank avaldas täna oma käesoleva aasta korrigeeritud majandusprognoosi. Selle kohaselt langetas Eesti Pank käesoleva aasta majanduskasvu prognoosi 2,6-lt protsendilt 0,7-le protsendile. Oma tänavust majandusprognoosi langetas ka Nordea Pank. Kui märtsis prognoosis pank majanduskasvuks 2,8 protsenti, siis täna avaldatud prognoosi kohaselt ennustab Nordea Pank tänavuseks majanduskasvuks 1,2 protsenti. Majandusprognooside langetamise üheks põhjuseks oli tänavu esimese kvartali majanduslangus. Käesoleva aasta riigielarvet koostades oodati 2014. aasta majanduskasvuks 3,6 protsenti.

Tööd alustasid esimesed Tallinna malevarühmad 2014-06-11

Kuigi Õpilasmaleva suve pidulik avamine toimub Raekoja platsil 30. juunil, on esimesed Tallinna malevlased juba oma tööd alustanud. Selle aasta malevasuvest saab osa võtta paarsada noort rohkem kui mullu.*** Nagu ka eelmistel aastatel, sai seegi kord enamus õpilasmaleva kodulehel olevatest töökohtadest kiiresti täidetud. Töötasu on malevlastel 2 eurot ja 13 senti tunnis ning majutuse ja sõidu eest eraldi tasuma ei pea, selle maksab kinni linn.*** Töökast malevasuvest saab osa võtta tuhat 13-18 aasta vanust pealinna noort. 46 rühma paiknevad üle Eesti ja sel aastal on tänu suuremale malevlaste arvule ka uusi töökohti juures. Traditsiooniliselt lõpeb malevasuvi suure kokkutulekuga Raplamaal Toosikannu Puhkekeskuses.

Kohtuistung Eesti Energia hinnakujundamise küsimuses kuulutati kinniseks 2014-06-11TTV eileõhtuses saates „Mõtleme taas“ avaldasid saatekülalised arvamust, et ilmselt kuulutatakse lähitulevikus toimuv kohtuistung, mis puudutab Eesti Energia salatsemist hinnakujundamise osas, kinniseks. Tänase informatsiooni kohaselt täpselt nii ongi.*** Algas kõik sellest, et tarbijakaitseline Lilleküla selts palus konkurentsiametil alustada menetlust Eesti Energia suhtes, kuna viimane kasutas oma monopoolset seisundit eelmise aasta suvel, kruttides elektrihinna 200 euroni megavati eest, mis oli kordades suurem näiteks Soome omast. Konkurentsiamet mingit manipulastiooni ei tuvastanud ja nüüd kaebas selts kohtusse konkurentsiameti menetluse lõpetamise otsuse pärast. Nüüd tuleb välja, et istung on kuulutatud salajaseks, kuna Eesti Energia, olles ise riigiettevõte, ikka kodanike eest varjab, kuidas elektrihind kujuneb ja mille eest siis tarbija lõppude lõpuks maksab.***
Omavalitsusreformi elluviimine on jäänud toppama 2014-06-1015 aastat on Eestis tegeletud kohalike omavalitsuste korraldamisega, kuid Reformierakonna vastuseisu tõttu on reformid jäänud toppama. Kuigi riigikogu maaelukomisjon otsustas eile omavalitsuskorralduse reformi eelnõu riigikokku esimesele lugemisele saata, ei tähendanud see, et komisjonis toetatakse seda eelnõu esitatud kujul. Eelnõuga ja selle eellooga lähemalt seotud inimesed on veendunud selle reformi põhjalaskmise plaanis, et saaks välja tulla uue seadusega, aga nüüd juba lähtuvalt Reformierakonna huvidest.*** Omavalitsuskorralduse reformi eelnõu koostamise aluseks on tõmbekeskuste mudel ja ühinenud omavalitsuse elanike arvuks nähakse ette üldjuhul vähemalt 5000 inimest. Vabariigi Valitsus otsustas 15. mai istungil, et ei toeta IRL-i fraktsiooni algatatud eelnõu.*** Riigikogu maaelukomisjon on ära kuulanud Eesti Maaomavalitsuste Liidu seisukohad ja liit on andnud oma arvamuse eelnõust, kuid dialoogi selle väljatöötajate ja omavalitsusliitude vahel tekkinud ei ole. Maaomavalitsuste liiduga on samal seisukohal ka Eesti Linnade Liit.*** Omavalitsuskorralduse reformi seaduse eelnõu eesmärgiks on luua pärast 2017. aasta kohalike omavalitsuste valimisi kohalike omavalitsuste struktuur ning seadusega sätestatakse omavalitsuskorralduse reformi läbiviimise alused, kord, tähtajad ja tõmbekeskuste loetelu.
Marika Tuus-Laul: töövõimereform on kavandatud läbimõtlematult 2014-06-10Riigikogu sotsiaalkomisjoni liikme Marika Tuus-Lauli sõnul on valitsuse planeeritav uus töövõimereform kavandatud täiesti läbimõtlematult. Asjatundjate sõnul raisatakse reformikavaga vaid ära töötuskindlustusmaksetega kogutud raha, luuakse tohutu bürokraatlik süsteem, aga eesmärgiks püstitatud terviserikete ning puuetega inimeste tööhõive suurendamist ei saavutata.*** Olgugi, et töövõimereformi on püütud ellu viia mitme ministri käe all, ei ole siiani jõutud tulemuseni, mis reaalselt ka puuetega inimeste probleeme lahendada võiks. Töövõimereformi tegemiseks on valitsusel plaanis kulutada hiigelsummasid. Töötukassasse tahetakse tööle võtta ligi pool tuhat uut kõrgepalgalist bürokraati, kes hakkaksid tööpuuet hindama ja administreerima. Kõige tähtsaim küsimus on aga, kuhu peaksid Eestis tekkima need tuhanded uued töökohad, kuhu puuetega inimesed tööle saaksid?*** Valitsus püüab jätta muljet, et töövõimereform aitab puuete ja terviseprobleemidega inimestel tööturule siseneda. Unustatakse, et praegusel ajal on ju ka täiesti tervetel inimestel Eestis tööd raske leida. Reformiga jäetakse märkimisväärne osa sotsiaalkulutustest töötukassa õlule ning tahetakse ära kulutada aastatega töötukindlustusmaksetega kogutud raha. Valitsus peaks siiski meeles pidama, et see raha on kogutud töötajate ja tööandjate poolt inimestele töötuks jäämise puhul, mitte aga mingiteks teisteks eesmärkideks. Tuulde lastakse lisaks ka Euroopa fondides saadavad kümned miljonid eurod.*** Kas puuete ja terviseriketega inimeste tööhõivet võiks parandada see, kui töövõimereformiga tekitatavate ametnike kohad antaks hoopis neile?*** Praegusel kujul on töövõimereform läbikukkumisele määratud. Selles on ühel nõul kõik asjatundjad.
Eesti Panga hinnang: möödunud aasta oli majanduses raske ja vastuoluline 2014-06-10Eesti majandusel läks eelmisel aastal vahelduva eduga. Osades majandusharudes läksid asjad hästi ja teistes jällegi halvasti. Arvestades seda, et Eesti majandus käesoleva aasta esimeses kvartalis langes, tuleb kindlasti korrigeerida ka käesoleva aasta varasemaid majandusprognoose.*** Täna esitles Eesti Panga president Ardo Hansson riigikogus keskpanga möödunud aasta aruannet. Rääkides Eesti majanduse arengutest 2013. aasta kontekstis võib välja tuua, et see oli majandusharude lõikes väga erinev. Kõneldes majanduse kitsaskohtadest toob Ardo Hansson näiteks välja probleemid tööturul ja selle, et Eesti peamistel ekspordipartneritel ei ole olnud kõige paremad ajad.
Valitsuse heakskiidu saanud avalikes kohtades alkoholitarbimine pälvib hukkamõistu 2014-06-09Eestis tarbitakse aastas 10,6 liitrit puhast alkoholi inimese kohta. Kolm kuud tagasi arutati valitsuse kabinetiistungil alkoholipoliitika rohelist raamatut, millega püütakse leida viise alkoholi kättesaadavuse ja müügiedenduse piiramiseks. Nüüd aga kiitis valitsus avalikes kohtades alkoholitarbimise hoopis heaks.*** 1. juulist jõustub korrakaitseseaduse säte, mis lubab alkoholi avalikus kohas tarbida. Seadus ei määra küll kindlaks alkoholi kangust, kuid avalikus kohas teiste isikute rahu või avaliku korra muu rikkumise eest karistatakse rahatrahviga kuni 100 trahviühikut või arestiga.*** Seadusemuudatust arutas õiguskomisjon ja kohapiirangutena otsustati, et joovet tekitavat ainet ei tohi tarbida näiteks ühissõidukis ja selle peatuses, koolide ja lasteasutuste, tervishoiuasutuste hoonetes ja territooriumil ning lastele suunatud avalikul kogunemisel.*** Uut seadusepunkti on tauninud lisaks Eesti Tubaka ja Alkoholikahjude Vähendamise Kojale ka näiteks Liviko. Huvitav oleks teada, kas mingi aeg pärast uutsorti käitumisreeglite kehtimist tuleks kõne alla nende taasmuutmine.

Valitsus püüab katta jooksvaid kulusid teede arvelt 2014-06-09

Majandus- ja taristuminister Urve Palo vastas täna Isamaa ja Res Publica Liidu poolt esitatud arupärimisele, mis käsitleb teeseaduse muutmise eelnõud. Nimelt kaotatakse antud eelnõu muudatusega seni teede rahastamisel kehtinud põhimõte suunata 75% kütuseaktsiisina laekunud vahenditest teede korrashoiuks. Arupärimise esitanud leiavad, et antud seadusemuudatuse ajendiks on soov võtta koalitsioonileppes antud lubaduste täitmiseks raha teede arvelt.*** Valitsus kiitis 29. aprillil heaks riigi eelarvestrateegia, milles on teehoiuks kavandatud 25 miljonit eurot vähem raha, kui näeb ette praegu kehtiv seadus. Rahandusminister esitas 30. aprillil kooskõlastamiseks teeseaduse muutmise seaduse eelnõu, millega kaotatakse seni kehtinud põhimõte suunata 75% kütuseaktsiisina laekunud vahendeid teede korrashoiuks.*** Majandus- ja taristuminister Urve Palo põhendas plaanitavat seadusemuudatust sellega, et see suurendab eelarve paindlikkust.

Eesti Patsientide Esindusühingu tegevus on rahapuuduse tõttu küsimärgi all 2014-06-09Eesti Patsientide Esindusühing on viimase 20 aasta jooksul aidanud 27 000 inimest, aga olematu riigieelarvelise rahastamise tõttu on nende tegevus viimastel aastatel olnud pideva küsimärgi all.*** Eesti Patsientide Esindusühing tegeleb inimestega, kelle õigustega ei ole sotsiaal- ja tervishoiusüsteemis täiel määral arvestatud ja ühingult on nad saanud nõu ja abi oma õiguste kaitseks.*** Kaootiline ja ebakindel riigieelarveline rahastus võib tõsiselt halvata väga paljude patsientide järjepidevaid avalikke huvikaitseteenuseid ehk tasuta nõustamist, juhtumikorraldust ja õigusabi, mida mujal ei osutata.
TTÜ tudengid saavad sügisest 160-eurost erialastipendiumi 2014-06-09Tallinna Tehnikaülikoolis sügisel alustavatele tudengitele makstakse 160-eurost erialastipendiumi, mida hakkavad saama 30-50 protsenti 30 õppekava tudengitest. Stipendiume annab välja SA Archimedes programmi Primus kaudu ning sellega soovitakse noori suunata Eesti majanduses vajalikele erialadele. IT Akadeemia annab välja 160-300-euroseid stipendiume TTÜ informaatika bakalaureuseõppe ja küberkaitse ning arvutisüsteemide magistriõppe erialade üliõpilastele.
Merike Martinson pälvis aasta tervisesõbra tiitli 2014-06-09Tervisedenduse praktikutest ja teaduritest koosnev Eesti Tervisedenduse Ühing tunnustas tänavu viiendat korda avaliku elu tegelast, kes on oma tegevusega toetanud ja tähtsustanud rahva tervist. Tänavusel ülemaailmsel tervisepäeval nimetas Eesti Tervisedenduse Ühing aasta tervisesõbraks Tallinna abilinnapea Merike Martinsoni. Martinsoni tunnustati tema rolli eest Tallinna Tervisekoalitsiooni ja Tallinna linnaosade tervisedendajate võrgustiku loomisel ning teiste sektorite otsusetegijate tervisekesksusele suunamise eest.
Maestro Eri Klas tähistas 75. sünnipäeva 2014-06-09Dirigent Eri Klasi juubelikontserdid Palmse Mõisa pargis tõid pühapäeval kohale arvukalt maestro sõpru ja austajaid. Kõik võisid taas tunnistada, et Eri Klas suudab alati publikut võluda ning muuta kõik hetked, mis ta laval veedab, eriliseks.*** Eri Klasi sünnipäeva kontsert Palmse mõisa pargis tõi vihmasel pärastlõunal lausa päikese välja. Juubilar ise tõestas aga, et vaatamata 75 eluaastale on ta endiselt täis töötahet ja suudab publikut võluda nii nagu alati. Suurimaks kingituseks publikule oli kahtlemata kaks kaunist kontserti - ühel neist sai kuulda klassika pärle, teisel aga estraadiklassika lugusid, mis just Eri Klasiga seonduvad.
Pealinna supelrannad on suvehooajaks valmis 2014-06-08Praeguste heitlike ilmaoludega ei taha inimesed küll veel supluskohti külastada, kuid sellest hoolimata on pealinna ametlikud rannad täielikult valmis hooaja alustamiseks.*** Iga rannahooaja alguses tuleb üle korrata need teadaolevad, kuid siiski pahatihti ununema kippuvad tõed, kuidas tagada endale ja kaaskonnale ohutu rannapäev. Probleemid on aasta-aastalt olnud samad ning seetõttu peabki rannavalve oluliseks tuletada meelde, et klaastaara koht pole rannas, purjus peaga ei maksa ujuda ning laps vajab siiski vanema hoolt ning tähelepanu, seda eriti veekogu ääres olles. Lisaks tasuks iga rannakülastuse ajal lisada lapsele randmepael, kuhu oleks kirjutatud tema ning lapsevanema kontaktnumber.*** Kui ohutusnõuded on taas endale selgeks tehtud, siis ongi õige aeg randa suunduda. Stroomi rand on käesolevale hooajale vastu astumiseks täies valmiduses. Kuigi rannavalve näitab veel punast lippu, mis tähendab, et vee temperatuur on ujumiseks liiga madal, siis tegevusi, mis ujumist ei hõlma, on seal teisigi. Näiteks saavad spordisõbrad laenutada endale võrku ja palli.*** Ametlik rannahooaeg sai alguse juba 1. juunist ning rannavalve valvsa pilgu all saab pealinna ametlikes suplusrandades ujuda kuni 31. augustini.

Õdede liit: keeleõppe kehv kvaliteet kahjustab õendust 2014-06-07

Eesti Õdede Liidu hinnangul kahjustab eesti keele õppe kehv kvaliteet vene emakeelega õdede konkurentsivõimet. Ebapiisavalt riigikeelt oskavad õed otsivad seetõttu tulusamat teenistust piiri tagant.*** Eesti Õdede Liit on pöördunud nii Narva kui ka Ida-Viru Keskhaigla juhtkonna poole ettepanekutega leida lahendus venekeelsete õdede probleemile. Täna aga tõdetakse kahetsusega, et õdedele Ida-Virumaal pakutava õenduse tasemeõppe rühma on esitatud vaid üksikuid avaldusi. Samuti nõustutakse haridusministri kriitikaga riigikeele õpetamise kvaliteedi aadressil.

