Vaata otse

Linnaruum

2012.12.06 Linnaruum. Keldrimäe

Seekord on Linnaruumi saates vaatluse all Keldrimäe asum. Need, kes keskturul armastavad käia, on kindlasti sealkandis märganud kesklinnale ebatüüpilisi paneelelamuid, mis piki langevaid ja tõusvaid Keldrimäe tänavaid looklevad. Ja see polnudki nii ammu, kõigest umbes 40 aastat tagasi, kui paneelmajade asemel paiknes tiheda hoonestusega puitagul. Tänaseni on kunagisest üsna vaesest linnaosast säilinud vaid mõned majad, millede hulgas on näiteks ka kunagine ülelinnalise tähtusega lõbumaja. Ajaloolane Robert Nerman ja arhitektuuriajaloolane Oliver Orro maalivad meie silme ette pildi kunagisest agulimiljööst Keldrimäel. Millistel asjaoludel lammutati 1976.aastal vana puithoonestus ja milline nägi välja Keldrimäe uus ehitusprojekt, räägib projekti üks autoritest arhitekt Oleg Zhemchugov. Arhitekt Rein Murula kaasabil heidame pilgu Keldrimäe ehitustegevuse tulevikku. Autor Külli Mariste.

2012.11.08 Linnaruum. Scheeli mõis

Kose suvemõis Pirita jõe ääres on aukartustäratava ajalooga. Selle kunagist parki on kutsutud Eedeni aiaks, seal on suvitanud Vene tsaar Aleksander II. 1941. aastal hukati mõisa territooriumil NKVD käsul teadmata hulk inimesi. Täna on mõisahooned tühjad ja mahajäetud, mõisamaa ootab ikka veel tagastamist õigusjärgsetele omanikele. Autor Külli Mariste.

2012.10.11 Linnaruum. Seewaldi kompleks

Kui Tallinna rikkaimad linnakodanikud hakkasid sajandeid tagasi linnamüüri taha endale suvemõisaid rajama, asusid need toona veel keset põldusid ja karjamaid. Täna tuleb endisi mõisahooneid otsida taga keset linnaliiklust. Meie teadvuses Seewaldi haiglana tuntud kompleks Paldiski maantee nn rohelise plangu taga ei ole aga muud kui kunagine suvemõis. Kuidas sai suvemõisast omal ajal kõige kaasaegsem vaimuhaigla Baltimaades ning milline on tervenisti muinsuskaitse all oleva kompleksi tulevik? Autor Külli Mariste.

SA Tallinna Televisioon Rävala pst 12, 10143 Tallinn e-post: info@tallinnatv.eu tel: 600 55 23