Vaata otse

Ameerika eestlased. Idarannik

2013.04.21 Ameerika eestlased. Idarannik

Juhan Simonson oli üks tuntumatest Ameerika väliseestlastest, üks eriti tunnustatud ja armastatud inimene Ameerika eestlaste kogukonnas. Tema lapsepõlv möödus veel ennesõjaaegses Elvas. Juba siis, kui ta läbi oma lapsesilmade esimest küüditamist nägi, lubas ta endale, et selline ülekohus ei saa karistamata jääda. Siis Juhan Simonson ei teadnud, et tema võitlused saavad olema hoopis mujal kui kodumaal ja hoopis teistsugused, kui tollal lapsefantaasia seda ette kujutada lasi. „Balti riikide okupeerimine tuleb lõpetada!“ oli üks lühike ja kõige konkreetsem nõudmine, mille nimel alates 49. aastast USA-sse jõudnud kommunismi eest põgenejad ja nende järeltulijad põlved Ühendriikides end kuuldavaks ja nähtavaks tegid. Saates valik episoode Ameerika eestlase Juhan Simonsoni elust, võitlustest, kordaminekutest ja võitudest.

2013.04.14 Ameerika eestlased. Idarannik

Eesti majad on USA-s olnud eestlaskonna keskusteks. Suuremates või väiksemates kitsikuses on needki. Lakewoodi Eesti Ühingu eestvedajad Tõnu Vanderer ja Erik Must räägivad, kuidas läheb Lakewoodi Eesti Majal samal ajal, kui mõnedki neist mujal Ameerikas juba ära müüdud on! Eesti soost astrofüüsik Valdar Oinas räägib sellest, mis teadlastele atmosfäärinähtuste uurimisel huvi pakub ja mis saab eestlusest USA-s. Eesti Ameerika Fond on selle asutaja ja esimehe Ago Ambre eestvedamisel Eestiga tihedais sidemeis olnud juba üle 20 aasta. Milliste üllaste tegudega on Eestit aidatud? Poliitik Gilda Karu on valimistel USA vabariiklaste edu eest väljas olnud. Aga temagi on teiste meie rahvuspoliitikute kõrval Ameerikas Eesti taasiseseisvumise rindel ideoloogiavõitleja olnud. Kas Eesti võib saavutatuga rahul olla?

 

2013.04.07 Ameerika eestlased. Idarannik

Seekord kohtume Ameerika eestlastega New Yorgis, Connecticutis ja Seabrookis. Oma edulugudest, elust, tööst ja eestlusest räägivad: arst, gastroenteroloog ja NY Eesti Haridusseltsi esimees Toomas Sõrra; ajalehe Vaba Eesti Sõna peatoimetaja Kärt Ulman-Clancy, kes alles uuemal ajal njuujorklaseks ( sõnastik annab ka newyorklane!) ja väliseestlaseks sai; USA kolonelleitnant erus Jüri Martinson, kes teenis Saksamaal, sõdis Vietnamis, töötas Pentagonis uute soomussõidukite katsetamisel, õpetas Westpointi sõjaväeakadeemias, oli lennutööstuses projektijuht ja tootmisdirektor; Seabrooki Eesti Seltsi esimees Eevi Truumees ning kohaliku haridus- ja kultuurikeskuse muuseumi giid Helgi Viire, kes avavad eestlaste Seabrooki jõudmise, selles elamise ja edasijõudmise lugu rikkalikele muuseumikogudele toetudes.

 

SA Tallinna Televisioon Rävala pst 12, 10143 Tallinn e-post: info@tallinnatv.eu tel: 600 55 23