Tallinn Handball Cup tõi Tallinnasse ligi 1300 noort käsipallurit 2014-06-07Käsipall on vallutanud Lasnamäe. Nimelt algas täna Kuristiku gümnaasiumi välisväljakutel Baltikumi suurim käsipalliturniir.*** Tallinnas, Lasnamäe Kuristiku gümnaasiumi staadionil toimub juba viiendat aastat järjest suurim käsipalliturniir Baltikumis. Turniiril osaleb prognoositult 127 võistkonda ning võistlejaid on kokku ligikaudu 1300. Peale Eesti võistkondade tuli Tallinnasse võistkondi ka Soomest, Venemaalt, Valgevenest, Lätist, Leedust. Eesti käsipalli pealinn Põlva on aga Tallinna saatnud oma parimad jõud.*** Käsipalliturniir jätkub ka homme ja esmaspäeval, mil Kuristiku gümnaasiumi staadionil mängitakse finaalmänge.
Rahvusraamatukogus saab näha Jaan Poska mälestusmärgi ideekonkursi töid 2014-06-07Eesti Rahvusraamatukogu peanäitusesaalis saab vaadata Jaan Poska mälestusmärgi skulpturaalse lahenduse ideekonkursil võistelnud 47 tööd. Väljapanek võistlustöödest jääb avatuks 28. juunini. Parimaks tunnistas žürii võistlustöö märgusõnaga „Hetk“, mille autoriteks on Pille Noole, Üllar Ambos ja Joannis Lykouras. Konkursi eesmärk oli leida Eesti ühe väljapaistvaima riigitegelase ja esimese eestlasest Tallinna linnavolikogu esimehe mälestuse jäädvustamiseks ja talle pühendatud mälestusmärgi püstitamiseks skulpturaalselt ja arhitektuurselt sobivaim terviklahendus. Mälestusmärk riigimehele on kavas avada Kadrioru pargis, Poska tänava ja Luigetiigi vahel asuval poolringikujulisel väljakul 24. jaanuaril 2016, kui tema sünnist möödub 150 aastat.
Tallinnas hakkavad noorsootöö teenust korraldama linnaosavalitsused 2014-06-06Tallinn plaanib teha muudatusi noorsootöö korralduses. Ümberkorralduste jõustudes peaks noortele mõeldud tegevused linnas ühtlustuma ning teenuste maht laienema.*** Juba pikemat aega on noorsootöö Tallinnas vajanud ümberkorraldamist ning otsus muutused ellu viia on pikalt ja põhjalikult kaalutletud, rääkis abilinnapea Mihhail Kõlvart. Ta rõhutas vajadust reguleerida noortekeskuste teenuseid ning juhtida noortetööd linnaosa tasandilt. Seni on linna noortetöö eest vastutanud aga Tallinna Noorsootöö Keskus. Noorsootöö teenust hakkavadki edaspidi korraldama linnaosavalitsused. Igas linnaosas peab olema noortekeskus ja kõik keskused lähtuvad oma töös samadest põhimõtetest ning teenuse osutamise nõuetest.*** Tallinna Noorsootöö Keskuse direktori kohusetäitja Kristjan Kruus intervjuud anda ei soovinud. Ta ütles vaid, et tema hinnangul ei ole linna otsus kaotada Tallinna Noorsootöö Keskus põhjendatud. „Noorsootöötajate sünergiast sünnib märksa efektiivsem noortele pakutav tegevus kui linnaosa sotisaaltöötajate käe all.“ kommenteeris Kruus.
Pärnu maantee trammitee ehitusel alustati betoonaluse valamist 2014-06-06Täna alustati Pärnu maantee trammitee ehitusel esimese rööbasteelõigu betoonaluse valamist. Esimese etapina saab betoonaluse ligi sada meetrit rööbasteed. Tegu on lõiguga, mis algab Liivalaia ja Pärnu maantee ristmikust ning suundub Vineeri tänava suunas.*** Lähinädalatel alustatakse töödega ka Vabaduse väljaku poolt suunaga Liivalaia ristmiku poole.*** Käesoleval aastal on plaanis tööd valmis saada nii, et trammid saaksid hakata liikuma liinil number kolm. Kui üks lõpp-peatus on tavapärane Kadriorg, siis teine saab olema mitte Tondil, vaid selleks saab ajutiselt Vineeri tänava depoo lähedal asuv pöörangukoht. Neljanda liini jaoks tehtavad ja ülejäänud tööd lõpetatakse järgmisel aastal.*** Lisaks alustatakse alates järgmisest neljapäevast Pärnu maantee viadukti remonti. Ehitustööde maksumus on 1,03 miljonit eurot ja nende tähtaeg 15. september. Töid teostab aktsiaselts Teede REV-2.
Merike Martinson sai kätte aasta tervisesõbra tiitli 2014-06-06Tallinna abilinnapea Merike Martinson sai kätte aasta tervisesõbra tiitli. Lastearsti taustaga poliitik tunneb muret eelkõige selle pärast, kuidas hoida vähekindlustatud perede lapsi ning teismeikka jõudnud noorukeid spordi juures ja eemal tervist kahjustavatest mõnuainetest.*** Pärnus toimunud iga-aastasel tervisedenduse konverentsil anti Merike Martinsonile üle Eesti Tervisedenduse Ühingu poolt välja antav tervisesõbra tiitel. Tervise Arengu Instituudi esindaja sõnul on Martinson teinud Tallinnas palju selleks, et pealinna elanikud saaksid oma tervise eest igakülgselt hoolt kanda.*** Martinsoni sõnul on enamik lapsi kuni koolieani hästi hoitud, kuid probleemid hakkavad ilmnema teismeea saabudes. Just noorte tervisele mõeldes on Martinson koos abilistega Tallinnas käivitanud mitu asjakohast projekti.*** Uuringud näitavad, et 2012. aastal harrastas üle kahe korra nädalas üle poole tunni tervisesporti 36 protsenti Eesti täiskasvanutest.
Võrdõiguslikkuse küsimustesse tuleks kaasata rohkem vabaühendusi 2014-06-06Võrdse kohtlemise edendamine on ühiskonnale suur väljakutse. Et kõigil Eesti inimestel oleksid võrdsed võimalused ühiskonnas hakkama saada, on vaja enam kaasata vabaühendusi.*** Solidaarsus- ja kultuurinädala Oma Maailma Avardamise Festival raames kohtusid täna kodanikuühiskonna esindajad ning vähemuste õiguste eest seisjad, et arutada, kuidas võrdse kohtlemise teema paremini üksikinimesteni jõuaks. Tänase konverentsi tulemusel loodavad vähemuste õiguste eest seisjad senisest enam kaasata kodanikuühendusi võrdse kohtlemise edendamisse.*** Võrdse kohtlemise edendamine on ühiskonnale suur väljakutse ja kõik huvigrupid peavad sellesse oma panuse panema, puudutagu see siis soolist ebavõrdsust, naiste vastast vägivalda, puuetega inimesi või seksuaalvähemusi, rääkis Kari Käsper. Tema sõnul on ebavõrdse kohtlemise ajendiks vähene informeeritus.

Putin kohtus Normandia dessandi 70. aastapäeva pidustustel Ukraina presidendiga 2014-06-06

Venemaa president Vladimir Putin vestles Prantsusmaal Normandia dessandi 70. aastapäeva pidustustel veerand tundi Ukraina uueks presidendiks valitud Petro Porošenkoga. Tegemist oli Putini ja Porošenko esimese kohtumisega pärast seda, kui viimane 25. mail Ukraina presidendivalimised võitis. Enne seda kohtus Putin Saksa kantsleri Angela Merkeliga. Ametliku teate kohaselt keskendusid osapooled ainult Ukraina probleemidele. Merkel ütles, et pärast rahvusvaheliselt tunnustatud presidendivalimisi tuleb kasutada aega olukorra stabiliseerimiseks. 1944. aasta 6. juunil aset leidnud Normandia dessant on suurimaid meritsi tehtud invasioone ajaloos. 156 000 maailma eri otstest pärit sõdurit saabusid Normandia rannikule, kus kohtasid vihast vastupanu sakslastelt. Tegemist oli liitlasvägede suure manöövriga, mis võimaldas Prantsusmaa vabastada ja keerata Teise maailmasõja kulg läänerindel pea peale.

Tallinna teedel katsetatakse keskkonnasõbralikku hübriidbussi 2014-06-05Tallinna Linnatranspordi AS tutvustas täna Volvo keskkonnasõbralikku hübriidbussi. Tegu on linnasiseseks reisijateveoks mõeldud bussiga, mida kavatsetakse Tallinnas testida järgneva kolme nädala jooksul. Testitav buss on mõõtmetelt analoogne praeguste linnaliini bussidega.*** Täna esitletud Volvo hübriidbussi kavatsetakse Tallinnas testida erinevatel liinidel. Volvo hübriidbuss vastab tehniliselt E6 parameetritele, mis omakorda tähendab, et tegu on keskkonnasõbraliku transpordivahendiga. Uute tehnoloogiate katsetamise põhjus lähtub sellest, et eurodirektiivid näevad tulevikus ette transpordi järk-järgulist üleminekut taastuvenergia kasutamisele.
IRL-i katse laimata Põhja-Tallinna Valitsust jooksis liiva 2014-06-05Veebruaris esitasid Isamaa ja Res Publica liitu kuuluvad Põhja-Tallinna halduskogu liikmed keskkriminaalpolitseile avalduse, et uuritaks, kas linnaosavalitsuse töötajate tegevus vastab korruptsioonivastases seaduses sätestatud väärtegudele. Tänaseks on menetlus lõpetatud ning ükski süüdistus tõendamist ei leidnud. Eesti Päevalehes ilmunud artikli kohaselt oleksid justkui linnaosavalitsuse töötajad pikettide korraldamisega otseselt seotud oma tööajast. Samuti väideti, et piketi tarbeks renditud helitehnika eest tasus linnaosavalitsus. Põhja-Tallinna vanem Karin Tammemägi kinnitas, et linnaosavalitsus ei ole hüvitanud pikettidega seotud kulutust ning töötajad tegelevad oma ametijuhendijärgsete tööülesannetega. On kahetsusväärne, et IRL kasutab keskkriminaalpolitsei vahendeid poliitilise laimu levitamiseks.
Ehitajate teel piiratakse liiklemist 2014-06-05Alates täna hilisõhtust jääb Ehitajate teel kummaski suunas liiklusele avatuks üks sõidurada, sest alustatakse liiklusmärkide paigaldamisega. Esialgsete plaanide kohaselt jääb Ehitajate tee 148 piirkonnas kummaski suunas üks sõidurada suletuks kuni 1. augustini. Ehitajate tee rekonstrueerimine on otseselt seotud Haabersti ristmiku rekonstrueerimisega. Tallinna linnavalitsus kiitis heaks Tallinna linna ja Maxima Eesti koostöölepingu projekti, mille kohaselt rahastab Maxima Ehitajate tee ja Õismäe tee ristmiku ehitust maksimaalselt 931 188 euroga.
Eestis vohav salakaup röövib riigieelarvest sadu miljoneid eurosid 2014-06-05Viimase turu-uuringu kohaselt on eestimaalaste hoiakud salakauba suhtes muutunud paremuse poole. Kuigi 43 protsenti küsitletutest üle Eesti pidas salasigarettide kättesaadavust üsna hõlpsaks, saab Maksu- ja Tolliameti kogemuse põhjal tõdeda, et nende osakaal varimajanduses on vähenemas. Sellegipoolest jääb riik ilma sadadest miljonitest eurodest.*** Eesti Maksumaksjate Liidu juba kolmandat korda toimunud ümarlaud keskendus aktsiisikaupadele ja salaturule. Turu-uuringute aprillis läbi viidud uuringu kohaselt on kõige lihtsamalt kättesaadavamad salasigaretid, järgneb alkohol ja salakütus. Sigaretiäriga võitleb Maksu- ja Tolliamet intensiivselt ja tegelikult on tulemused päris head.*** Ümarlaual keskenduti aktsiisipoliitika rollile salakaubanduse leviku tõkestamisel ja uue teemana toodi sisse nikotiini sisaldavate e-sigarettide täitevedelike probleem. Eestis saab neid müüa vaid apteekides ja üha enam leviva suitsustiili austajad saavad neid makse maksmata tellida veebipoest.*** Riigile laekumata jääv maksutulu peaks tegelikult ju kõigile korda minema. Suhtumine salakaupa ja selle tarbimisse on viimastel aastatel muutunud. Kuid siiski on veel palju teha, et geeniused ei peaks aastasadu kasutatud meetoditel salakaupa riiki tooma.
Tartu Tamme staadionil toimunud võimlemispidu tekitas kära rikutud muru ümber 2014-06-05Üleeile Tartu Tamme staadionil toimunud võimlemispidu on tekitanud palju kisa ja kära rikutud muru ümber. Jalgpalliklubi FC Santos peab juuli alguses esmakordselt Tartus eurosarja mängu, ning meedia vahendusel on jäetud mulje, et võimlemispeo tõttu on ajaloolise mängu toimumine ohus.*** Võimlemispidu "See rõõm on elust endast" tõi Tamme staadionile ligi 2000 osalejat ning samapalju vaatajaid. Varasema vihmasaju ja suure rahvamassi tulemusena võis juba ette arvata, et staadioni muru saab mingil määral kahjustatud. Tartu Spordi juhatuse liige Eve Lill sõnab, et justkui jalgpallurite poolt tekitatud meediakära seisneb tegelikult kolmes kahjustatud mururibas. Jalgpalliklubi FC Santose noortetöö koordinaatori Hendrik Toots kinnitab, et klubi oli juba varem teadlik, et kahjustatud kolm mururiba vahetatakse mänguks välja. Tema sõnul ei vasta ajakirjanduses väljatoodud väide, et eurosarja mängu toimumine ohus on, tõele. Ta kinnitab, et mäng toimub ja igal juhul ka ülikoolilinnas.*** Sihtasutuse Tartu Sport juhatuse liikme Eve Lille sõnul on kõige kurvem kogu asja juures see, et kolme murusiilu tõttu on tagaplaanile jäänud üritus ise, kus olemas ligi 2000 võimlejat ning pea sama palju pealtvaatajaid.*** Rikutud siilud, mille ümber kogu kära käis, vahetatakse välja juba 12. juunil.
Tšehhi ja Slovakkia ei sooovi NATO kohaloleku suurendamist Ida-Euroopas 2014-06-05Kui Eestis suhtuti USA vägede saabumisse positiivselt, siis mitte kõik NATO-sse kuuluvad Ida-Euroopa riigid pole huvitatud võõrvägede kohalolekust.*** Slovakkia peaminister Robert Fico ühines juba varem välja käidud Tšehhimaa seisukohaga, et NATO kohaoleku suurendamine Ida-Euroopas pole soovitav. Mõlemad riigid tegid oma avaldused päev peale seda, kui USA president Barack Obama oli teatanud soovist tugevdada USA sõjalist kohaolekut NATO idatiival kuni miljardi dollariga. Fico täpsustas, et samas suhtub ta soosivalt Slovakkia riigi baasides õppuste läbiviimisesse teiste riikide sõdurite poolt, nagu seda on tehtud varem.

Merkel: Mistralite müük Venemaale jääb katki vaid EL-i sanktsioonide rakendamisel 2014-06-05

Saksa kantsleri Angela Merkeli sõnul jääb Prantsusmaa plaan müüa Venemaale kaks Mistral-tüüpi helikopterkandjat katki vaid juhul, kui Euroopa Liit kehtestab Moskvale rahandus- ja majandussanktsioonid. Merkel lisas, et Euroopa Liidul ei ole praegu plaanis kolmanda faasi sanktsioone kehtestada, sest Venemaa ei takistanud Ukraina presidendivalimiste läbiviimist. Uurisime välispoliitika asjatundjalt Toomas Alatalult, millest on Merkeli leebe suhtumine tingitud?*** Venemaa ja Prantsusmaa allkirjastasid 2011. aastal 1,2 miljardi euro suuruse tehingu kahe Mistral-tüüpi sõjalaeva ostmiseks. Esimene neist, Vladivostok, tarnitakse Vene mereväele kavakohaselt oktoobris. Sõsarlaev Sevastopol on ehitamisel.

Tallinna linnavalitsus koondas palkade tõstmiseks osa ametnikest 2014-06-04Tallinna linnavalitsus koondas 10 protsenti ametnikest. Uue eelarvestrateegia eesmärk on tõsta olemasolevate töötajate palku, et olla vääriline konkurent erasektorile ja riigiasutustele.*** Tallinna linna eelarvestrateegia on paigas ning mingeid suuri üllatusi ja muutusi selles ei ole. Muutused on aga linnavalitsuse töötajaskonnas, sest struktuurimuutustega koos kaovad osad töökohad ja seega muutuvad palgaastmed.
Tallinna Lauluväljakul toimub ülemaailmne Harley Davidsonide kokkutulek 2014-06-04Homme avatakse Tallinna Lauluväljakul ülemaailmne Harley-Davidsonide kokkutulek, mis toob Eestisse kümneid tuhandeid mootorrattahuvilisi. Korraldajad ootavad Eesti pealinna 15 000 mootorratast ja kokku umbes 20 000 inimest maailma eri otstest. Tegemist on Baltikumi suurima motoüritusega, mida ilmestab suurejooneline meelelahutusprogramm. Kokkutuleku alale pääsevad ainult Harley-Davidsoni või Indiani mootorrattad. Kõik motomehed on teretulnud, kuid teist marki sõiduvahend tuleb parklasse jätta.
Vello Leito: Eestis toimunud valimistel on toime pandud räigeid rikkumisi 2014-06-04Euroopa Parlamendi valimiste läbiviimise usaldusväärsus Eestis on tekitanud vastakaid hinnanguid. Räägitakse kasutamata sedelite ülelugemise vajadusest, hiilivast valimiste võltsimistest ja meenutatakse, et alles sel esmaspäeval leiti üles 1700 kadunud häält.*** Eesti Iseseisvuspartei esitas 28. mail Tallinna Valimiskomisjonile ja Ida-Viru Maakonna Valimiskomisjonile avalduse palvega tühistada 2014. aasta Euroopa Parlamendi valimiste valimistulemuste kinnitav protokoll ja lugeda üle kehtivad sedelid, kehtetud sedelid ja kasutamata sedelid.
Eurokomisjon: Eestis tuleks paremini tasakaalustada omavalitsuste tulud ja neile pandud kohustused 2014-06-04Euroopa Komisjoni soovituste kohaselt tuleks Eestis paremini tasakaalustada kohalike omavalitsuste tulud ja neile pandud kohustused. Lisaks soovitab komisjon tõhustada kohalike omavalitsuste tegevust ja tagada kvaliteetsete avalike teenuste pakkumine kohalikul tasandil.*** Kohalike omavalitsustega seonduv on valdkond, mis Eestis alati arutelusid tekitab. Erandiks pole ka omavalitsuste tulubaasi temaatika, millele juhtis tähelepanu Euroopa Komisjon. Praegused omavalitsuse tulubaasi probleemid ulatuvad aastasse 2009, mil seoses majanduskriisiga omavalitsuste tulubaasi kärbiti.
Pirita linnaosa valitsus saab uue haldushoone Kloostri teel 2014-06-04Pirita linnaosa valitsus kolib järgmisel aastal uude hoonesse. Uus asukoht on vaieldamatult võrratu ja vahetuse käigus saab seal tehtavate ümberehitustega linnaosa töötajad täpselt nende vajadustele vastavad tööruumid. Ka linnaosavalitsuse külastajatele muutub pääs ametnike juurde hõlpsaks. Bussipeatus on sealsamas ja autoparklagi saab rajatud kohe kõrvale.
Ekspertiis: ERJK kasutab valimisreklaamide analüüsis lubamatuid propagandistlikke retoorikavõtteid 2014-06-03Tallinna linnavalitsuse tellimusel valmis konkureeriv ekspertiis Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjoni (ERJK) poolt menetletud Tallinna ürituste plakatite ekspertiisile. See lükkab ümber väited, et mainitud viie plakati näol oli tegu valimisreklaamidega.*** Tallinna linna tellimusel tegi kultuuripsühholoog doktor Linnar Priimägi, Tallinna Ülikooli reklaami ning imagoloogia osakonna dotsent, põhjaliku järelvalveekspertiisi Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjoni poolt tellitud ekspertiisi tulemustele, vaagides selle teaduslikku erapooletust ning objektiivsust.*** Professor Priimäe ekspertiisis öeldakse, et Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjoni poolt tellitud ekspertiisakt eksib teaduslikule analüüsile esitatava loogilise korrektsuse nõuete vastu; ei tugine piisavale reklaamiteoreetilisele pädevusele; ei põhine semiootilisel teoorial; kasutab teaduslikus analüüsis lubamatuid propagandistlikke retoorikavõtteid ja esitab kallutatud väiteid.*** Tallinna linnavalitsuse tellitud ekspertiis oli vastukäik Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjoni eelmisel nädalal tehtud pöördumisele, millega süüdistati linnavalitsust varjatud reklaami tegemises Keskerakonna valimisnimekirjas kandideerinud isikutele ja sellega seoses ka omavalitsuse vahendite omastamises.

Tallinna korterite tehinguhinnad kasvasid esimese kvartaliga rohkem kui 20 protsenti 2014-06-03

Kinnisvaraturul on viimase aastaga toimunud märgatav hinnatõus. Vaatamata sellele ei arva kinnisvaraturu spetsialistid, et Eestis oleks täna tegu kinnisvaramulliga. Viimasel ajal on näha trendi, mille järgi võib ennustada, et selline hinnatõus ei pruugi enam jätkuda.*** Kinnisvara hinnatõusule on ühest küljest kaasa aidanud taskukohased laenutingimused. Lisaks, Kuna hoiuseintressid on ka madalad, näevad inimesed, kelledel on vaba raha, kinnisvara hea investeerimisobjektina. Inimestele pakuvad huvi nii uusarendused ja ka järelturul olevad korterid. Selle aasta teise poolde prognoositakse kinnisvaraturule stabiilsust.

Pirita-Kloostrimetsa ringrada on kolmapäeva õhtul liikluseks suletud 2014-06-03Seoses jalgratturite Filter Temposõidu Karikasarja 3. etapiga on kolmapäeva õhtul Pirita-Kloostrimetsa ringrada ajavahemikul kell 17.30-21.00 liikluseks suletud. Liiklus suletakse Rummu teel Pirita tee ja Kose tee vahel; Kose teel Rummu tee ja Lükati tee vahel; Lükati teel Kose tee ja Kloostrimetsa tee vahel ja Kloostrimetsa teel Lükati tee ja Merivälja tee vahel. Kõigil liiklejatel palutakse ümbersõiduks kasutada Randvere teed või Narva maanteed. Ühissõidukitele ja ringraja äärde jäävate majade elanikele võimaldatakse läbipääs. Võistlusrajal autoga liigeldes tuleb arvestada asjaoluga, et võistleval ratturil on alati peatee. Ohutuse huvides on sõidukijuhid kohustatud terve raja ulatuses liikuma vaid oma suunavööndis. Telgjoone ületamine on rangelt keelatud.
Laulupeo korraldajad leevendasid pildistamisreegleid 2014-06-03Tallinna linnavalitsuse survel lasid üldlaulupeo korraldajad eemaldada sisekorraeeskirjast absurdse nõude, mille kohaselt ei tohi peole kaasa võtta professionaalseid foto- ja videosalvestusseadmeid.*** Eesti Vabariigi õiguskantsler Indrek Teder ning laulu- ja tantsupeo korraldajad said eile kirja Urmas Kaldarult, kes olles lugenud laulupeo sisekorraeeskirju, pidas punkti professionaalsete foto- ja videoseadmete kaasavõtmise keelust põhiseadusega vastuolus olevaks.*** Kogu infosegaduse lõpetas laulu- ja tantsupeo sihtasutus oma kodulehele pandud teatega: Infoks kõigile, kes on ehmatanud BNS-i poolt saabunud uudisest: Tallinn ei ole keeldunud laulu- ja tantsupeole avaliku ürituse luba andmast. Ning samuti on sisekorraeeskirjadest võetud välja punkt, mis puudutab professionaalseid salvestusseadmeid.
Andmekaitse Inspektsioon on tuvastanud rikkumisi seoses laste filmimisega koolides 2014-06-02Andmekaitseseadus lubab koolides lapsi filmida vaid turvalisuse tagamise eesmärgil. Ometi on Andmekaitse Inspektsioon tuvastanud koolides selle nõude rikkumisi ning on õppeasutusi, kus lapsi jälgitakse klassiruumides kaameratega kogu koolipäeva vältel.*** Andmekaitse Inspektsioon on alustanud kaamerate kasutamise kontrolli koolides. Vastavalt seadusele võib lapsi filmida turvalisuse tagamise eesmärgil, kindlasti ei tohi filmida tualettruumides, riietevahetusruumis ega medtöötaja kabineti ukse juures. Inspektsiooni vaneminspektori Sirje Biini sõnul on asutusele laekunud vihjeid koolide kohta, kus kaamerad on üles seatud klassiruumidesse ning lapsed on kogu päeva vältel jälgimise all.*** Tallinna Ühisgümnaasiumis on kaamerad paigaldatud kooli koridoridesse ja hoone välisseintele suunaga hoovile ja tänavale. Koolidirektor Mehis Pever ütles, et nende kaheksa aasta jooksul, mil koolis kaameraid on kasutatud, on nende abil nii mõnigi vargus päevavalgele tulnud.
Savisaar osaleb maailma linnapeade tippkohtumisel Singapuris 2014-06-02Singapuris toimub maailma linnapeade tippkohtumine „Ühised väljakutsed, jagatud lahendused“, mille töös osaleb ka Tallinna linnapea Edgar Savisaar. Tippkohtumisel osaleb 130 linnapead ja linnajuhti ning ka rahvusvaheliste organisatsioonide, suurettevõtete ja valitsusringkondade esindajad. Foorumi eesistuja on Singapuri vanem-riigiminister ja patroon Singapuri president. Eilses linnade elukvaliteedi tõstmise ja dünaamilise arengu blokis tutvustas Edgar Savisaar Tallinna tasuta ühistranspordi projekti, mis äratas kuulajates ootuspäraselt suurt huvi. Lisaks linnapeade foorumi raames aset leidvatele arvukatele kontaktkohtumistele toimuvad maailma linnade tippkohtumise kaassündmustena ka Singapuri vee-nädal, Aasia – Vaike ookeani infrastruktuuriministrite kohtumine, noorte linnajuhtide sümpoosium ja Singapuri keskkonnafoorum CleanEnviro. Samuti kohub Tallinna linnapea Kagu-Singapuri linnapeaga, külastab Singapuri Linnaarengu Agentuuri ja osaleb Le Kuan Yew ülemaailmse linnaauhinna kätteandmisel.
Rõivas: Eestil on Euroopa tasakaalustatuim eelarve 2014-06-02Valitsuskoalitsiooni lubaduste ja katteallikate vahe on väidetavalt 172 miljonit eurot. Peaminister Taavi Rõivas üritas Riigikogus küsimustele vastates opositsiooni kriitiliste küsimuste eest kõikvõimalike keerdkäikudega ära põigelda, väites, et riigieelarve on ju struktuurses tasakaalus, mis olevat terves Euroopas ainulaadne. Peaminister Taavi Rõivas väitis opositsiooni pärimistele, et riigieelarvel on algusest peale katteallikad olemas.*** Peaministri hinnangul on Eestil Euroopa tasakaalustatuim eelarve. Tõsi küll, see tasakaal on struktuurne, mitte kassapõhine. Iseloomulik Reformierakonna poliitikutele on, et kui opositsiooni kriitika puudutab riigi rahanduse korrasolekut, viiakse jutt varem või hiljem väidetavale riigivõla puudumisele, väites, et see on just Reformierakonna valitsemise suursaavutus. Samas – Eesti SKP on miinuses, rahvas rändab riigist välja, inimesed ei saa oma töö eest väärikat palka, toiduainete- ja eluasemekulud kasvavad, teed on auklikud. Kadri Simson ütles, et tegelikult on ka Eesti riigivõla puudumine vaid näiline. Sisuliselt on see täiesti olemas.
VEB fondi komisjon: 32 miljoni dollari väljakantimise dokument ei olnud võltsitud 2014-06-02Parlamendi juurde loodud komisjon, mis pidi uurima VEB fondi raha kadumisega seotud asjaolusid, teatas ametlikult, et dokument, millega TSL International kantis fondist välja 32 miljonit dollarit, ei olnud võltsitud.*** Asja pikalt uurinud ajakirjanik Toomas Kümmel on sedasama kinnitanud juba aastaid ja miskipärast on teda seejuures isegi vandenõuteoreetikuks hakatud pidama. Paraku on see kõik aga õigeks osutunud.

Sõidukijuhtidel on jätkuvalt kombeks napsisena rooli taha istuda 2014-06-02

Mõistus, tule koju, tahaks järgmise uudise sissejuhatuseks öelda. Üle-eestilise operatsiooni "Kõik puhuvad" raames tabati Tartus viis joobes sõidukijuhti.*** Politsei- ja Piirivalveamet korraldas täna üle Eesti laiahaardelise "Kõik puhuvad" reidi. Juba ainuüksi Tartus, kus hommikul pandi kahe kontrollaktsiooni jooksul puhuma 2049 autojuhti, jäi alkoholijoobes vahele lausa 5 inimest, kusjuures üks veokijuht oli roolis lausa ligi 1-promillise näiduga. Antud number annab Lõuna prefektuuri vanemliikluspolitseiniku Enn Virki sõnul selgelt märku, et olukord on endiselt halb.

Õiguskantsler andis Riigikogule aru oma möödunud aasta tööst 2014-06-02Õiguskantsler Indrek Teder andis Riigikogu põhiseaduskomisjoni ees ülevaate oma möödunud aasta tegevusest. Kõige olulisemana oma möödunud aasta tööst rääkides tõi õiguskantsler Indrek Teder välja lastega seonduva temaatika. Põhjus, miks Teder seda teemat rõhutas, on asjaolu, et just eelmisel aastal tegutses õiguskantsler Indrek Teder ka lasteombudsmanina. „Laste õigused, õigus vägivalla- ning kiusamisvabale keskkonnale, see on oluline!“ rääkis Teder. Õiguskantsleri tegevuse eesmärk igas tema tegevusvaldkonnas on vastavalt oma pädevusele kaitsta isikute põhiõigusi ja vabadusi, sh igaüht riigivõimu omavoli eest.
Savisaar: tasakaalus majandusmudel tähendab suurt väljarännet, laste vaesust ja maapiirkondade hääbumist 2014-06-02Täna ilmunud ajalehest Pealinn saab lugeda pikka intervjuud Tallinna linnapea ja Keskerakonna esimehe Edgar Savisaarega. Savisaar märkis, et Andrus Ansip tegi kavala käigu, kui enne esimese kvartali majanduslangust peaministri ametist taandus. Euroopat Ansip siiski ära ei peta - seal teatakse suurepäraselt, et niinimetatud tasakaalus majandusmudel tähendab massiivset väljarännet, laste vaesust ja maapiirkondade hääbumist. Savisaar lisas, et Eesti on tubli ainult kasinuspoliitikas. Ta möönis, et Eesti riigivõlg on tõepoolest madal, kuid sellevõrra suurem võlakoorem kimbutab inimesi. Lisaks on paljudele peredele saatuslikuks saanud kiirlaenuäril Stenbocki maja näol kaitseingel olemas. Lõpetuseks nentis Savisaar, et kui euro kasutuselevõtu järel eeldati, et Eesti majandus hakkab jõudsalt Euroopa keskmisele lähenema, siis tegelikkuses on vahe hoopis suurenenud.
Maailmapäeval sai Tallinnas proovida pagulase elu 2014-05-31Tallinnas Vabaduse väljakul toimus Maailmapäev. Osalejad said proovida, mis tunne on elada pagulastelgis. Erinevad saatkonnad tutvustasid pagulastele mõeldud abiprogramme. ÜRO pagulaste ülemvoliniku ametis töötab ka Eestist pärit noori.*** Maailmapäeva eesmärk oli tutvustada tallinlastele, et kui meil on elu ilus, siis maailmas on kohti, kus igapäevase leiva eest peab võitlema ja kõigi mugavustega korterit või maja asendab miljonitele inimestele maailmas presendist telk, kus peab elama spartalikes tingimustes. Arengukoostöö Ümarlaua juht Piret Hirv kinnitab, et Eestisse sündimine on lotovõit. Sageli me selle üle sügavamalt ei vaevu mõtlema.
Riisalu: pangateenuste vähendamine kiirendab Eesti maaelu hääbumist 2014-05-31Riigikogu Keskerakonna fraktsioon annab tuleval nädalal peaminister Taavi Rõivasele üle arupärimise, milles oodatakse vastuseid Eestis opereerivate pankade ümber kerkinud küsimustele. Eesti suuremad pangad on viimastel aastatel tõmmanud oma kulusid kokku, vähendades muuhulgas nii kontorite, sularahaautomaatide, aga ka pakutavate teenuste arvu. Riigikogu liikme Aivar Riisalu sõnul on Eestis toimumas tõsisem maaelu väljasuretamine. „Swedbanki teade, et nad lõpetavad 9. juunil Haapsalu kontoris sularahatehingud, on tegelikkuses vaid järjekordne samm maaelu suretamise suunas. Üha enam näeme, et kogu Eesti elu koondub Tallinnasse ja selle ümberkaudsetesse valdadesse. Ettevõtjad ei näe maapiirkondade arendamisel ja toetamisel mõtet ning kolivad pealinna või selle ümbrusesse. Inimestel ei jää midagi üle ning peavad töö nimel sama sammu tegema. Maaelu hääbub täielikult,“ sõnas Riigikogu liige Aivar Riisalu.
Stroomi rannas sai tutvuda idamaiste võitluskunstidega 2014-05-31Tallinlased said Stroomi rannas lähemalt tutvuda idamaiste võitluskunstidega. Enne demonstratsioonesinemisi võeti mõõtu ümber pargi jooksus. Sportlikul üritusel osales ka abilinnapea Mihhail Kõlvart.*** Stroomi rannapargis võis ennelõunal märgata valgetes kimonodes mehi ja naisi, sekka ka arvukalt lapsi. Teoks sai idamaiste võitluskunstide päev. Enne taekwondo, karate, kickboksi ja wushu demonstratsioonesinemist läkitati võitluskunstide klubide liikmed kolme ja viie kilomeetrisele jooksudistantsile. Stardirajale läkitas sportlased idamaiste võitluskunstide aktivne propageerija abilinnapea Mihhail Kõlvart. Stardipüstol mehe käes algul tõrkus, ent viimaks kõlas pauk ja siis anti jalgadele valu. Sportlik abilinnapea Kõlvart asus ise jooksjate rivi lõppu ja läbis kolme kilomeetrise trassi.*** Mihhail Kõlvart on ise aastaid aktiivselt tegelnud võitluskunstidega. Mees leiab, et sport annab hea enesetunde ja terava vaimu. Tema käe all saavad juhendamist ka noored tippu pürgijad.*** Maardust pärit Kristina oli nõus kaamera ees sooritama mõned löögid ja näitama, kuidas tõsine idamaa võitluskunst välja näeb. Tagasihoidlik neiu kinnitas hiljem, et sport on osa tema elulaadist ja treeninguteta ei kujutaks elu ette. Pidev trennis käimine õpetab tasakaalukust. Vajalikud enesekaitse oskused kuluvad ka ligitikkujate ja agressivsete mehepoegade tõrjumiseks marjaks ära.
Eesti Vabaõhumuuseumis tutvustatakse vanemat ajalugu 2014-05-31Vabaõhumuuseumis tutvustatakse täna ja homme vanemat ajalugu. Kahe päeva jooksul saab ajaloolises telklaagris uurida muinas- ja keskaja eluolu, riietust, käsitööd, võitluskunsti, söögi valmistamist ja palju muud.*** Mõlemal päeval algavad tegevused telklaagris kell 10. Kohal on käsitöölised ja kaupmehed, keskaja maitseelamusi pakkuv köök, muusikud, tantsijad ja sõdalased Eesti ajalooklubidest Reas, Austrvegr, Rotelevik, Agelinde, Tarbatu, Lonkava Hundi Koda, ning ka välismaalt. Vabaõhumuuseumi Kerase platsil näeb võitlustreeningut, saab tutvuda lähemalt ajaloolise rõivastuse ja relvastusega muinasajast keskajani ning osaleda tantsutunnis. Huvilised saavad jalutada laagris koos asjatundliku saatjaga, kes räägib põhjalikumalt ajalooklubidest ja nende tegevustest. Lastealal ootavad kõiki osavusmängud ja meisterdamine. 31. mai õhtul kell 17 algab Poola ansambli Tryzna kontsert, kus esitatakse Põhja- ja Ida-Euroopa keskaja muusikat.

Lastekaitsepäeval avab uksed uus lasteloomaaed 2014-05-31

Lastekaitsepäeval avab homme uksed uus lasteloomaaed. Paitada ja patsutada saab Kameruni kääbuskitsi, küülikuid ja merisigu. Haabi sõnul esialgu lasteloomaia kollektsiooni plaanis suurendada ei ole. Elevandimaja vastas avab keskraamatukogu lugemistelgi, kus saab sirvida põnevaid loodusraamatuid ning ka kohustuslikku suvelektüüri. Samuti saab seal meisterdada ja osaleda viktoriinis. Kohal on ka raamatukogubuss Katariina Jee. Loomaaias toimub sel päeval muudki põnevat, nii näiteks on suurem tegevusala linnutiikide juures. Lisaks batuudil lustimisele saab seal teha näomaalinguid ja mobiilse planetaariumi kuppeltelgis päise päeva ajal tähistaevast imetleda. Lastel aitavad suu magusa hoida maskotid, nende hulgas ka loomaaia täiesti uus maskott Ilves Illu. Tuuliku platsil esitlevad päästeamet, kiirabi ja demineerijad oma masinaid ja varustust ning vastavad küsimustele, samas saab hüpata batuudil ning sõita lasterongiga. Loomaaiapilet on eelkooliealistele tasuta, kõigile teistele 2 eurot.

Tallinn annetas Kaitseväe 1. jalaväebrigaadile lipu 2014-05-30Täna anti Tallinnas Vabaduse väljakul pidulikul rivistusel Kaitseväe 1. Jalaväebrigaadile üle väeosa lipp. Lipp annetati Tallinna linna poolt ja selle andsid kaitseväelastele üle linnapea Edgar Savisaar ja abilinnapea Kalle Klandorf. Kaitsevägi saadab sel ja järgmisel nädalal reservi üle 2000 ajateenistuse lõpetanud reservväelase.*** Lipu üleandmise tseremoonia Vabaduse väljakul algas pärja asetamisega Vabadussõja võidusamba jalamile. Tallinna linna nimel andsid Kaitseväe suurimale üksusele väeosa tunnuse üle linnapea Edgar Savisaar ja abilinnapea Kalle Klandorf. Edgar Savisaar ütles lippu üle andes, et pealinnal on heameel ja au kinkida kaitseväe suurimale üksusele väeosa sümbol, mis on täpne koopia 1940. aasta keerulistel aegadel kadunuks jäänud 1. Jalaväerügemendi lipust. See rügement oli toona Tallinna kaitsev väeosa. Traditsiooniliselt annetab lipu väeüksusele mõni organisatsioon või omavalitsus. Tänapäeva 1. Jalaväebrigaadi kuulub enamik ajateenistuse jooksul väljaõpetatavatest üksustest, mis läbisid äsja lõppenud suurõppused „Kevadtorm“. Samuti ka elukutselistest kaitseväelastest koosnev kiirreageerimisvõimega mehaniseeritud jalaväeüksus Scoutspataljon, Kalevi jalaväepataljon ja Tagalapataljon.
Meediaeksperdid: Rõivas on läinud meediat rünnates üle piiri 2014-05-30Eilsel valitsuse pressikonverentsil leidis aset kahetsusväärne vahejuhtum, kus peaminister Taavi Rõivas ärritus Tallinna Televisiooni reporteri küsimuse peale. Andmata adekvaatset vastust, otsustas peaminister telekanalit hoopis rünnata, nimetades Tallinna Televisiooni ühiskonnavaenulikuks. Nii Tallinna Televisioonis oma saateid tegevad saatejuhid kui ka sõltumatud meediaeksperdid on peaministri väljaütlemisest ehmunud ning leiavad, et siinkohal on Rõivas läinud üle piiri.
Linnateater pidas Heade asjade laata 2014-05-30Tallinna Linnateater võõrustas täna huvilisi oma uhkes keskaegses hoones – seal toimunud Heade asjade laadal pakkusid teatri näitlejad pannkooke ning töötajad müüsid isevalmistatud käsitöökaupu.*** Laada perenaine Margot Böttcher ütles, et kuigi ettevõtmine kannab nime Heade asjade laat, ei pea rõhk sugugi olema sõnal „asjad“ – „head asjad“ võivad olla ka suhted või jagatud hetked. Laadal kauples rohkelt teatriinimesi ning samuti teatri-tegijate lähedasi sõpru isevalmistatud käsitöötoodetega.
Harley-Davidsoni klubi korraldab Tallinna lauluväljakul motomeeste kokkutuleku 2014-05-30Harley Davidson on sõnapaar, mis ütleb palju isegi neile, kes mootorratastest suurt midagi ei tea. Oma tänavust sünnipäeva tähistab see legend ei kusagil mujal kui Tallinnas.*** Praegu on lauluväljakul vaikne, selle lähiümbruses täpselt samuti. Ja ometi pole seda kauaks, sest järgmise nädala neljapäevast algab Harley Davidsoni superrally, mis toob Eestisse arvatavalt paarkümmend tuhat mootorratturit üle maailma. 111 aasta jooksul on mootorrattad palju muutunud – nad on mugavamad, ehk isegi ohutumad, ehkki ohutuse põhielement istub sadulas, ja kindlasti kiiremad. Midagi on aga jäänud, ja see midagi on mingi imeline fluidum, mis tõi isegi siin sajad tuhanded inimesed ringradade äärde või aitas mõnel kodugaraažis lootusetust rondist ikkagi sõiduriista valmis teha. Loomulikult pole see vaid pelk kokkutulek – kõik see eeldab suurt eeltööd, organiseerimist ja mis peaasi – lusti, sest kõik toimub ja seisab suuresti just entusiasmi najal koos. Eestipoolseks peakorraldaks on Eesti Harley Davidsoni klubi, kõigil oma asjaajamise ja igapäevatöö kõrvalt käed ja pead tegemisi täis.
Ülemiste järve äärde kavandatakse rahvaspordirada 2014-05-30Ülemiste järve äärde, veekaitseala keelutsooni servale, ilusasse männimetsa kavandatakse rahvaspordirada lisaks juba Järvevana teel olevale jalgrattateele.*** Ülemiste järve äärde rajatava rahvaspordiraja mõtte algataja on tuntud arst-psühhiaater Jüri Ennet. Täna tehti koos mõttekaaslastega raja asukohas sportlik jalutuskäik, et rahvaraja asukoht üle vaadata.*** Alles hiljuti vaieldi ajakirjanduses selle mõtte üle, et Ülemiste järv tuleks avada nii suplejatele kui ka kalastajatele? Tallinna joogivee-reservuaari niipea siiski ujuma ei pääse, aga kaldast veid kaugemal jooksu ja rattasõitu võib küll igaüks harrastada.
1. juunist kehtivad Tallinnas suvised sõiduplaanid 2014-05-30Tallinna ühistransport läheb alates pühapäevast üle suvisele töökorraldusele, millega seoses muutuvad enamuse bussiliinide ning kõikide trammi- ja trolliliinide sõiduplaanid. "Muudatused toimuvad valdavalt tööpäevadel, kui liinidele rakendatakse seoses sõidunõudluse vähenemisega veidi väiksem arv või väiksema mahtuvusega ühissõidukeid," ütles Tallinna transpordiameti juhataja asetäitja Tiit Siimon. "Suvitus- ja suvekodude piirkonnas seevastu asendatakse kõikidel nädalapäevadel vajaduspõhiselt normaalbussid liigendbussidega või tihendatakse sõidugraafikuid," lisas ta. "Arvestades sõidunõudlust jätkavad enamus ekspressbussiliine juunikuus sõitjate teenindamist talviste sõidugraafikuga. Seoses sellega vähendatakse võrreldes eelmise suvega number 3. ja 6. trollibussiliinil trollide arvu ühe veeremi võrra," selgitas Siimon. Alates pühapäevast lisandub ekspressbussiliinile number 12 Väike-Õismäe - Priisle Meelespea peatus ja ekspressbussiliinile number 47 Väike–Õismäe – Autobussijaam Olümpia peatus. Bussiliini number 59 Balti jaam - Paljassaare pikendatakse rannahooajaks Pikakari rannani.
Suvel toimuvad Löwenruh pargis pühapäevased lastehommikud 2014-05-30Suvekuudel korraldab Kristiine Linnasoa Valitsus Löwenru pargis tasuta lastehommikuid igal pühapäeval kell 12. Lastehommikute hooaeg algab lastekaitsepäeval, 1. juunil, ning kestab kuni 31. augustini.*** Kristiine lastehommikud toimuvad Löwenruh pargis kogupere mänguväljakul. Juba tuleval pühapäeval kell 12-13 tegelevad lastega piraat ja lumivalgeke. Osalemine on kõigile tasuta.
Täna pidas sünnipäeva Tallinna linnapea Edgar Savisaar 2014-05-30Täna pidas oma 64. sünnipäeva Tallinna linnapea Edgar Savisaar. Õnnitlemas käisid meeri head tuttavad, sõbrad ja kolleegid. Olgu etteruttavalt veel öeldud, et linnapea talu Hundisilmal täienes kahe liikme võrra. Nüüdsest hakkab Hundisilma külalisi vastu võtma lisaks vanale staarhundile noor hundihakatis ja tuppa leiab koha suisa Ameerikast kohale toodud ninasarvik.
TTV ajakirjaniku küsimus teeseaduse muutmise kohta pani peaministri lapsikuid avaldusi tegema 2014-05-29Valitsuse pressikonverentsil esitatud Tallinna Televisiooni ajakirjaniku küsimus teeseaduse muutmise kohta pani peaministri lapsikuid avaldusi tegema. Taavi Rõivas mängis üllatunut, kui reporter küsis, et miks uus valitsus tahab teedehoiu rahastamine kütuseaktsiisi laekumisest lahti siduda ning ründas vastuse asemel Tallinna Televisiooni, nimetades seda ühiskonnavaenulikuks.*** Tallinna abilinnapea Taavi Aas kinnitas, et kohalikud omavalitsused on teedehoiu alarahastamise pärast raskes olukorras ja valitsus ei täida oma kohustusi. Riigikogu aseesimees Jüri Ratas aga ütles, et aktsiiside kasutamine riigieelarve lappimiseks on Reformierakonna valitsuse tava.

2014. aasta esimene lisaeelarve toetab transporti, haridust ja sotsiaalhoolekannet 2014-05-29

Tallinna volikogu arutas täna selle aasta esimest lisaeelarvet, mis suurendab linnaeelarve kogumahtu 19,5 miljoni euro võrra. See võimaldab muu hulgas palgatõusu nii koolieelsete lasteasutuste õpetajatele kui ka õpetajate abidele. Lisaeelarve tulude reas suureneb üksikisiku tulumaksust saadav tulu 6,5 miljoni euro võrra eelkõige tänu sellele, et Tallinnas on keskmise palga ja tulu saajate arv oodatust kiiremini kasvanud.*** 2014. aasta esimene lisaeelarve toetab eelkõige transporti, haridust ja sotsiaalhoolekannet. Lisaeelarvega eraldatakse vahendeid ka lasteaedade õpetajate ja õpetajate abide täiendavaks palgatõusuks. Tänu lisavahenditele saab nende töötajate palgatõus olema alates septembrist 12 %. Tervishoiuvaldkonnas on miljon eurot kavandatud Tallinna Kiirabi Retke teel asuva hoone rekonstrueerimiseks ning lisaks eraldatakse kaks miljonit eurot linna arstide ja õdede maja ehitumiseks.

Naiste ja meeste ebavõrdne positsioon Eesti tööturul on jätkvalt teravaks probleemiks 2014-05-29Naiste ja meeste ebavõrdne positsioon tööturul, on Eesti ühiskonnas võrdõiguslikkuse küsimuses endiselt suurimaks probleemiks. Sagenenud on ka need juhtumid, kus on kogetud ebavõrdset kohtlemist vanuse või puude tõttu. Samas on teadlikkus oma õigustest võrdse kohtlemise osas kasvanud. Võrdõigusvolinik Mari-Liis Sepper tegi ülevaate oma möödunud aasta tööst.*** Sepperi sõnul on ka sagedased pöördujad rasedad ja väikelapse vanemad, kes on kogenud ebavõrdset kohtlemist tööandja poolt. Ühiskonnas kõige haavatavamad on vähemusgruppidesse kuuluvad naised. Nende võimalused tööturul ning ligipääs teenustele ja ressurssidele on olulisemalt piiratumad võrreldes teiste ühiskonnaliikmetega. Eesti on jõudnud arengus olukorda, kus meil küll on olemas seadused, mis nõuavad naiste ja meeste võrdõiguslikkuse ning vähemuste võrdse kohtlemise põhimõtte silmas pidamist, kuid neid seadusi ei täideta piisavalt. Võrreldes teiste Euroopa riikidega on meil tegeliku võrdõiguslikkuseni veel pool teed minna.
Päevasel ajal Tallinna kesklinna rahvastik kolmekordistub 2014-05-29Viimase rahvaloenduse andmed ja nende analüüs pakub palju erinevat huvitavat lugemist. Statistikaameti ajaveebist saab teada, et kõige tihedamini asustatud ruutkilomeeter asub Tallinna kesklinnas Estonia puiestee ümbruses, kus päevasel ajal viibib hinnanguliselt üle 19 800 inimese. Päevarahvastikuks liigitatakse inimesed, kes viibivad antud piirkonnas töö ajal ning öörahvastiku moodustavad inimesed, kes elavad selles piirkonnas. Ostlejaid, üritustel osalejaid, sportijaid ja ka turiste pole nende hulka arvestatud. Nii, et sealkandis võib päevarahvastik olla veelgi suurem. Öisel ajal aga on seal 14 000 inimest vähem. Ka Tallinna sadama ja Tartu maantee alguse piirkonnas on päevasel ajal rahvarohke. Üle 6500 inimese kaotab päevasel ajal Muhu tänava ja Linnamäe tee piirkond Lasnamäel. Üle Eesti koondub kõikjal rahvastik päeval keskustesse. Kui Eesti pindalast on veidi alla poole asustatud, siis töökohad paiknevad vaid 22 protsendil pindalast ja kolmveerand hõivatutest töötavad linnades ja nende lähiümbruses.
SA Tallinna Kultuurikatel käivitas hanke hoone B-korpuse ehituse teostaja leidmiseks 2014-05-29Sihtasutus Tallinna Kultuurikatel käivitas hanke Kultuurikatla hoone B-korpuse üldehitustööde teostaja leidmiseks. Ehitustööd sisaldavad B-korpuse üldehitustöid, blackbox-saali teenindustreppide ja hooldussildade ehitamist, terastasapindade, piirete ja treppide, blackbox-saali evakuatsioonirõdu ja trepi ehitamist katlasaalis ning blackboxi põranda ning siseseinte ehitustöid ja viimistlustööde teostamist kuni kogu töö üleandmiseni. Hankel osalemiseks peab pakkuja kolme viimase majandusaasta netokäive ehitustööde teostamise osas olema olnud igal majandusaastal vähemalt 900 000 eurot ja ta peab eelneva viie aasta jooksul olema teostanud vähemalt kahe üle 2000 ruutmeetri suuruse või kolme üle 1000 ruutmeetri suuruse suletud netopinnaga hoone mahus sarnaseid ehitustöid. Töid rahastatakse Euroopa Liidu vahenditest. Pakkumiste esitamise tähtaeg on 9. juuli.
Separatistid: OSCE vaatlejad võivad vabaneda reedel 2014-05-29Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni neli röövitud vaatlejat võivad vabadusse pääseda reedel, ütlesid täna separatistid. Esmaspäeva õhtul läksid Donetski oblastis kaduma neli OSCE vaatlejat Eestist, Šveitsist, Taanist ja Türgist. Ukraina välisministeeriumi teatel on nad separatistide käes. Slovjanski isehakanud "rahvalinnapea" Vjatšeslav Ponomarjov ütles, et vaatlejatega on kõik korras. Türgi välisministeerium teatas kolmapäeval, et neljaliikmeline meeskond on "elu ja tervise juures". Kolmapäeval peeti mõneks tunniks kinni OSCE vaatlejate teine, 11-liikmeline rühm. OSCE erivaatlusmissioonil on Ukrainas ligi 280 relvastamata vaatlejat. Nende ülesanne on kohtuda kohalike ja riigivõimudega, aga ka erinevate rahvuste, usuorganisatsioonide ja vabaühenduste esindajatega.

Tallinn ja MAXIMA Eesti OÜ sõlmivad koostöölepingu Haabersti ristmiku rekonstrueerimiseks 2014-05-29

Tallinna linn ja MAXIMA Eesti OÜ sõlmivad koostöölepingu projekt, mille kohaselt finantseerib Maxima Ehitajate tee ja Õismäe tee ristmiku ehitust maksimaalselt 931 188,9 euroga ja volitati abilinnapea Taavi Aasa lepingule Tallinna linna nimel alla kirjutama. Tallinna abilinnapea Taavi Aasa sõnul on MAXIMA Eesti OÜ ärihuviks eelkõige Ehitajate tee 148 kinnistule viiva tee rekonstrueerimine, mis on vajalik kauplust teenindava transpordi ja klientide teenindamiseks ja linna huvi on Haabersti ringristmiku rekonstrueerimine. „Lisaks suurendab Maxima hüpermarketi juurde viiva tee rajamine, mis on osa Haabersti ringristmikust, Maxima Eesti OÜ-le kuuluva kinnistu väärtust,“ lisas Aas. Maxima Eesti OÜ rajab Ehitajate tee äärde Tallinna esimese Maxima XXX hüpermarketi.

Tallinnas alustati teemärgistuse taastamisega 2014-05-29Tallinnas on tänavate märgistused talve ja naastrehvidest kulunud, mistõttu alustati teemärgistuse taastamisega. Kuna joonimine nõuab kuiva ilma, on tööd praeguseks aga pooleli. Nii mõnelgi pool jääb autojuhtidele veidi segaseks, miks kuskil pidev joon algab või lõppeb. Vabaduse väljaku ja sellega piirnevate teede näite varal näitame teile, milline on uue märgistuse idee ja loogika.
Tallinn autasustas parimaid haridustöötajaid ja -asutusi 2014-05-29Lillepaviljonis toimus täna lõppeva õppeaasta puhul pidulik vastuvõtt Tallinna haridusasutuste juhtidele, kus abilinnapea Mihhail Kõlvart ja haridusameti juhataja Andres Pajula andsid üle autasud teenekatele haridustöötajatele ning auhinnad konkursside võitjatele.*** Tallinna Haridusameti aukirjad, tänukirjad ja meened anti üle koolide direktoritele, kes on andnud silmapaistva panuse Tallinna hariduselu arendamisse. Pea igal aastal napsab peaauhinna enda valdustesse Tallinna Prantsuse lütseum. Auhindu pälvisid „Aasta hoolekogu“, „Sõbralik koolisöökla“, „Parim tervisemeeskond“, „Parim lõimumisprojekt“, „Innovaatiline tegu” ja „Turvaline kool“ võitjad.
Tallinn üürib arstidele ja õdedele eluaseme kuni viieks aastaks 2014-05-28Tallinn määratles arstide ja õdede eluaseme üürimise korra. Teatavasti ehitab linn praegu aadressil Akadeemia tee 48 arstide ja õdede maja. Tervishoitöötajate lahkumine Eestist on tekitanud meditsiinitöötajate puuduse ka pealinnas. Seda loodetakse leevendada noortele arstidele ja õdedele soodsate eluasemete andmisega. Uute korterite üürimisvõimaluse vastu on tervishoiutöötajate seas juba suur huvi.
Linnavalitsuse istungil anti üle teenetemärgid kahele tublile pealinlasele 2014-05-28Tallinna linnavalitsus otsustas teha linnavolikogule ettepaneku omistada teenetemärk 27 silmapaistnlasele, kel Tallinna päeval kohale tulla ei õnnestunud. Eelnõu kohaselt pälvisid täna Tallinna linnavale isikule. Tänasel istungil anti aumärgid üle neile kahele tublil eest teenetemärgi Ove Sander Nõmme linnaosa elanike vaimse ja hingelise hariduse kauaaegse edendamise eest ja Ljue lile osutatud eriliste teenetedmila Gans jõuluauhindade projekti organiseerimise ja juhtimise eest.
Tallinna munitsipaalpoes on tehtud üle 8000 ostu 2014-05-28Möödunud kolmapäeval Lasnamäel avatud Tallinna munitsipaalpoes on nädalaga tehtud 8108 ostu. Kõige enam on kaubaks läinud soodushinnaga ostukorvitooted, mida on kokku 34. Tallinna linnavalitsus avas möödunud nädalal toidu- ja esmatarbekaupadele viis kuni seitse protsenti odavamaid hindu pakkuva munitsipaalpoe. Linnapea Edgar Savisaar põhjendas munitsipaalpoe avamist sellega, et toidukaupade ränk hinnatõus on viimastel aastatel teinud paljude inimeste elu raskeks. Abilinnapea Arvo Sarapuu sõnul saavutab pere igapäevaselt munitsipaalpoodi külastades kokkuhoiu ja munitsipaalpood ei konkureeri tema sõnul muu kaubandusega. Soodsamaid hindu saab pood pakkuda linna eelarve toel ja minimaalse juurdehindlusega, mis on viis kuni seitse protsenti ning mis katab vaid toidukaupade riknemisega kaasnevad kulud.
Eestis müüdava elektri hind on põhjanaabrite omast ligi kaks korda kallim 2014-05-28Neil päevil sai teatavaks, et Eestis müüdava elektri hind oli taas põhjanaabritega võrreldes ligi kaks korda kallim. Juba möödunud aasta suvel pöördus tarbijakaitse selts Lillekülast kaebusega Konkurentsiameti poole järelevalve alustamiseks võimaliku turumanipulatsiooni osas. Avalduses seati kahtluse alla Eesti Energia poolt kõikidelt tarbijatelt kasseeritav taastuvenergia tasu. Konkurentsiamet alustaski menetlust, mille aga lõpetas poole aasta pärast. Peale tulutut haldusmenetlust kaebas selts Konkurentsiameti halduskohtusse. Kogu elektrimajandus ja eriti hinnakujundus tundub olevat kuidagi ebamugav teema. Menetlustaotluse alustajate seisukoht, et siiani kasseeritav taastuvenergia tasu on vastolus nii Euroopa kohtu vastavate lahendite kui ka meie oma põhiseadusega, on täiesti võimalik.
Tallinna kodulehekülg sai värske ilme 2014-05-28Tänasest on Tallinna koduleht www.tallinn.ee uues kuues ja ka ülesehituselt oluliselt kasutajasõbralikum. Uuendatud kujunduslahendus põhineb OÜ Faktum & Ariko ning Trinidad Consulting OÜ poolt veebikülastajate seas läbi viidud fookusgrupp-uuringul ning seetõttu ei ole tegu pelgalt ekspertarvamusel, vaid olulisima sihtrühma – veebikülastaja endi– arvamusel tuginevate muudatustega. Kujunduslahenduse autoriks on Tallinna lepingupartner WEB Expert OÜ. Kodulehe üldmulje on atraktiivsem ja nüüdisaegsem. Senise kujundusega võrreldes on kõik olulisemad linna veebilehe ekraanivaated muudetud hoomatavamaks ja seeläbi soovitud teabe leidmine hõlpsamaks. Uuenenud kujunduslahendus on senisest tahvelarvuti-sõbralikum–reavahed on suuremad, tekstiosa kitsam, puuduvad puutetundliku ekraani jaoks ebamugavad navigatsioonielemendid. Lisandus ka vaegnägijate versioon, mis on kohandatud ekraani (hääl)lugeritele.
Igal aastal suunduvad Eestist õpilasvahetuse korras välismale õppima sadakond gümnaasiumiõpilast 2014-05-28Rahvusvahelise õpilasvahetuse organisatsiooni „Noorus läbi mõistmise“ - Youth for Understanding vahendusel sõidab igal aastal Eestist välismale õppima ja sealsetesse peredesse elama sadakond gümnaasiumiõpilast. Välismaalt Eesti peredesse tuleb üle 30 õpilase. Nii on see toimunud juba 22 aastat. Kooliõpilastel on võimalus õppida ja elada 60 eri riigis üle terve maailma.
Indrek Tarand: valimisdebatid puudutasid vähe valikuid, mis Euroopal ees seisavad 2014-05-28Euroopa Parlamenti tagasi valitud Indrek Tarand tundis kahju, et valimisdebatid puudutasid vähe valikuid, mis Euroopal ees seisavad. Kui isegi julgeolekuteemal kõneldi, siis Tarandi sõnul vales võtmes. "Euroopa julgeolek on energiajulgeolek - alternatiivsete energiate kasutamine ja sellega seonduv. Valimistulemused kogu Euroopas näitavad aga seda, et euroopa valitsused ja poliitikud on tegutsenud rahvale vastumeelselt."
OSCE vaatlejad on Donetski oblasti separatistide vangistuses 2014-05-28Neli Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni Ukrainas kadunuks jäänud vaatlejat on Donetski oblastis separatistide käes, teatas täna Ukraina välisministeerium. "Jah, neid on venemeelse rühmituse käes. Töö nende vabastamiseks käib," ütles Ukraina välisministeeriumi ametnik Jeven Perebõnis pressibriifingul. Perebõnis ei täpsustanud vaatlejad röövinud separatistide rühmitust. Esmaspäeva õhtul peeti Ida-Ukraina rahutus Donetski oblastis kontrollpunktis kinni OSCE erivaatlusmissiooni neljaliikmeline meeskond. Tegemist on Eesti, Šveitsi, Taani ja Türgi kodanikuga. Ukraina ametniku sõnul on õiguskaitseasutused moodustanud vaatlejate vabastamiseks operatiivrühma. "Oleme jätkuvalt ühenduses OSCE vaatlusmissiooniga ning teeme tihedat koostööd õiguskaitseasutustega," sõnas ta.
Rahvusvaheline Linnaarengu Assotsiatsioon tunnustab Tallinna tasuta ühistransporti 2014-05-28Rahvusvahelise Linnaarengu Assotsiatsiooni INTA kolmeliikmeline delegatsioon on oma kahepäevase visiidi käigus tutvunud nii linnaga kui linna juhtidega. Maailma linnasid ühendava, säästvale arengule orienteeritud koostööorganisatsiooni president kinnitas, et järgmise aasta alguses korraldatakse Tallinnas INTA seminar.
Keskerakond: ERJK püüab kahjustada Tallinna mainet 2014-05-28Keskerakond teatas täna õhtul, et Riigikogu erakondade rahastamise järelevalve komisjon (ERJK) püüab sekkuda omavalitsuste autonoomiasse, otsustada ise oma tegevuse üle, ning eelkõige püütakse kahjustada Keskerakonna juhitava Tallinna linna mainet. Keskerakond märkis, et omavalitsuste teavituskampaaniad on täiesti tavapärane osa omavalitsuste töö juures, ning komisjoni katsed leida selles seadusrikkumisi, on Tallinna linna ja selle juhtide mainet kahjustavad.

Tallinna kiibistamise aktsiooni käigus sai mikrokiibi 463 kassi 2014-05-27

Tallinna heakorrakuu raames pakkus Tallinna keskkonnaamet tänavu kevadel tallinlastele võimaluse tavapärasest soodsamalt kiibistada oma kass, kokku paigaldati mikrokiip ja kanti lemmikloomaregistrisse 463 kassi. Tallinna Keskkonnaamet pakkus 26. aprillist kuni 18. maini tallinlastele võimaluse kiibistada ja registreerida oma kass vaid 5 euro eest. Sooduskampaania jooksul toimus Tallinna linnaosades kokku 20 kasside kiibistamise aktsiooni. Tallinna linna koerte ja kasside pidamise eeskirja järgi tuleb kõik Tallinnas elavad koerad märgistada mikrokiibiga ja registreerida Tallinna lemmikloomaregistris, mille andmed on kättesaadavad üleriigiliselt. Alates tuleva aasta 1. jaanuarist kehtib sama kohustus ka Tallinnas peetavatele kassidele.

Eestlased kardavad enim liiklust ja narkokuritegevust 2014-05-27Täna avaldatud siseministeeriumi poolt tellitud uuringu järgi peab 33 protsenti Eesti elanikest liiklusega seonduvat endale või perele suurimaks ohuallikaks, 23 protsenti kartis narkokuritegevust ja 21 protsenti vargusi. Kõige turvalisemaks hindavad oma kodukohta aga kõrgema sissetulekuga inimesed ning Lääne-Eesti elanikud, ebaturvalisemalt tunnevad ennast Ida-Eesti elanikud ja eakad, selgus Turu-uuringute AS sügisel läbiviidud uuringust «Eesti elanikud siseturvalisust teotavast vabatahtlikust tegevusest: teadlikkus ja usaldus».
E-hääletamise auditi kohaselt vajab hääletamissüsteem täiustamist 2014-05-27Lõppenud eurovalimised tõid kaasa üllatusi ja ilmselt jätkub nende lahkamine veel pikalt. Valimiskomisjonile on seadusega pandud kohustus avaldada avalikult audit, mis käib valimiste läbiviimise ja tulemuste kohta. Paraku on aruanne selline, millele interneti tavakasutajal tavaliselt juurdepääs puudub ja sel viisil jääb auditist ülevaade saamata. Valimiskomisjon nõustub, et veel on ruumi süsteemi parandamiseks. Seega vaatamata poliitikute kinnitustele on süsteem ideaalist veel kaugel.
Eesti europarlamendi valimistulemused avaldati lubatust varem 2014-05-27Kuigi Euroopa Liidu reeglite kohaselt võis Euroopa Parlamendi valimistulemusi kõikjal avaldada alles siis, kui kõikides riikides on valimised läbi, jõudsid Eesti tulemused internetti paar minutit enne keskööd. Kuidas, seda ei osanud Vabariigi valimiskomisjoni esimees Alo Heinsalu aga selgitada. Itaalias said valimised läbi siis, kui Eestis oli südaöö. Siiski ilmusid juba minut enne kella kahtteist Postimehe valimisblogis juba esialgsed tulemused. Samasugune üllatus tabas ka Yana Toomi, kui ta ootas valimistulemusi ja Delfi palus temalt valimistulemuste kohta kommentaari. Euroopa Parlamendi valimiste tulemuste avaldamine on reglementeeritud nii Euroopa kui Eesti seadusandlusega.
Ukraina presidendivalimiste esimese vooru võitis Petro Poro?enko 2014-05-27Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioonil katkes ühendus neljaliikmelise vaatlejatemeeskonnaga Ida-Ukrainas Donetski oblastis. Kaduma läinud vaatlejate meeskonna liikmeteks on Eesti, ?veitsi, Taani ja Türgi kodanikud. Erivaatlusmissiooni esindaja sõnul katkes ühendus esmaspäeval kella 18.00 paiku ja rühm oli Donetski ja Luganski oblasti piiri lähedal. Ukraina pühapäevaseid presidendivalimisi jälgis üle 1000 vaatleja OSCE-st ja teistest rahvusvahelistest organisatsioonidest. Ukraina presidendivalimiste esimeses voorus võitis miljardärist ärimees Petro Poro?enko. Venemaa nõuab Ukraina sõjaväe tagasitõmbumist Ida-Ukraina aladelt ja Ukraina sõjaväe poolt läbiviidava terroritõrje operatsiooni lõpetamist. Venemaa välisminister Sergei Lavrov kinnitas täna Moskvas, et Ukraina peab lõpetama oma inimeste ründamise. Rahumeelne dialoog separatistide ja Kiievi vahel pole Lavrovi sõnul sõjaväeliste operatsioonide toimumise ajal võimalik.
Korruptsiooni vähendaks inimeste teadlikkuse ja ametnike tegevuse läbipaistvuse suurendamine 2014-05-27Tänases Eestis võib korruptsioooni leida erinevates ühiskonna struktuurides ehk nii riigi tasandil, erasektoris kui ka kohalikes omavalitsustes. Lisaks politsei poolsele igapäevasele uurimisele, tuleb korruptsiooniga võitlemiseks senisest enam panustada inimeste teadlikuse tõstmisele ja ametnike tegevuse läbipaistvuse suurendamisele. Täna tutvustas keskkriminaalpolitsei korruptsioonitegude büroo raamatut, kus antakse ülevaade büroo tegevusest aastatel 2012 ja 2013. Sealt selgub, et möödunud aastal saatis büroo prokuratuuri 293 kuritegu. Aastal 2012 oli see number 80.

Homsest avatakse otsetee Neitsitorni ja Kiek in de Köki suurtükitorni vahel 2014-05-27

Alates 28. maist saavad kõik soovijad liikuda Tallinna Linnamuuseumi kahe filiaali, Kiek in de Köki suurtükitorni ja Neitsitorni vahel otse mööda müürikäiku. Seega on homsest veel üks koht juures, kust nautida imelisi vaateid linnale. Eelmisel aastal taasavatud Neitsitorni muuseumkohvik on populaarne mitte ainult linna külaliste vaid ka oma inimeste hulgas. Tallinna Linnamuuseumi kaks filiaali ? Neitsitorn ja Kiek in de Kök ? on ühendatud müürikäiguga ja alates homsest saab ühispiletiga otse ühest tornist teise.

Donetskis jäi kaduma eestlasest OSCE vaatleja 2014-05-27Eile õhtul peeti Donetski lähistel kinni OSCE erimissiooni vaatlejad, kelle seas oli ka üks Eesti kodanik. Neljaliikmelise vaatlejate meeskonnaga kaotati kontakt rutiinse kontrollkäigu ajal eile kella kuue ajal õhtul. Seoses juhtunuga andis Tallinna Televisioonile täna otseintervjuu välisminister Urmas Paet, et edastada kõige värskemad andmed eile õhtul Donetskis kaduma läinud OSCE Eesti vaatleja kohta. Paeti sõnul tuleb OSCE vaatlejad kiiremas korras vabastada ning nende töötamist mitte takistada.
Tallinna on väisamas vastne koostööpartner Türgist 2014-05-26Ankaras käesoleva aasta 14.-16. aprillil toimunud Euroopa Liidu ja Türgi linnade partnerluskonverentsil sõlmis Tallinn koostööprotokolli Kagu-Türgi Elazi linnaga. Nüüd on Elazigi viieliikmeline delegatsioon omakorda Tallinnas, et tugevdada kahe linna vahelisi koostöösidemeid ning tutvuda põhjalikumalt ka siinse tasuta ühistranspordisüsteemiga. Elazig on huvitatud ka Tallinna prügi käitlemise kogemustest ning selleks külastatakse Pääsküla ja Jõelähtme prügilaid. Plaani kohaselt teeb Tallinna delegatsioon sügisel Kagu-Türgis asuvasse Elazigi provintsi vastukülaskäigu.
Pelgulinna Seltsi ja Põhja-Tallinna linnaosavalitsuse koostöö elavdab asumi elu 2014-05-26Pelgulinna kogukond on hakanud elavnema. Peamiselt annetuste ja Pelgulinna Seltsi liikmete, aga ka linnaosavalitsuse toel korraldati Pelgulinna päev. Pelgulinna päev on kodukoha huvides kokku liitnud mitmeid asumi asutusi ja organisatsioone, näiteks Peeteli koguduse, asumiseltsi, Kolde lasteaia, Ristiku Põhikooli, Pelgulinna Gümnaasiumi, ühenduse Lüüra ja veel mitmeid teisigi.
1. juunist kehtivad pealinnas suvised sõiduplaanid 2014-05-26Alates pühapäevast, 1. juunist läheb Tallinna ühistransport üle suvisele töökorraldusele, millega seoses muutuvad enamuse bussiliinide ning kõikide trammi- ja trolliliinide sõiduplaanid. Alates 1. juunist lisandub ekspressbussiliinile nr 12 Väike-Õismäe ? Priisle Meelespea peatus ja ekspressbussiliinile nr 47 Väike?Õismäe ? Autobussijaam Olümpia peatus. Bussiliini nr 59 Balti jaam ? Paljassaare pikendatakse rannahooajaks Pikakari rannani. Sõiduplaanidega on võimalik tutvuda internetis http://soiduplaan.tallinn.ee/. Vastavasisuline informatsioon paigaldatakse ka ühissõidukite peatustesse.
Sinilipu randade külastajaile jagatakse keskkonnateavet kolmes keeles 2014-05-26Rahvusvahelise ökomärgisega ?Sinilipp? tunnustatud Pikakari ja Pirita supelrandade külastajaile antakse randadele paigaldatud stendidel ja buklettides keskkonnateavet kolmes keeles. Hooaja jooksul toimuvad mõlemal rannal keskkonnateemalised üritused. Tallinna Keskkonnaamet üllitas linnakodanikele ja randu külastavale üldsusele eesti, vene ja inglise keelsed bukletid ?Pirita? ja ?Pikakari?. Trükised annavad ülevaate keskkonnasõbraliku käitumise reeglitest supelrandadel, lähikonnas asuvatest loodusobjektidest ja ?aladest, ranna floorast ja faunast.

Europarlamendi valimistel saatis edu euroskeptikuid ja paremäärmuslasi 2014-05-26

Euroopa Rahvapartei on värskete prognooside kohaselt kogunud 28,50 protsenti häältest ja võtab Euroopa Parlamendis 214 kohta 751-st, edastas esmaspäeval valimiste kodukülg. Sotisaaldemokraatide ja demokraatide fraktsioon Euroopa Parlamendis saab 25,17 protsenti ehk 189 kohta. Euroopa Demokraatide ja Liberaalide Liidu fraktsioon 8,79 protsenti ehk 66 kohta. Roheliste/Euroopa Vabaliidu fraktsioon 6,92 protsenti ehk 52 kohta. Euroopa Ühendatud Vasakpoolsete/Põhjamaade Roheliste Vasakpoolsete liitfraktsioon 5,59 protsenti ehk 42 kohta. Fraktsioonilise kuuluvuseta parlamendiliikmed ? parlamendiliikmed, kes ei kuulu ühessegi fraktsiooni 5,46 protsenti ehk 41 kohta. Euroopa Konservatiivid ja Reformistid 6,13 protsenti ehk 46 kohta. Vaba ja Demokraatliku Euroopa fraktsioon 5,06 protsenti 38 kohta. Uued parlamendiliikmed, kes ei kuulu ühessegi ametist lahkuva parlamendikoosseisu fraktsiooni 8,39 protsenti ehk 63 kohta. Iga fraktsioon peab koosnema 25 EP liikmest, kes pärinevad vähemalt 7 liikmesriigist.

Ehitajate teel piiratakse homme algava remondi tõttu liiklust 2014-05-26Tallinnas Ehitajate teel algab homsest remont, mille tõttu ahenevad seal liiklusolud. Seoses Ehitajate tee remondiga Haabersti ringristmikust kuni Ehitajate tee 122 majani piiratakse alates teisipäevast Ehitajate teel liiklusruumi ja kummaski suunas jääb avatuks üks sõidurada. Ehitajate tee ehitatakse remondi käigus ühe sõiduraja võrra laiemaks, mis tähendab, et peale remonti on seal kummaski suunas läbivalt kaks sõidurada, lisaks rajatakse ka eraldussaar. Lisaks tee-ehitusele rajatakse kergliiklusteed, sadevee kanalisatsioon, uus tänavavalgustus ning Õismäe tee ja Ehitajate tee ristmikule fooridega reguleeritav ristmik. Töömaa pikkus on 900 meetrit ja ehitustööde hind on 2,95 miljonit eurot. Projekti koostas AS K-Projekt ja ehitustööd teostab Lemminkäinen Eesti AS. Tööde lõpptähtaeg on 19. september.
Tallinn saab juurde 20 uut liinibussi 2014-05-26Tallinna Linnatranspordi AS-i juhatuse esimees Enno Tamm ning firma MAN Truck & Bus AG Ida-Euroopa regiooni asepresident Roland W. Schacht kirjutasid täna alla tarnelepingu, mille alusel saab Tallinn juurde 20 uut liinibussi. Lepingu maht on 4 322 500 eurot, mille eest jõuab tänavu detsembris Tallinnasse 15 tavalist 12 meetri pikkust ning viis 18,75 meetri pikkust liigendbussi. ?Järjekordne bussihange on olnud edukas. Aasta lõpust alates teenindab tallinlasi jälle 20 uut bussi,? ütles Tamm pärast lepingu allkirjastamist. ? Tahan rõhutada, et iga neljas linnaliinibuss on soetatud viimase kolme aasta jooksul.? Võrreldes eelmisel aastal ostetud 40 MAN-i bussiga on kõige suurem erinevus see, et tänavu soetatavatel bussidel on Euro 6 saastenormidele vastavad eriti keskkonnasõbralikud diiselmootorid. Kõigi ostetavate busside salongides on ka turvakaamerate salvestussüsteem.
Haaberstisse rajatakse kaks lastekodulaste peremaja 2014-05-26Täna pandi Tallinnas Haaberstis nurgakivi lastekodulastele mõeldud peremajadele. Järgmise aasta märtsis valmivates majades hakkab elama 24 lastekodulast. Antud asenduskodud rajatakse Euroopa Regionaalarengu Fondist rahastatava elukeskkonna arendamise projekti - ?Lastele perelähedane elukeskkond? - raames. Projekti kogumaksumus koos lisafinantseeringuga on 3,7 miljonit eurot. Tallinna linn panustab projekti 1,38 miljonit.
Tallinn moodustab arstide ja õdede eluasemekomisjoni 2014-05-26Tallinna linnavalitsuse määrusega moodustatakse arstide ja õdede eluasemekomisjon, kelle ülesandeks saab olema rajatava meedikute maja üürimisega seonduv. ?Huvi rajatava meedikute maja vastu on osutunud erakordselt elavaks ja tagamaks eraldatavate elamispindade seaduslikkust, on asjaomase pädeva komisjoni loomine vägagi vajalik,? märkis abilinnapea Merike Martinson. Hoone Akadeemia tee 48 rekonstrueerib Tallinna linnavaraameti tellimusel arstide ja õdede majaks Ramm Ehitus OÜ järgmise aasta alguseks. Arstide ja õdede majja on planeeritud kokku 97 korterit - 24 kööktuba, 60 ühetoalist ja 13 kahetoalist korterit. Terviseameti andmetel on tervishoiutöötajate väljaränne Eestist jätkuvalt suur. 2013. aastal taotles välisriigis töötamiseks vajalikku tõendit 118 arsti ja 185 õde. Eriti teravalt puudutab arstide ja õdede Eestist lahkumine pealinna elanikke - Tallinna haiglatel on puudu on 76 arsti, 108 õde ja 54 hooldustöötajat.
Valimiskomisjoni arvutusviga külvas valimiste õhtul segadust 2014-05-26Valimiste õhtul külvas segadust valimiskomisjoni arvutusviga. Nimelt kuvas valimiskomisjon üle tunni oma kodulehel ebakorrektseid valimistulemuste protsente. Vabariigi valimiskomisjoni esimees Alo Heinsalu vabandas eksituse pärast, ent kinnitas, et häälte arv kuvati algusest korrektselt ning viga parandati pärast eksituse märkamist. Valimiskomisjoni koduleht näitas enam kui tunni jooksul, justkui Reformierakond oleks saanud 35,4 protsenti, Keskerakond 32,6 protsenti, Isamaa ja Res Publica Liit (IRL) 20,3 protsenti, Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) 19,8 protsenti ja Indrek Tarand 19,2 protsenti häältest. Tegelikud andmed erinesid aga kuni kümme protsenti.
Löwenruh pargis toimus külastajaterohke ja vaatemänguline Veneetsia karneval 2014-05-24Kristiine linnaosas, Löwenruh pargis toimunud neljas Veneetsia karneval meelitas kohale tuhandeid inimesi. Tegemist oli suurejoonelise kostümeeritud linnarahvale mõeldud tasuta peoga. Neli tundi kestnud kontserdikavas osalesid tantsu- ja muusikakollektiivid Eestist, Venemaalt ning Lääne-Euroopast. Festivali kõrgpunktiks oli karnevalikostüümide ning ?maskide konkurss. Parimaid autasustati kuues kategoorias.
Bussiliinid nr 7, 13, 50 ja 58 suunatakse pühapäeval ümbersõidule 2014-05-24Seoses vee- ja sideliitumispunktide väljaehitamisega suletakse pühapäeval Lasnamäel liiklus Pae tänava Peterburi tee suunalisel lõigul Majaka põiktänavast kuni Kiive tänavani. Liinide nr 7, 13, 50 ja 58 suunatakse Peterburi tee suunal ümbersõidule. Liiklus on suletud kella 8-st hommikul kuni 10-ni õhtul ning bussid liiguvad Peterburi teel marsruudil Pae tänav, Väike-Paala tänav,Kiive tänav ja Pae tänav. Ümbersõidul tehakse Kiive peatus Pae tänaval enne Väike-Paala tänava ristmikku.
Tallinn tahab saada AS-i Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskus ainuomanikuks 2014-05-23Veolia on otsustanud Eestis jäätmeärist taanduda. Tallinna linn tahab võtta kümme aastat tagasi Jõelähtme valda ehitatud Jäätmete Taaskasutuskeskuse täielikult enda kontrolli alla ja jäätmemajanduse uuele tasemele tõsta. Tallinna Linnavalitsus otsustas esitada linnavolikogule otsuse eelnõu, mille kohaselt suurendab linn AS-i Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskus aktsiate ostmisega linna osaluse ettevõttes 35%-lt 100%-ni. Pealinna juhtide mõte on selles, et prügi võimalikult efektiivselt sorteerida ja võimalikult palju sellest taaskasutada.
Esimese kvartali keskmine brutokuupalk oli 966 eurot 2014-05-23Statistikaameti teatel oli keskmine brutokuupalk 2014. aasta esimeses kvartalis 966 eurot ja brutotunnipalk 6,02 eurot. 2013. aasta esimese kvartaliga võrreldes tõusis keskmine brutokuupalk 7,3 ja brutotunnipalk 6,9 protsenti. Reaalpalk, milles on arvesse võetud tarbijahinnaindeksi muutuse mõju, tõusis esimeses kvartalis 6,7 protsenti. Keskmine brutokuupalk tõusis eelmise aasta sama ajaga võrreldes kõige enam ehk 14,7 protsenti põllumajanduse, metsamajanduse ja kalapüügi tegevusala palgatöötajatel. Brutotunnipalk tõusis kõige enam ehk 12,6 protsenti veonduse ja laonduse palgatöötajatel. Maksu- ja tolliameti andmetel oli töötajatele tehtud väljamaksete põhjal esimese kvartali mediaanväljamakse 689 eurot kuus. Aasta tagasi oli see näitaja 634 eurot kuus.
Tartus avati Põhjamaade ja Ida-Euroopa moodsaim siirdemeditsiinikeskus 2014-05-23Eesti meditsiinis oli täna suur päev. Tartus avati Põhjamaade ja Ida-Euroopa moodsaim siirdemeditsiini keskus, mis viib antud valdkonna uuele tasemele. Siirdemeditsiinikeskuse (SIME) katseloomakeskuse juhataja Mario Plaasi sõnul on maja laias laastus jaotatud molekulaarbioloogia laboriteks ja katseloomakeskuseks. «Kui kõik kolivad oma tehnoloogiad siia, võiks see viia loomuuringud täiesti uuele tasemele,» lisas Plaas. Terve maja on aga täis moodsat teadusaparatuuri. Näiteks molekulaarbioloogia laborites on kasutusel ülivõimsad DNA segmentaatorid, mis segmendivad inimgenoomi umbes nädalaga. Katsepreparaatide hoidmiseks on ruumid, millest mõnes hoitakse miinus 150-kraadist temperatuuri. Eraldi tõi Plaas välja kolm miljonit eurot maksnud 9,4-teslase magnetresonantstomograafi, mis on spetsiaalselt loodud väikeloomade uurimiseks ning võimaldab vaadelda nende sisemust ja diagnoosida organite tööd.
TNS Emor prognoosib 41- kuni 46-protsendilist valimisaktiivsust 2014-05-23TNS Emori valimiseelne uuring aprilli lõpus ja mai esimeses pooles näitas, et 41 protsenti valimisealistest kodanikest kavatseb kindlasti osaleda Euroopa Parlamendi valimistel. TNS Emor prognoosib, et valimisaktiivsus jääb vahemikku 41-46 protsenti. Kandidaatide eelistus sõltub mõningal määral potentsiaalsest valimisaktiivsusest, kuid TNS Emori poolt välja toodud kolme versiooni kohaselt saab igal juhul kõige suurema toetuse Keskerakond. Kõikide variantide kohaselt saaksid mandaadi Indrek Tarand, Edgar Savisaar, Marju Lauristin, Andrus Ansip, Tunne Kelam ja Jüri Ratas. TNS Emor toob välja, et väiksem hääletamisaktiivsus parandaks enam Reformierakonna ja IRL-i positsioone ning nõrgendaks peale sotside ka euroskeptilisemate jõudude osakaalu. Europarlamendi valimised toimuvad pühapäeval kella 9-st 20-ni ning siis saab hääletada üksnes oma elukohajärgses valimisjaoskonnas.
Savisaar: Mitmed Tallinna algatused parandaks inimeste elujärge ka mujal Eestis 2014-05-23Eesti erinevad piirkonnad on ebavõrdses seisus, tõdes Tallinna linnapea Edgar Savisaar, kui ta europarlamendi saadikukandidaadina Eestis ringi sõitis. Savisaar on veendunud, et mitmed Tallinna algatused, nagu näiteks tasuta ühistranspordi sisseseadmine ja pensionilisa maksmine, aitaks parandada inimeste elujärge mujalgi Eestis.
Pikakaril avati rannahooaeg sinilipu heiskamisega 2014-05-23Tallinna kõige uuem supelrand Pikakari sai Sinilipu. Lisaks puhtale veele peavad ökomärgise saamiseks rannas olema täidetud veel mitmed tingimused, alates puhtast liivast, lõpetades du??ikabiinidega. Täna keskpäeval peeti Tallinna Pikakari rannas supelhooaja avatseremoonia, kus Eesti Looduskaitse Seltsi esindaja Juhan Telgmaa andis Tallinna linnapeale üle supelranna ökomärgise - ?Sinilipu?. Sinilipp tõmmati Edgar Savisaare poolt sealsamas kohe ka Pikakari ranna lipumasti, kuhu see jääb terveks rannahooajaks Paljassaare kohale lehvima. Homme antakse rahvusvaheline Sinilipu ökomärk ka Pirita supelrannale.

Karmen Joller: riik ei soovi tegeleda alkoholismikahjude tegeliku vähendamisega 2014-05-23

Eestis pole sotsiaalsüsteemi, mis toetaks alkoholismiravi, kuigi alkoholism on riigile tohutu kuluallikas, käib perearstide esindaja Karmen Joller täna ilmunud tasuta ajalehes Roheline Pealinn välja karmi tõe. Jolleri sõnul töötab haigekassas ebaefektiivselt ja riik ei soovi tegeleda alkoholismikahjude tegeliku vähendamisega. Alkohol mõjub kroonilistele haigustele nagu näiteks vererõhk ja diabeet, kuid kümne aasta jooksul pole riik olukorra parandamiseks midagi ette võtnud. Rahvusvahelise Tervisedenduse ja Hariduse Assotsiatsiooni asepresident Anu Kasmel märgib, et Austraalias hakkas alkoholipoliitika liikuma alles siis, kui ühe parlamendiliikme laps aeti roolijoodiku poolt alla. Doktor Kasmel lisab, et ühe maksatsirroosihaige ravi läheb maksma 68 000 eurot. Lisanduvad kaudsed kulud ja probleemid perekonnas. Ainuüksi tervishoiule tehtavad kulutused, mis tulenevad alkoholist, on neli korda suuremad kui aktsiisist saadav tulu. See on ligi kaks miljardit eurot aastas.

Eesti palgad on arenenud riikide omadest ligi kolm korda väiksemad 2014-05-22Homme ilmuv tasuta ajaleht Roheline Pealinn toob välja mõneti masendava tõe. Saame teada, kui kaugel on Eesti elanike palgad arenenud riikides elavate inimeste töötasudest. Väljaanne uuris, millised on palgad ja pensionid nii meie lähemate naabrite juures kui ka pisut kaugemal. Selgus, et keskmise palga poolest jääb Eesti enamikule vaadeldud riikidele alla ligi kolm, keskmise pensioni osas koguni keskmiselt viis korda.
Helle Virt: Tallinna Ühistupanga edukus sõltub suuresti juhtide usaldusväärsusest 2014-05-22Usaldus välismaa pankade vastu on Eestis aina kahanemas. Samal ajal on muutumas üha populaarsemaks hoiu-laenuühistud. Valdkonna ühe tõsisema tegija, Põlvamaa Hoiu-Laenuühistu juht Helle Virt ennustab suurt edu ka loodavale Tallinna Ühistupangale. Põlvamaa Hoiu-Laenuühistu oma 800 liikmega on olnud suureks toeks ümberkaudsetele väikeettevõtjatele.
Tõnu Kaljustele anti üle Grammy auhind 2014-05-22Dirigent Tõnu Kaljusteni jõudis täna aasta alguses võidetud Grammy auhind, mille andis üle USA suursaadik Eestis. Los Angelesis toimunud Grammy muusikaauhindade jagamisel võitis parima kooriesituse kategoorias dirigent Tõnu Kaljuste Arvo Pärdi ?Aadama itku? esituse eest. Kohe-kohe suundub nii Eesti Filharmoonia Kammerkoor kui Tallinna kammerorkester koos Tõnu Kaljustega Arvo Pärdi autorikontsertide turneele Washingtoni Kennedy Keskuses, New Yorgi Carnegie Hall?is, Phillips Collectioni muuseumis ja Metropolitani kunstimuuseumis.
Nelja Teabeameti töötajat kahtlustatakse võõra vara omastamises suures ulatuses 2014-05-22Kaitsepolitseiamet menetleb riigiprokuratuuri juhtimisel kriminaalasja, milles kahtlustatakse nelja teabeameti tööga seotud ametnikku ametiisiku poolt võõra vara omastamises suures ulatuses. Esialgsetel andmetel võib kahju ulatuda mõnesaja tuhande euroni. Kahele kahtlustatavale on esitatud lisaks kahtlustus riigisaladuse ebaseaduslikus avalikustamises. Teabeameti peadirektor Rainer Saksa sõnul on tegemist tõsise korruptsioonikahtlusega, mille osas pöördus teabeamet ise kaitsepolitseiameti poole. Juhtum avastati tavapärase sisekontrolli käigus. Tänasel pressikonverentsil öeldi välja ka kahe kahtlustatava nimed - Sergei Bõstrov ja Pavel Kotkin. Kahtlustatavate puhul on tegemist pikaajaliste teabeameti töötajatega. Kuni kohtuotsus ei ole avalik, ei saa ka avaldada nende täpseid ametikohti ja tööülesandeid.
Rõivas ei toeta Partsi plaani müüa Tallinna teletorn koos Leviraga erakätesse 2014-05-22Peaminister Taavi Rõivas kinnitas, et valitsusel on sümboli tähendusega hoonete osas põhimõte neid mitte müüa. Eelmise koalitsiooni majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts valmistas aga Levira ja ühtlasi teletorni müügi ette. Ka majandus- ja taristuminister Urve Palo on teletorni müümise vastu. Valitsus hakkab teletorni küsimust lähinädalatel arutama.
Trammiliinide rekonstrueerimistööde tõttu paigutati Pärnu maantee depoo trammid Kopli depoosse 2014-05-22Kolmanda ja neljanda trammiliini rekonstrueerimistööde tõttu oli vaja Pärnu maantee depoos olevad trammid kuhugi ümber paigutada. Selleks kohaks sai saja aastane Kopli depoo. Madalapõhjalised trammid on Pärnu maantee depoo territooriumil remonditööde lõpuni kindlalt hoitud ja depoos endas käib samuti ehitustöö, sest uute hispaania trammide tulekuks on mõndagi vaja ümber korraldada. Pärnu maantee lõiku Vabaduse väljakust Pärnu maantee viaduktini remonditakse kuni 31. augustini.

Tallinna kiirabi saab lisaeelarvest miljon eurot 2014-05-22

Tallinna lisaeelarves on planeeritud eraldada üks miljon eurot Tallinna kiirabi hoone rekonstrueerimiseks ja juurdeehituseks. Tallinna kiirabi viib tänu eraldatud summale läbi Retke tee 1 asuva hoone rekonstrueerimise ja juurdeehitustööd käesoleva aasta lõpuks. Tallinna kiirabi osutab praegu teenust 20 kiirabibrigaadiga Tallinnas ja sellega piirnevates valdades Harjumaal. 2015. aasta lõpuks on kavas laiendada tegevust 24 brigaadini, kus hakkab tööle ligi 450 inimest. Kiirabi peahoone on valminud 1976. aastal tüüpprojekti alusel kiirabijaamana ja toona ei nähtud ette sellise mahuga teenust. Täiendava korrusena valmivas juurdeehituses saab avada kaasaegsetele nõuetele vastavad koolitusruumid ning laiendada koolitustegevust nõutavale tasemele.

Tallinna Linnapood avas uksed 2014-05-21Täna avati Lasnamäe turul pidulikult Tallinna linnapood, kust ostja saab linna kõige odavamate hindadega osta peamisi toidukaupu. Linnapea Edgar Savisaar kutsus rahvast üles säästlikule tarbimisele. Tallinna abilinnapea Arvo Sarapuu sõnul on linnapoe eesmärgiks parandada eeskätt madalama sissetulekuga inimeste toimetulekut igapäevaeluga. Linnapood ei tööta kasumi teenimise nimel ega hakka kindlasti ka konkureerima suurte kaubanduskettidega Ühtlasi laiendatakse linnapoes ka linna ühiskaardi ehk rohelise kaardi kasutusvõimalusi, kasutades seda kampaania- ehk soodushinnaga kaupade ostmiseks. Rohelise kaardi süsteem hakkab toimima aga paari nädala jooksul. Tallinna Linnapood on avatud iga päev kella 9-19. Kohale saab bussidega 19, 35, 44, 50, 54, 55, 58, 65.
Tallinn kavandab Eesti-keskse gümnaasiumi asutamist 2014-05-21Tallinna linn huvitavatest ideedest puudust ei tunne. Linnavalitsuse ja ülikoolide töörühm hakkab üheskoos ette valmistama Eesti-keskse avatud gümnaasiumi asutamist. Tallinna visiooninõukoja hinnangul vajab Tallinn avatud ja nüüdisaegse koolikultuuriga gümnaasiumi. Loodav haridusasutus toetub ülikoolide intellektuaalsele ressursile, keskendudes Eestiga seotud teemade süvakäsitlusele. Kolmandiku õppekavast viiksid läbi õppejõud Tallinna ülikoolidest, et tippkompetentsi toel valmistada ette laia silmaringiga noori ja abistada neid erialavalikul.
Tallinn eraldas Mere puiesteele foorisüsteemi ostmiseks ja paigaldamiseks 52 425 eurot 2014-05-21Transpordiameti poolt läbi viidud vaatlused on näidanud, et jalakäijatele üheks liiklusohtlikumaks kohaks Tallinna kesklinnas ja linnas on Mere puiestee ülekäigurada vahetult Viru ringristmiku läheduses. Selleks eraldas Tallinna linnavalitsus transpordiametile 52 425 eurot foorisüsteemi ostmiseks ja paigaldamiseks. Millist mõju hakkab valgusfoor avaldama tipptunnil, seda üritati tänase imitatsiooni käigus teada saada.
Sami Lotila: ressursside vähesus ja meedia vaesus teeb Eesti väljaanded haavatavaks ja altiks korruptsioonile 2014-05-21Täna ilmunud ajalehes Kesknädal kirjutab Sami Lotila Eesti ajakirjandust kritiseeriva artikli. Tema hinnangul on Eesti peavoolumeedia artiklid ja saated kujunenud propagandapornoks. Eesti ajakirjanduse suurimaks mureks on muidugi Eesti ajakirjandus ise. See laguneb igast otsast isegi kiiremini kui Eesti riik tervikuna. Nii rahalised kui ka sellest tulenevalt vaimsed ressursid kuivavad kiiremini kui tint järjekordsel juhtivat riigiametnikku premeerival palgakergitusmäärusel. Lotila lisab, et 20-leheküljeline tabloid ei saa kunagi olla üleriigiline päevaleht, vaid on odavalt kokku klopsitud linnaleht. Eesti ajakirjandus aastal 2014 on nagu Eesti jäähoki. Eesti ajakirjanikest saaks moodustada ühe niivõrd korraliku koondise, et sel oleks teoreetiline võimalus osaleda B-kategooria MM-turniiril umbes aastal 2020. Aga ainult siis, kui treeneriks oleks keegi välismaalane. Ressursside vähesus ja meedia vaesus teeb väljaanded haavatavaks ja altiks korruptsioonile ning makstud propagandale. Lotila märkis, et Eestis ei omata turu väiksuse tõttu ajakirjandusväljaandeid otseselt ärilistel põhjustel, vaid nende mõjuvõimu tõttu.
President Ilves kuulutas välja käibemaksuseaduse muutmise seaduse 2014-05-20President Toomas Hendrik Ilves kuulutas välja mullu detsembris vetostatud ja riigikogus 7. mail muudetud kujul vastu võetud käibemaksuseaduse muutmise seaduse, millega tuleb muuhulgas deklareerida enam kui 1000-eurosed arveldused. Seaduse eesmärk on vähendada käibe varjamise võimalusi, parandada konkurentsitingimusi ning suurendada maksulaekumist. President Ilves möönis, et see, kas seadus oma eesmärki täidab, saab selgeks tulevikus. Samas on oluline, et tundlikke andmeid sisaldavad andmekogud on enne kasutuselevõtmist läbinud sõltumatu auditi ja testid ning toimib korralik sisekontrollisüsteem, mis maandab andmebaasi kasutajatest lähtuvad riskid.
Savisaar soovitab valida südametunnistuse järgi 2014-05-20Keskerakonna esinumber Euroopa Parlamendi valimisnimekirjas, Tallinna linnapea Edgar Savisaar andis täna oma hääle. «Mina hääletasin südametunnistuse järgi ja seda ma soovitan kõikidel inimestel teha,» ütles täna linnavalitsuse teenindussaalis asuvas valimisjaoskonnas valimas käinud Savisaar. Parteide esinumbrite valimisdebatil ei saanud ta osaleda, sest linnavalitsus menetles samal ajal lisaeelarvet.
Homme avatakse soodsate hindadega Tallinna Linnapood 2014-05-20Tallinna linnapoes käivad kiired ettevalmistused homseks avamiseks. Osa kaupa on juba riiulitel valmis, osa tuleb alles üles sättida. Mis hinnaga on linnapoe kaubad, seda saab igaüks tulla juba homme pärast kella üht vaatama. Tallinna abilinnapea Arvo Sarapuu sõnul on linnapoe eesmärgiks parandada eeskätt madalama sissetulekuga inimeste toimetulekut igapäevaeluga. ?Linnapood ei tööta kasumi teenimise nimel ega hakka kindlasti ka konkureerima suurte kaubanduskettidega,? rõhutas Sarapuu. ?Kindlasti hakkab linnapoes olema linna kõige odavam ostukorv ehk toidukorvi maksumus võrreldes teiste poodidega on 10-15% väiksem. Seega hakkame kindlasti silma peal hoidma teistel suurtel toidukaupluste hindadel, et saaksime tagada linnapoes teatud toodetel odavad hinnad.?
Tallinna teletorni võimalik müümine erakätesse valmistab linnapeale muret 2014-05-20Valitsuse võimalik plaan müüa Tallinna teletorn erakätesse, valmistab Tallinna linnapea Edgar Savisaarele suurt muret. Savisaar tuletab meelde, et parempoolne valitsus on varemgi kasutanud sotse erastamise tööriistana. Meenutades kasvõi seda, kuidas Reformierakond üritas raudtee tagasiostust parteikassat täita, ei imestaks üldse, kui ostja on juba teada ja kokkulepped sõlmitud. Teletorni mahamüümine on Savisaare sõnul üks võimalus täita riigieelarvet, mis valitsuse suurte lubaduste katmisele praegusel kujul vastu ei pea. Teletorn renoveeriti Tallinna kultuuripealinna aastaks. Kas tõesti tegime selle rahvale olulise mälestusmärgi korda vaid selleks, et see maha müüa? küsib Savisaar. Pirita linnaosa vanem Tõnis Mölder lisas, et Teletorn on Pirita üks tähtsamaid sümboleid ning pärast renoveerimist on sellest saanud väga oluline turismiatraktsioon. Isegi kui Levira müüki ei peatata, tuleb tagada torni avatus ka pärast 2017. aastat, mil lõpeb kohustus torn avatuna hoida.
Tartu linnavalitsus eksis linnapea Urmas Kruuse krundi jaoks ehitusluba andes 2014-05-20Tartu ehitusjärelevalve kontrollis vihjeid linnapea Urmas Klaasi krundil käiva abihoone ehituse ebaseaduslikkuse kohta ja jõudis järeldusele, et ehitusõiguse andmisel on linnavalitsus teinud vea. Tartu ehitusjärelevalve juht Andres Aint ütles Tartu Postimehele, et ehitus käib kirjaliku nõusoleku alusel, mis on antud ehituse rekonstrueerimiseks. Et uus abihoone tuleb vanast garaa?ist kõrgem, peaks linnavalitsuse väljastatud nõusolek olema rekonstrueerimiseks ja laiendamiseks. Kuid et vanast abihoonest ei jää midagi alles, oleks pidanud nõusoleku andma hoopiski uue ehitise püstitamiseks. Andres Aint lisas, et valesti koostatud dokumendi on allkirjastanud arhitektuuri ja ehituse osakonna juhataja Andrus Mäesepp.
Justiitsministeerium: ülikõrge intressiga kiirlaenu pakkujate liigkasuvõtmist tuleb piirata 2014-05-20Täna kohtus justiitsminister Andres Anvelt kiirlaenuandjate huvigruppidega, et arutada selle ettevõtlusvaldkonnaga seotud küsimusi. Kiirlaenude küsimus on pikalt olnud kriitilise tähelepanu all kui ebaeetiline äri. Eestis on umbes 50 000 inimest sattunud kiirlaenude tagasimaksmisega raskustesse. Et ?lõhkilaenamist? ja vaesusse langemist oleks vähem, tuleb kiirlaenuturgu reguleerida ja seada SMS-laenu andvatele ettevõtetele karmimad reeglid. Riigikogu opositsioon on järjekindlalt seisnud liigkasuvõtmise piiramise ja laenuvõtjate õiguste parema tagamise eest, sest kiirlaenuturu korrastamine on lausa hädavajalik. Erinevatel hinnangutel on Eestis kiirlaenu võtjaid 130- kuni 140 000, kuid pangad on hinnanud mittereguleeritud tarbijakrediidi andjate teenuseid kasutanud isikute arvuks ka 180 000. Vana Reformierakonna ning Isamaa-ja Respublica Liidu võimukoalitsioon lükkas aga järjekindlalt tagasi kõik opositsiooni katsed kiirlaenufirmade tegevust ohjeldada. Võrreldes Euroopa Liidu või lähiriikidega on Eestis kiirlaenukontorite tegevust reguleeriv seadusandlus üks liberaalsemaid. Ühe ettepaneku järgi hakkab tulevikus kiirlaenuandjaid tarbijakaitseameti asemel kontrollima finantsinspektsioon. Finantsinspektsiooni õigused on palju laiaulatuslikumad, mis lubab kontrolli laenuandjate tegevuse üle tõhustada.
Soomes ja Rootsis töötavad eestlased kiidavad sealseid töötingimusi 2014-05-19Euroopa Parlamendi saadikukandidaat Oudekki Loone korraldas Tallinna reisisadamas Eesti tööjõu välismaale voolamise põhjuste uurimiseks aktsiooni. Soome ja Rootsi laevadele suunduvate reisjate seas oli ohtralt neid, kes on täielikult loobunud töö otsimisest Eestis. Kuidas aga sellise tendentsi vastu võidelda saaks ja kas sel on üldse mõtet?
Mupo hakkab ühiskaardi valideerimata jätjaid trahvima 2014-05-19Tallinna Munitsipaalpolitsei Amet tuletab ühistransporti kasutavatele inimestele meelde, et vastavalt Riigikohtu otsusele on Tallinnas tasuta ühistranspordi kasutajatel kohustus oma sõit isikustatud ühiskaardiga valideerida. Seni on mupo teinud ühistranspordis kontrolli teostades teavitustööd ning suhtunud valideerimata ühiskaardi esitajatesse leebelt. Tänasest alates hakatakse eksijaid taas korrale kutsuma. Mupo kontrolörid kontrollivad päevas 800-1000 inimest, kellest keskmiselt 30 ei ole ette näidata sõiduõigust tõendavat dokumenti. Valideerimata kaardiga sõidab aga kontrollitutest umbes 50-60 inimest, kellele piletikontroll ei ole siiani karistust määranud. Pooleaastane periood on olnud piisavalt pikk aeg, et ära harjuda valideerimise kohustusega. Mupo tuletab kõigile tasuta transpordi õigust kasutavatele tallinlastele meelde, et ühistransporti sisenedes tuleb oma roheline kaart valideerida ning käepärast peab hoidma ID kaarti või muud pildiga isikut tõendavat dokumenti. Üle 65 aasta vanustel inimestel ei ole ühiskaarti vaja valideerida.
Andres Kasekamp: Balti riikide iseseisvus sõltub eelkõige Baltikumi elanike kaitsetahtest 2014-05-19Mainekas saksa ajakiri Der Spiegel kirjutab oma värskes numbris , et NATO ei suuda võimaliku sõjalise konflikti korral Venemaaga Balti riike kaitsta ja allianss pigem laguneb. Veel öeldakse ajakirja numbris, et NATO peasekretär Anders Frog Rasmussen ajab kollektiivsest kaitsest rääkides tühja juttu ja rahustab väikeriike. Eesti Välispoliitika Instituudi juhatuse liikme Andres Kasekampi arvates sõltub Balti riikide iseseisvus eelkõige Eesti, Läti ja Leedu elanike kaitsetahtest. Spiegel kirjutab värskes numbris sedagi, et Lääne-Euroopa ei ole uue rahakriisis kartuses valmis minema vastasseisule Moskvaga, sest mängus on suured majanduslikud huvid ja kedagi ei vaimusta Brüsselis või Berliinis uue euroala kriisi puhkemine.

Uudised